Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vírus chrípky pochádza pravdepodobne z podmorského sveta

VEDA NA DOSAH

To, ako sa dostala na súš, stále ostáva záhadou.

Vírusy pod hladinou. Zdroj: iStockphoto.com

Vírus pod hladinou. Zdroj: iStockphoto.com

Počiatok vírusu chrípky pravdepodobne tkvie v morských živočíchoch. Výskumníci sa pozreli cez genetické databázy na vzdialeného príbuzného chrípkových vírusov zodpovedných za sezónnu chrípku, nehovoriac o vtáčej chrípke, ktorá je vo svete stále aktívna.

Širšia vírusová rodina, ktorej súčasťou je aj naša chrípka, zrejme infikovala po prvý raz primitívne vodné živočíchy pred stámiliónmi rokov.

„Zdá sa, že vírusy tejto skupiny sú zvlášť zdatné v preskakovaní medzi hostiteľmi,“ povedala Mary Petronová, virologička z University of Sydney v Austrálii, ktorá je spoluautorkou manuskriptu novej štúdie. Pre vedcov je dôležité odhaliť pôvod a históriu vzniku vírusu, aby mohli ľahšie identifikovať tie nové, ktoré majú potenciál vyvolať ľudskú epidémiu.

Poďme hľadať pôvod vírusu ku koralom

Koraly sú súčasťou kmeňa nazývaného Cnidaria, ktorého predkovia sa oddelili od iných živočíchov približne pred 600 miliónmi rokov. Vedci dúfajú, že štúdium koralov by mohlo odhaliť podstatu vírusov, ktoré infikujú zvieratá.

Vďaka dvom vzorkám od Curtin University v Bentley v Austrálii mohla Petronová skúmať ich genetickú podstatu pomocou RNA analýzy. Koraly, ktoré pochádzali z pobrežia pri západnej Austrálii, niesli v sebe informáciu o infekcii vírusmi patriace do skupiny nazývanej Articulavirales, ktorá zahŕňa rodinu vírusov chrípky, a skupinu nazývanú Quaranjavirus. Vírusy Quaranjavirus cirkulujú v kliešťoch a občas infikujú aj ľudí, vtáky a iné stavovce.

Nová analýza naznačuje, že vírusy infikujúce koraly sú súčasťou starodávnej vírusovej rodiny, ktorá sa pravdepodobne objavila asi pred 600 miliónmi rokov a neskôr dala vzniknúť ďalším členom skupiny Articulavirales vrátane chrípky a skupiny Quaranjavirus.

Eptatretus hexatrema. Zdroj: WIkimedia commons

Môžu za prenos ryby?

V roku 2018 vedci identifikovali vzdialeného príbuzného chrípky v sliznatkách. Tieto slizké stvorenia bez čeľustí pochádzajú z ranej línie stavovcov a autori štúdie naznačili, že chrípka sa vyvinula spolu so stavovcami. Petronová našla sekvencie RNA súvisiace s chrípkou aj vo vzorkách jesetera sibírskeho (Acipenser baerii).

Objav dvoch skorých línií chrípky naznačuje, že infikovala pravdepodobne vodné živočíchy vrátane rýb pred tým, ako sa presunula na pevninu. Nie je však jasné, akým spôsobom sa tu ocitla: či prišla so skorými suchozemskými stavovcami, alebo až neskôr preskočila z mora na pevninu už na vyvinuté živočíchy.

Ťie Cchuej, evolučný virológ z Pasteurovho inštitútu v Šanghaji v Číne, súhlasí s tým, že chrípka a jej širšia rodina sa pravdepodobne vyvinuli v mori. V roku 2021 jeho tím analyzoval genóm hlbokomorských homárov a identifikoval vírusy, ktoré sú súčasťou širšej skupiny chrípky. „Vo vodnom prostredí je veľká nevyužitá vírusová diverzita,“ povedal.

Identifikácia prenosu vírusu medzi hostiteľmi by tiež mohla pomôcť výskumníkom určiť, aké riziko predstavujú pre nás ľudí.

Zdroj: Nature

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky