Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Japonci poslali na Mesiac zaujímavý robot. Jeho koncept je inšpirovaný detskými hračkami

VEDA NA DOSAH

Hirano Daichi z japonskej kozmickej agentúry JAXA verí, že prostredníctvom neho podnietia v deťoch záujem o vedu.

Zástupcovia japonskej kozmickej agentúry JAXA veria, že týmto podnietia v deťoch záujem o vedu. Foto: JAXA/TOMY/SONY/Doshisha University

Zástupcovia japonskej kozmickej agentúry JAXA veria, že týmto podnietia v deťoch záujem o vedu. Foto: JAXA/TOMY/SONY/Doshisha University

Japonci v rámci svojej misie Moonward, ktorá len nedávno odštartovala do vesmíru, poslali na našu prirodzenú družicu aj zaujímavý robot, prezývaný tiež Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2), ktorého koncept je inšpirovaný detskými hračkami.

Batérie síce umožňujú robotovi skúmať vybranú oblasť len dve hodiny, no výhody jeho neobvyklého dizajnu sú podľa odborníkov veľké, mohli by dokonca inšpirovať rôzne budúce lunárne vozidlá.

„Použili sme robustnú a bezpečnú konštrukčnú technológiu pre detské hračky, ktorá maximálne znížila počet komponentov v zariadení a zvýšila jeho spoľahlivosť,“ uviedol Hirano Daichi z japonskej kozmickej agentúry JAXA.

Odborníci použili robustnú a bezpečnú konštrukčnú technológiu pre detské hračky. Vznikol tak jedinečný robot. JAXA/TOMY/SONY/Doshisha University

Odborníci použili bezpečnú konštrukčnú technológiu pre detské hračky. Vznikol tak jedinečný a spoľahlivý robot. JAXA/TOMY/SONY/Doshisha University

Na projekte spolupracovali s renomovaným výrobcom hračiek a odborníkmi z Doshisha University. Ďalší japonský technologický gigant následne dodal kontrolný panel a kameru.

Kým sa však LEV-2 bude môcť predviesť, sonda SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) musí úspešne doraziť na obežnú dráhu Mesiaca a začať zostupovať. Len čo sa bude nachádzať vo vzdialenosti 2 metre od povrchu, robot sa uvoľní.

Daichi a jeho kolegovia veria, že pôjde všetko podľa plánu. „Dúfam, že keď deti uvidia zariadenie veľkosti bejzbalovej lopty, ako sa pohybuje na Mesiaci zľava doprava, začnú sa zaujímať o vedu – a nielen o vedu o vesmíre, ale celkovo,“ poznamenal.

Odštartovala začiatkom septembra

Japonská misia Moonward odštartovala začiatkom septembra. Raketa H2-A, vypustená z Tanegashima Space Center, by mala vstúpiť na obežnú dráhu našej prirodzenej družice v novembri alebo decembri tohto roku.

Raketa má dve úlohy: vyniesť do vesmíru ľahký ďalekohľad (ten sa už podľa dostupných informácií od nej oddelil) a dopraviť k Mesiacu lander, ktorý sa začiatkom roku 2024 pokúsi pristáť na jeho povrchu.

SLIM by mal podľa vedcov zvládnuť určiť svoju cieľovú lokáciu s presnosťou na 100 metrov, takže na rozdiel od iných zariadení tohto typu nepotrebuje pristávacie miesto široké niekoľko kilometrov.

„Technológiu na presné pristátie testujú aj inde, takže konkurencia bude tvrdá,“ vyhlásil ešte v júni Shinichiro Sakai z JAXA. „No pokiaľ vieme, SLIM by mal byť prvý na svete,“ uzatvoril.

Zdroj: VTM (1, 2)

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky