Festival / Bratislava

Starmus VII: Budúcnosť našej planéty

Plagát podujatia: StarmusVII

StarmusVII. Zdroj: FB Starmus


Toto podujatie už prebehlo.

Ústrednou témou nadchádzajúceho ročníka festivalu bude budúcnosť našej planéty. „Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako 10 rokoch zameraných na vesmír obracia STARMUS svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty a sme nadšení, že siedmy ročník sa uskutoční v takom úžasnom hlavnom meste, akým je Bratislava. Veríme, že prostredníctvom nášho neobyčajného programu s desiatkami podujatí s nositeľmi Nobelovej ceny, umelcami a ďalšími svetovými lídrami podporíme záujem o vedu u mnohých ľudí nielen na Slovensku, ale vďaka strategickej polohe v srdci Európy aj v susedných krajinách,“ poznamenal Garik Israelian, zakladajúci riaditeľ festivalu STARMUS.

Kedy a kde sa podujatie Starmus VII uskutoční

Podujatie Starmus VII sa uskutoční v dňoch 12. – 17. mája 2024 v Bratislave.

Na čo sa môžete tešiť

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na výnimočných svetových rečníkov, panelové diskusie i hudobné vystúpenia. Čakajú ich prednášky venované témam na hranici nášho poznania v astrofyzike, informatike, neurovede, mikrobiológii, biochémii a iných vedách, ale aj rôzne aktivity.

Jednou z nich bude napríklad slávnostné odovzdávanie Medaily Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje v kategóriách Hudba a umenie, Vedecké písanie, Film a zábava a Celoživotné dielo. V minulosti ju dostali napríklad Jane Goodallová, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer či dokument Apollo 11.

Záujemcov a záujemkyne čaká aj škola astrofotografie, určená pre nadšencov, ktorí sa chcú dozvedieť najnovšie poznatky o fotografovaní nočnej oblohy. Organizuje ju spisovateľ a redaktor magazínu Astronomy Michael E. Bakich, ku ktorému sa pridajú traja svetovo uznávaní astrofotografi Damian A. Peach, Chris Schur a Martin Ratcliffe. Pôjde tak o jedinečnú príležitosť pre expertov i amatérov, ktorí sa zameriavajú na fotografovanie nebeských objektov.

O hudobný zážitok sa postarajú francúzska legenda elektronickej hudby Jean-Michel Jarre, americká punkrocková kapela The Offspring a britská popová ikona Tony Hadley, ktorý sa preslávil v 80. rokoch ešte ako člen kapely Spandau Ballet.

O festivale STARMUS

Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca i dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a v astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – ešte aj k našim najbližším susedným hviezdam.

STARMUS je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian, PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a sir Brian May, PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

Viac info

https://www.starmus.com/