Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chémia je úplne všetko – aj výroba čokolády

Marta Bartošovičová

doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD., z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave

Doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD., organický chemik, docent na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie  Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, v Ústave organickej chémie, katalýzy a petrochémie.  Pochádza zo Štúrova. Na STU v Bratislave vyštudoval organickú chémiu.

V rokoch 1995 – 1996 pôsobil v Dyson Perrins Laboratory v Oxforde vo Veľkej Británii a v rokoch 2000 – 2002 na ETH v Zürichu vo Švajčiarsku. V roku 2003 prijal pozíciu zástupcu vedúceho chémie spoločnosti Biorex R & D Ltd. vo Veszpréme v Maďarsku. O rok neskôr začal svoju samostatnú kariéru na FCHPT STU v Bratislave, kde pôsobí dodnes. Doc. Ing. Peter Szolcányi, PhD., nám poskytol rozhovor. 

M. BARTOŠOVIČOVÁ: Študovali ste organickú chémiu a doteraz sa ňou zaoberáte vo svojej pedagogickej i vedeckej činnosti. Čo Vás na nej najviac baví?

P. SZOLCSÁNYI: Úplne všetko! Organika je kráľovnou chémie, je to nielen sofistikované remeslo a intelektuálne dobrodružstvo, ktoré v sebe – prepytujem, organicky – spája ostatné fundamentálne chemické disciplíny (anorganiku, fyzikálu, analytiku a biochémiu), ale zároveň je to veda o podstate všetkého živého na tomto svete. Pričom syntetickí chemici sú (či raz budú) navyše schopní pripraviť akúkoľvek organickú zlúčeninu podľa želania a potrieb, či už ide o účinný liek, selektívny pesticíd, nový materiál alebo molekulárneho robota. Jediným limitom je len naša fantázia…

Doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD., v laboratóriu. Zdroj: Peter Brenkus

M. B.: Zapájate sa naďalej do projektov?

P. SZOLCSÁNYI: Snažím sa, jednak z čírej zvedavosti a jednak sa na nich výborne trénujú študenti, budúci organickí chemici. Neustále ma zaujímajú a inšpirujú prírodné zlúčeniny, najmä vonné molekuly. Taktiež sa zaoberáme elektrochemickou syntézou, ktorá predstavuje jednoduchý a efektívny spôsob prípravy organických zlúčenín s viacerými výhodami v porovnaní s klasickou syntézou.

M. B.: O niekoľko dní budú Vianoce. K Vianociam neodmysliteľne patrí čokoláda, ktorú majú radi nielen deti, ale aj dospelí. Aký máte vzťah k čokoláde z pohľadu chemika?

P. SZOLCSÁNYI: Úplne jednoznačný: som závislý na kvalitnej horkej čokoláde. Kakao je úžasná komodita, ide o fytomateriál, z ktorého sa vhodnými chemickými transformáciami dá pripraviť vskutku lahodná a luxusná pochutina.

M. B.: Čo ovplyvňuje kvalitu čokolády?

P. SZOLCSÁNYI: Veľa parametrov – charakter bôbov determinuje odroda kakaovníka a závisí od klimatických podmienok a spôsobu jeho pestovania, kvalitné kakao je výsledkom vhodného spôsobu fermentácie a akurátneho praženia bôbov, nuž a dobrú čokoládu poskytne len správna technológia spracovania kakaovej masy. Skladovanie už hotovej čokolády tiež nie je zanedbateľné kritérium.

Doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD., prednášal v CVTI SR v Bratislave

M. B.: Aké je chemické zloženie čokolády, respektíve kakaa, z ktorého sa vyrába?

P. SZOLCSÁNYI: Majoritnými zložkami čokolády sú najmä (poly)ne/nasýtené tuky (kyseliny palmitová, olejová, stearová) a cukor (najčastejšie sacharóza), nájde sa v nej aj trochu bielkovín (najmä v mliečnej verzii z pridaného sušeného mlieka). Do čokolády sa tiež pridáva lecitín ako emulgátor a vanilkový extrakt pre delikátnu chuť.

M. B.: Je pravda, že obsah antioxidantov (flavonoidov) v kakau je takmer dvakrát väčší ako v červenom víne a trikrát väčší ako v zelenom čaji?

P. SZOLCSÁNYI: Áno, kakao je v tomto kontexte superpotravina.

M. B.: Čokoládu si mnohí vyrábajú aj doma. Na čo treba dbať, aby sa to podarilo?

P. SZOLCSÁNYI: Uff, tak to by som asi nechal na profesionálov – čokolatiérov…

M. B.: Aké máte najradšej Vianoce?

P. SZOLCSÁNYI: S mojimi blízkymi, pri dobrom jedle a víne, veľa spánku, dobrá kniha, bazén so saunou… oddychovať a naberať sily do ďalšieho roka. A prajem to všetkým.

M. B.: Ďakujem Vám za rozhovor.

Uznávaný chemik a popularizátor vedy doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD., bude hosťom vedeckej kaviarne Veda v CENTRE – Vianočný špeciál, ktorá sa uskutoční 14. 12. 2017 (vo štvrtok) o 17.00 hod. v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Lamačská cesta 8/A v Bratislave. Vo svojom vystúpení pod názvom O čokoláde… a nielen na Vianoce, priblíži širokej verejnosti čokoládu z pohľadu chémie.

Rozhovor pripravila a uverejnila: PhDr. Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: NCP VaT pri CVTI SR a z archívu doc. Petra Szolcsányiho

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky