Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci opísali 380 nových druhov v povodí Mekongu

VEDA NA DOSAH

O náleze nových druhov rastlín, rýb, obojživelníkov, plazov a jedného cicavca informovala medzinárodná organizácia WWF.

Nový druh žaby z Mekongu

Vedci objavili druh žaby Theloderma khoii z čeľade lietavkovité (Rhacophoridae). Zdroj: Nguyen Thien

Oblasť povodia rieky Mekong zahŕňa päť krajín sveta. Je miestom obrovskej prírodnej rozmanitosti, ale zároveň aj regiónom, ktorému hrozí zničenie. Vedci nedávno oznámili výsledky dvojročného výskumu, v ktorom preskúmali aj neznáme časti tejto oblasti.

Jašterička meniaca farbu, netopier s tučnými prstami alebo mimoriadne jedovatý had pomenovaný po čínskej bohyni. Prírodovedci v správe opísali 380 nových druhov zvierat a rastlín, ktoré objavili v oblasti povodia rieky Mekong v juhovýchodnej Ázii v rokoch 2021 a 2022. Výsledky výskumu zverejnila organizácia WWF.

Čo je WWF

Svetový fond na ochranu prírody (World Wide Fund For Nature, skr. WWF), je medzinárodná nezisková organizácia podporujúca ochranu divej prírody. Na celom svete má viac než päť miliónov priaznivcov a je najväčšou organizáciou s takýmto zameraním. Vo svojom znaku má ohrozenú pandu veľkú. Jej hlavným cieľom je budovanie takého sveta, v ktorom budú ľudia žiť v harmónii s prírodou. Zameriava sa na ochranu ohrozených druhov a najmä na zachovanie biologickej rozmanitosti v lesných, morských a sladkovodných ekosystémoch. Organizácia má pobočky v 42 krajinách a jednu medzinárodnú pobočku.

Celkový počet opísaných druhov vzrástol na 3 389

Nová správa vychádza z práce stoviek vedcov z univerzít, ochranárskych organizácií a výskumných ústavov z celého sveta. Tí objavili v Kambodži, Laose, Mjanmarsku, Thajsku a vo Vietname 290 nových druhov rastlín, 19 rýb, 24 obojživelníkov, 46 plazov a jedného cicavca. Celkový počet rastlín, rýb, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov opísaných v oblasti povodia Mekongu tak od roku 1997 vzrástol na 3 389.

Hrozba visiaca nad ekologickým rajom

„Oblasť Mekongu je celosvetovo významným miestom biologickej rozmanitosti, zároveň však čelí mnohým hrozbám,“ uviedla Nilanga Jayasingheová z WWF. „Je preto veľmi dôležité, aby sme aj naďalej investovali do ochrany a zachovania prírody, aby tieto nádherné druhy nezmizli skôr, ako sa o ich existencii vôbec dozvieme.“ Vzhľadom na to, že mnohým druhom už hrozí vyhynutie v dôsledku ľudskej činnosti, WWF vyzýva vlády v oblasti, aby zvýšili ochranu vzácnych tvorov a ich stanovíšť.

Ako sa dá zachrániť ekosystém

WWF spolupracuje s vládami, neziskovými organizáciami, komunitami a ďalšími partnermi v piatich krajinách, ktoré tvoria ekosystém Veľkého Mekongu, a spolu sa snažia vytvárať stratégie určené na ochranu druhov a ich prostredia.

„Chránime významné druhy, ako sú slony indické, delfíny tuponosé a tigre, ale aj lesy, rieky a oceány, od ktorých sú tieto tvory závislé. Aby sa zastavil úbytok voľne žijúcich živočíchov, posilňuje WWF siete chránených území a rieši krízu s odchytom, nelegálne trhy s voľne žijúcimi živočíchmi, online obchodovanie s voľne žijúcimi živočíchmi a finančné zločiny spojené s obchodovaním s voľne žijúcimi živočíchmi,“ uviedla organizácia WWF na svojej stránke.

Zdroj: ČT24, WWF

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky