CVTI SR, Prednáška / celé Slovensko

Bratislavská vedecká cukráreň: Písané na hodváb: Čína od pradávna až po súčasnosť

Vedecká cukráreň 10/2020

Toto podujatie už prebehlo.

Vedecká cukráreň sa uskutoční 20. 10. 2020 bez prítomnosti publika a záznam bude zverejnený na YouTube kanáli CVTI SR.

Mgr. Daniela Zhang Cziráková, PhD.Hosť:
Mgr. Daniela Zhang Cziráková, PhD.
Ústav orientalistiky SAV v Bratislave

Dátum a čas: október 2020
Miesto: YouTube kanál CVTI SR
 

Čína je jediná staroveká civilizácia, ktorá pretrvala až do súčasnosti. Obýva ju približne to isté obyvateľstvo a používajú čínske písmo, ktoré, hoci prešlo viacerými zmenami a reformami, je pokračovateľom písma, ktorým pred niekoľkými tisíckami rokov písali nápisy na obradné bronzové nádoby.

Čína nebola vždy jednotná. Doby, keď v krajine vládli veľké a silné dynastie, sa striedali s obdobiami, kedy sa rozpadla na viacero štátov a štátikov, ktoré proti sebe bojovali, alebo ju porazil vojensky silnejší nepriateľ. Napriek tomu dala svetu veľké množstvo dôležitých vynálezov, akými sú hodváb, kompas, pušný prach, papier, kníhtlač a mnohé iné.

To, čo nás neprestane prekvapovať, je veľké množstvo umelcov, maliarov a básnikov, ale aj filozofov, ktorí tvorili unikátne diela. Európu v období osvietenectva očarila čínska filozofia, hlavne Konfucius. Vďaka nemu Číňania už oddávna neberú morálku ako niečo, čo je prísne viazané na náboženský svetonázor, ale ako prirodzenú súčasť ľudského správania.

Mgr. Daniela Zhang Cziráková, PhD. je sinologička, prekladateľka a výtvarná teoretička. Venuje sa čínskemu umeniu a čínskej literatúre. Pôsobí ako vedecká pracovníčka na Ústave orientalistiky SAV v Bratislave. Niekoľko rokov prednášala o čínskom výtvarnom umení na VŠVU v Bratislave. V súčasnosti vyučuje dejiny čínskej literatúry na Katedre východoázijských štúdií na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Predmetom jej záujmu je čínske výtvarné umenie a súčasná čínska literatúra. Preložila a prebásnila tri zbierky poézie, publikovala viac ako 30 vedeckých štúdií na Slovensku i v zahraničí. Je tiež autorkou knihy Breaking the Ink, o abstraktnom umení tušom v súčasnej pevninskej Číne (vyjde koncom roka vo vydavateľstve Veda). 

 

Októbrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2020, ktorý sa v zmenenej forme a v novom termíne uskutoční aj v roku 2020.

 

Youtube kanál CVTI SR so záznamami uskutočnených podujatí

Podujatie na FB

Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí