Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lifbee Academy znovu spúšťa zápis, najlepšie riešenia dostanú tisíce eur

VEDA NA DOSAH

Prihlásiť sa môžu mladí vedci, marketéri, produktoví a projektoví manažéri, dizajnéri aj informatici.

Skupina vedcov v laboratóriu. Genetické inžinierstvo, inovácie. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia skupiny vedcov v laboratóriu. Zdroj: iStockphoto.com

Už druhýkrát štartuje biznisovo-vzdelávací program Lifbee Academy. Privíta viac ako tridsať mladých vedcov, marketérov, programátorov a dizajnérov, aby za osem mesiacov navrhli koncepty na environmentálne a medicínske výzvy. K dispozícii budú mať medzinárodných mentorov z oblasti biotechnológií, biznisu aj práva. Najlepšie návrhy podporí spoločnosť Dedoles a venuje spolu až 12-tisíc eur na tvorbu ich prototypov. Prihlásiť sa dá do 19. mája.

Mentori od Slovenska až po Oxford

Lifbee Academy prepája biotechnológie a biznis. Jej cieľom je podporiť inovačný potenciál Slovenska, zabrániť odlivu mozgov a pomôcť lepšie zvládať krízy, akou je aj súčasná pandémia. Tento rok otvorila prihlasovanie pre Slovákov a Čechov v dvoch oblastiach. Oblasť Enviro Lab sa bude venovať environmentálnym výzvam a MedTech Lab je zameraná na inovácie v oblasti medicíny.

Za projektom stojí podnikavec Matej Held, ktorý má na konte viacero úspešných vzdelávacích programov zameraných na technológie, a genetička Simona Veselá. Okrem nich sa venujú mladým inovátorom špičkoví lektori.

V minulom ročníku medzi nich patril napríklad biochemik a výkonný riaditeľ MultiplexDX Pavol Čekan či zakladateľ viacerých reklamných a brandingových agentúr Michal Pastier. Pomáhala aj Liliana Berezkinová, česká podnikateľka v oblasti transferu technológií a spolutvorkyňa dvoch patentov v oblasti uvoľňovania liečiv pomocou nanovlákien a nanočastíc. Aktuálny ročník by sa mal rozšíriť o ďalšie „mozgy“ z domácej aj medzinárodnej scény.

Tisíce eur na prototypy

Hoci ide o vzdelávací program, vízia autorov je oveľa väčšia. Chcú budovať ekosystém pre vznikajúce vedecké riešenia. Aj preto sa spojili s úspešnou slovenskou firmou Dedoles. Finančnou cenou päťtisíc eur v každej kategórii ocenia najlepšie riešenia a tímy, ktoré chcú nápady ďalej rozvíjať. Tú môžu využiť napríklad aj pri prototypovaní ich konceptov a na ďalší vývoj.

Okrem toho v kategórii environmentálnej výzvy bude mať možnosť hlasovať a podporiť vybraný tím sumou až dvetisíc eur aj laická verejnosť. Spolu tak Dedoles rozdelí dvanásťtisíc eur.

„Biotechnológie budú kľúčové v boji proti klimatickej kríze. Vytvoriť na Slovensku ekosystém v tejto oblasti považujem za vynikajúci krok. Lifbee Academy je typ projektu, z ktorého srší úprimná túžba spraviť zo Slovenska inovatívnejšiu a sebavedomejšiu krajinu,“ upresnil Jaro Chrapko, výkonný riaditeľ Dedoles.

Zodpovednosť za lepší svet

Stále viac firiem si uvedomuje svoju zodpovednosť aktívne vytvárať lepší svet. Lifbee Academy týchto partnerov spája, aby spoločne definovali kľúčové oblasti, na ktoré sa potrebujeme zamerať. Projekt aktívne podporuje viacero spoločností.

Napríklad v rámci Enviro Labu budú spolupracovať organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK a Dedoles. V rámci Medtech Labu sa v spolupráci stretne zasa firma zameraná na klinické štúdie Sanaclis a Dedoles. Akadémia prebieha raz za rok a prihlásiť sa do nej môžu mladí vedci, marketéri, produktoví a projektoví manažéri, dizajnéri aj informatici. Prvú časť programu absolvujú ako jednotlivci, v druhej vytvoria tímy, v rámci ktorých budú pracovať na finálnom koncepte. Kapacita ročníka je približne tridsať účastníkov. Prihlášku môžete podať do 19. mája 2021 na webe Lifbee Academy.

Zdroj: Tlačová správa Lifbee Academy

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky