Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hodina Zeme upozorní na potrebu ochrany prírodných zdrojov našej planéty

Andrea Fedorovičová

Zodpovednosť za jej budúcnosť je len v našich rukách. Prispieť k zlepšeniu situácie môže podľa World Wildlife Fund každý.

V sobotu bude Hodina Zeme. Zdroj: iStockphoto.com

V sobotu bude Hodina Zeme. Zdroj: iStockphoto.com

V sobotu 25. marca o 20.30 na celom svete na hodinu zhasnú svetlá. Akt, zvaný Hodina Zeme, symbolicky poukazuje na spoločnú zodpovednosť za budúcnosť našej planéty a upozorňuje na potrebu ochrany jej prírodných zdrojov.

Do kampane sa v ostatných rokoch zapája viac ako miliarda ľudí vo vyše 190 krajinách a 7000 mestách po celom svete vrátane svetových inštitúcií a svetoznámych pamiatok, ako sú Sfinga a pyramídy v Gíze, Eiffelova veža, most Golden Gate Bridge v San Franciscu či koloseum v Ríme.

Na Slovensku i tento rok v rámci Hodiny Zeme symbolicky vypnú osvetlenie hrady, zámky, mestá i obce, ale aj reklamné pútače súkromných spoločností.

Svetlá zhasnú tiež na Bratislavskom hrade a v Prezidentskom paláci a do tmy sa zahalí aj Kolonádový most v Piešťanoch, Hodinová veža v Banskej Bystrici, Zvolenský zámok a mnohé ďalšie dominanty.

K zlepšeniu situácie môže prispieť každý

Organizácia World Wildlife Fund (WWF) a jej pobočky v jednotlivých krajinách systematicky nabádajú aj prostredníctvom Hodiny Zeme ľudí k uvedomeniu si, že k zlepšeniu situácie môže prispieť každý z nás. Vytvárajú tak platformu na mobilizáciu ľudí, ktorí sa snažia presadzovať environmentálne priority na globálnej, regionálnej i miestnej úrovni.

Slovenská pobočka WWF vyzýva ľudí, aby sa podobne, ako sa v ikonickom momente na hodinu vypnú svetlá významných pamiatok, na jednu ľubovoľnú hodinu počas dňa „vypli“ aj oni.

„Chceme ľudí motivovať, aby si oddýchli od každodenných činností a venovali 60 minút tomu, že spravia niečo pozitívne pre našu planétu. Pridali sa k čisteniu svojho okolia, brehov obľúbeného jazera či obľúbenej rieky, zapojili sa do sadenia stromov alebo skrášlenia parkov a záhrad,“ hovoria zástupcovia WWF Slovensko.

„Spoločne tak premeníme jednu hodinu na tisíce inšpiratívnych udalostí v zjednocujúci moment v prospech prírodného prostredia našej planéty,“ dodávajú členovia organizácie, ktorej tím bude takisto v sobotu od rána v teréne. Plánujú totiž vyznačovať prvé riečne chránené územie v Hronskom Beňadiku a vyčistiť päťkilometrový úsek rieky Hron od naplaveného odpadu.

Čo môžem urobiť v tento deň ja?

WWF Slovensko prináša niekoľko tipov na aktivity, ktorými si môže každý z nás spestriť svoj Deň Zeme.

