Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Výskum, ktorý pomáha mačkám byť šťastnejšími

Alžbeta Králiková

S doktorkou Noemou Gajdoš Kmecovou sme sa rozprávali o obľúbenom domácom miláčikovi, ktorého správanie nás stále fascinuje.

PODCAST: Výskum, ktorý pomáha mačkám byť šťastnejšími. Zdroj: CVTI SR

PODCAST: Výskum, ktorý pomáha mačkám byť šťastnejšími. Zdroj: CVTI SR

Mačky fascinujú ľudí už celé stáročia, a to nielen preto, lebo sa tieto šelmičky vyvíjali v spoločnosti ľudí, ale aj pre ich záhadnú povahu. Dnes sú mačky mimoriadne obľúbenými domácimi miláčikmi. Ich správanie nás rozosmieva aj prekvapuje. Výskum ich správania nám môže priniesť cenné informácie, ako k tomuto zvieraťu máme pristupovať a čo od neho možno očakávať.

Ako taký výskum prebieha? Pomôže nám pri dešifrovaní ich charakterových čŕt sledovanie mačacieho správania? Ako sa mačky adaptujú na prostredie? Kam až siaha ich komunikácia a čo dnes dokážeme vyčítať z ich vonkajších prejavov? Prečo majú obľúbené miesto, kde rady spia? O týchto, no i o ďalších otázkach sme sa rozprávali v podcaste na portáli VEDA NA DOSAH s MVDr. Noemou Gajdoš Kmecovou, PhD.

MVDr. Noema Gajdoš Kmecová, PhD., je výskumnou pracovníčkou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF v Košiciach). Pôsobí v oblasti výskumu správania mačiek domácich a vo svojej práci prepája prístupy klinickej behaviorálnej medicíny, etologického pozorovania a občianskej vedy. Je priekopníčkou výskumu sociálnych interakcií medzi mačkami v domácom prostredí, pričom výsledky jej vedeckej práce, zaoberajúce sa otázkou rozlíšenia medzi hrou a skutočným súbojom mačiek, sa v roku 2023 zaslúžili o medzinárodný mediálny ohlas. Je členkou Panelu expertov pre blaho mačiek Medzinárodnej organizácie pre starostlivosť o mačky (International Cat Care) a odbornou garantkou Klubu starostlivosti o mačky UVLF v Košiciach. Na domácej pôde aplikuje výsledky svojho výskumu do praxe vo forme vedecko-popularizačného projektu – prvého slovenského podcastu o mačkách s názvom Mačkast®.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.

Zdroj: CVTI SR

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky