Prednáška / Bratislava

Vedatour – O psychológii, chémii, fyzike a tak podobne…

Banner: Vedatour

Toto podujatie už prebehlo.

Po viac ako dvoch rokoch sa vracajú naše besedy so slovenskými vedcami a vedkyňami Vedatour v živom formáte! Odznejú tri 30 minútové prednášky Sladká diagnostika, Čo má spoločné savo, čierna mágia a Soros? a Malé čierne diery vo veľkom čiernom vesmíre.

Kedy a kde sa Vedatour uskutoční

Podujatie sa uskutoční 12. septembra 2022 od 19:30 v KC Dunaj v Bratislave.
Podujatie je spoplatnené sumou 5,- €. Zarezervujte si lístky na podujatie.

Prednášky

Prvú prednášku spoločne prednesú Miroslava Galasová a Peter Teličák – “Čo má spoločné savo, čierna mágia a Soros?” Výskumníci z rôznych oblastí majú v posledných rokoch veľmi horúcu tému, ktorá sa týka epistemicky nepodložených presvedčení. Že vôbec netušíte o čo ide? To je úplne v poriadku Ale keď spomenieme konšpiračné teórie, pseudovedecké presvedčenia či vieru v paranormálne javy, tak veríme, že mnohí z Vás začnú šípiť, odkiaľ vietor fúka. V našej prednáške si povieme o tom, odkiaľ sa epistemicky nepodložené presvedčenia berú, s čím súvisia, kto im podlieha, aké majú následky, ale aj to, ako ich vieme redukovať.

Pozrite si

S druhou s názvom “Sladká diagnostika” príde Filip Květoň. Povie nám, ako napomáha štúdium cukrov (sacharidov) v diagnostických postupoch. Aké sú ich vlastností a možnosť využívania ako detekčných elementov pri rôznych chorobách – rakovinové, neurodegeneratívne, raritné genetický podmienené ochorenia? Vysvetlí nám glykozylácie ako dôležitej chemickej reakcie potrebnej k správnemu fungovaniu proteínov a oboznámi nás s pojmom včasná diagnostika a aké benefity prináša ľuďom. Prečo a ako využívame nanomateriály v diagnostike ochorení?

Záverečného rečníka vám veľmi predstavovať nemusím Samo Kováčik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a téma “Malé čierne diery vo veľkom čiernom vesmíre”. Takmer storočie mala časticová fyzika jasný plán: strielať do seba častice pri vysokých energiách a sledovať, čo z toho vylezie. Tento prístup však má svoje limity. Máme však šťastie, experimenty, ktoré nedokážeme zrealizovať na Zemi sa dejú – zadarmo – vo vesmíre. Predstavíme si, ako nám vesmír aj na tých najväčších škálach dokáže prezradiť, čo sa deje na tých najmenších.

Viac info

https://www.facebook.com/events/635859984723429

https://www.facebook.com/vedator.svk