Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zalistujte si online v digitálnej knižnici Múzea špeciálneho školstva v Levoči

VEDA NA DOSAH

Počas pandémie múzeum vylepšilo svoje digitálne služby.

Notebook s online digitálnou knižnicou. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Pandemická situácia zatvorila aj brány múzeí. Vytvorila však priestor pre aktivity, ktoré boli kvôli nedostatku času zahnané do úzadia. 

„Povedali sme si, že sme zvládli prvú vlnu, zvládneme aj tú druhú. Využili sme čas, ktorý dáva pandémia, a zrýchlili sme proces digitalizácie nášho múzejného, špeciálno-pedagogického knižničného fondu,“ hovorí Štefánia Petreková, vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči, CVTI SR.

Cieľom je nielen ochrana vzácnych, historických kníh, ale najmä ich sprístupnenie širokej verejnosti. Zároveň sa tak posilňuje poskytovanie online digitálnych knižničných služieb múzea.

Záujemcovia môžu navštíviť vytvorenú digitálnu knižnicu priamo na webovej stránke múzea. Služba je bezplatná a využiť ju môže ktokoľvek.

„Kľúčom k prehliadaniu zdigitalizovaných knižných titulov je registrácia prostredníctvom vlastnej e-mailovej adresy. Na tú je záujemcovi zaslaný vygenerovaný prihlasovací odkaz s platnosťou dvadsaťštyri hodín. Každý záujemca musí pred odoslaním e-mailovej adresy zaškrtnúť súhlas so spracovaním osobných údajov, v tomto prípade e-mailovej adresy,“ vysvetľuje Petreková.

Vygenerovaný prihlasovací odkaz je „vstupenkou“ do digitálnej knižnice. Jednotlivé tituly sú tu zoradené abecedne podľa priezviska autora. Z celkového počtu skoro štyritisíc knižných titulov múzea ich súčasná digitálna knižnica obsahuje 1 032. Pandémia navýšila virtuálnu zbierku o viac ako sedemsto titulov.

Ako Petreková spomenula, digitalizácia múzejného knižničného fondu je rozdelená do niekoľkých etáp.

„V prvej digitalizujeme odbornú literatúru, beletriu či učebnice. Druhá etapa sprístupní periodiká, noviny, ale napríklad aj kalendáre. Tretiu fázu považujeme za najrozsiahlejšiu a zároveň najnáročnejšiu. Digitalizovať sa budú listinné dokumentačné materiály. Pôjde o korešpondenciu, pozvánky, zápisky, štatistiky a podobné materiály týkajúce sa špeciálnych škôl, výchovno-vzdelávacieho systému v špeciálnych školách vrátane osobností učiteľov a významných žiakov.“

Zdroj: CVTI SR

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky