Súťaž, Výzva / celé Slovensko

Expedícia Mars 2023

Plagát podujatia: Expedícia Mars 2023

Expedícia Mars 2023. Zdroj FB Expedice Mars


Toto podujatie už prebehlo.

100-hodinová simulácia v rámci projektu Expedícia Mars bude najdlhšou svojho druhu v Európe.

„Účastníci si vyskúšajú priebeh skutočných vesmírnych letov. Hlavným cieľom je naplno preveriť schopnosti piatich talentovaných študentov. Počas letu budú mať všetci členovia posádky na starosti interiér vesmírnej lode, prácu na vedeckých experimentoch a tiež prípravu na výstup na povrch Marsu,“ hovorí dizajnér simulácie Samuel Amrich. Celá posádka bude úplne odrezaná od vonkajšieho sveta. Ich jediným spojením so Zemou bude komunikácia s riadiacim centrom prostredníctvom centrálneho počítača.

Kto sa môže prihlásiť

Do päťčlennej posádky, ktorá odštartuje koncom roka, sa môžu prihlásiť študenti z Česka a Slovenska vo veku od 13 do 18 rokov.

Ako a dokedy sa môžem prihlásiť

Prihlášky do 20. ročníka Expedície Mars je možné podávať od 12. augusta do 23. septembra 2023 na webovej stránke projektu expedice-mars.eu.

Prvým krokom k získaniu miesta v posádke je vyplnenie motivačného dotazníka, absolvovanie pohovoru a výber odbornosti, pričom si možno vybrať medzi fyzikom, biológom, konštruktérom, inžinierom a popularizátorom. Potom nasleduje vypracovanie domáceho projektu. Tridsať najlepších bude vybraných na online konferenciu, kde odprezentujú porote svoj projekt. Túto tridsiatku bude tiež čakať Space Day, kde sa stretnú s významnými osobnosťami vesmírneho priemyslu. Z nasledujúcej prípravy na simuláciu vzíde päť členov posádky.

O projekte Expedícia Mars

„V Expedícii Mars hľadáme študentov, ktorí sa zaujímajú o vedu, techniku alebo ich popularizáciu,“ hovorí veliteľ projektu Josef Lát a pokračuje: „Je pre nás dôležité, aby sme našli študentov, ktorí dokážu vychádzať s ostatnými. Ceníme si schopnosť počúvať názory iných. V neposlednom rade dokážeme oceniť vôľu dokončiť rozpracovaný nápad, chuť zlepšovať sa a ochotu prijať konštruktívnu kritiku.“ Počas niekoľkých kôl v nasledujúcich mesiacoch bude vybraná päťčlenná posádka na simulovaný let na Červenú planétu, ktorý sa uskutoční 4. až 8. decembra tohto roku.

Zdroj info: TS Na simulovanú Expedíciu Mars poletia študenti z Česka a Slovenska, Simon Klinga, Expedícia Mars

Viac info

https://www.expedice-mars.eu/

https://www.facebook.com/ExpediceMars/