  • Zvolajte priateľov na brigádu. Stretnite sa s priateľmi a vyčistite časť lesa alebo inej prírodnej lokality od odpadkov.
  • Vyberte sa do prírody a urobte si ekopiknik. Pohostite sa s rodinou a priateľmi domácimi dobrotami, ktoré si pripravíte s láskou a úctou voči planéte a životnému prostrediu.
  • Vytvorte so svojimi deťmi niečo užitočné. Šikovné ruky a umelecké oko môžete naplno využiť aj v prospech životného prostredia. Vytvorte spolu s vašimi ratolesťami napríklad vtáčiu búdku z kusov nevyužitého dreva alebo kŕmidlo z PET fliaš. V jesenných mesiacoch môžete podobným spôsobom vyrobiť napríklad domček pre ježkov hľadajúcich úkryt na spanie.
  • Upcyklujte. Ak sa chystáte na jarné upratovanie, nemusíte nevyhnutne vyhodiť hneď všetko do smetí. Dajte veciam druhú šancu a skúste im nájsť nové využitie. Šikovné ruky dokážu premeniť aj staré a zdanlivo nepoužiteľné predmety na nové, účelné vecičky. Zo zanedbaných kúskov odevov môžu vzniknúť detské hračky či zaujímavé dekorácie, zo sklenených pohárov krásne svietniky i vázičky. Fantázii sa medze nekladú! Na internete nájdete výborné inšpirácie.
WWF radí: zoberte sa s priateľmi do prírody a pozbierajte odpad. Zdroj: iStockphoto.com

WWF radí: „Zoberte sa s priateľmi do prírody a pozbierajte odpad.” Zdroj: iStockphoto.com 

  • Vypnite elektroniku. Odložte mobilné telefóny, vypnite počítače a televízory a miesto sušenia bielizne v sušičke ju vysušte na čerstvom vzduchu.
  • Darujte veci, ktoré nepotrebujete. Upracte si domácnosť a vytrieďte si veci, ktoré už nepotrebujete. Niekomu možno bytostne chýbajú alebo nového majiteľa aspoň potešia.
  • Založte hotel pre hmyz. Stavba domčeka pre hmyz nie je náročná a predstavuje skvelú aktivitu pre celú rodinu. Spôsobov, ako na to, je mnoho. Môžete začať napríklad počas prechádzky lesom zbieraním rôznych driev, paličiek, kôry stromov, machu, dutých stebiel, šišiek či iného prírodného materiálu. Do niektorých polienok môžete tiež navŕtať dierky, ktoré poskytnú priestor na hniezdenie aj niektorým voľne žijúcim druhom včiel. Doma si potom z niekoľkých kusov drevených dosiek zostrojte jednoduchú konštrukciu i s viacerými oddelenými časťami, do ktorých poukladajte prírodniny. Jeho prednú stranu môžete prekryť pletivom, aby vám z domčeka nevypadávali. A je to. Teraz už len v tichosti čakajte na prvú návštevu malých, no pre prírodu dôležitých hostí.

  • Dajte nový vzhľad vášmu balkónu. Hmyzí hotel si nájde svoje uplatnenie i na balkóne v paneláku. Okrem toho, že poskytne útočisko užitočným chrobáčikom, je i peknou dekoráciou. Balkón si zútulnite aj peknými kvetmi.
  • Vyrobte si v záhradke domáci kompostér. Ako na to? Postačia vám drevené laty napríklad zo starých paliet, z ktorých si vytvoríte vzdušnú konštrukciu. Dajte ju na tienisté miesto tak, aby mala odspodu voľný kontakt s pôdou. Potom už môžete pridávať zvyšky nemliečnych a bezmäsitých výrobkov i záhradný odpad. Na podporu vzniku hnojiva pridajte štartér kompostu alebo rozkladné baktérie, ktoré dostanete kúpiť v záhradkárstve.

Ako sa kampaň zrodila?

Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v austrálskom Sydney, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem zhaslo na jednu hodinu svetlo. Cieľom tohto aktu bolo upozorniť na akútnu potrebu riešenia problémov súvisiacich s klimatickou zmenou. Nasledujúci rok sa už do Hodiny Zeme zapojilo 50 miliónov ľudí v 35 krajinách a 18 časových pásmach, až postupne vznikla masívna celosvetová kampaň, na ktorej sa v ostatných rokoch zúčastňuje viac ako miliarda ľudí vo vyše 190 krajinách a 7000 mestách celého sveta.

Krajiny strednej Európy sa do Hodiny Zeme aktívne zapájajú od roku 2009. Slovensko sa po prvý raz pridružilo v roku 2011 pod koordináciou sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov.

Zdroje: Hodina Zeme 2023, WWF (1, 2)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky