Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Univerzita Komenského ocenila osobnosti spomedzi študentov a učiteľov

VEDA NA DOSAH

Rektor UK ocenil študentov za výnimočné výkony a učiteľov za to, že sa im mimoriadne venujú. Dokopy ich je takmer šesťdesiat.

Pohľad na hlavnú budovu Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: UK Zdroj: Wikipedia.

Hlavná budova Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: UK; Zdroj: Wikipédia

Tradičné slávnostné podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva sa už druhý rok pre pandémiu nekonalo. Napriek tomu si Univerzita Komenského v Bratislave naďalej všíma a oceňuje svojich výnimočných študentov a pedagógov.

Medzi ocenenými je aj študentka občianskeho práva Jana Cihanová, ktorá v súťaži Veľvyslanectvo mladých predstavila reálny návrh opätovného oživenia turistického ruchu na Slovensku po období pandémie vrátane finančného plánu. Za spracovanie výskumu o možnostiach záujmovej činnosti a využívania voľného času študentov stredných škôl v období pandémie covid-19 získal ocenenie študent učiteľstva pedagogiky a hudby Jakub Martinček.

Zaujali farmaceutka či športová strelkyňa

Ďalšou ocenenou je študentka farmácie Petra Lenčová, ktorá na viacerých súťažiach úspešne prezentovala vlastný výskum zameraný na ischemicko-reperfúzne poškodenie orgánov vo vzťahu k transplantáciám obličiek. Štvornásobný organizátor charitatívneho podujatia Martinský beh medikov Pavol Vigláš sa podieľal aj na organizácii Festivalu medikov s podtitulom Ži a nechaj žiť, ktorý prepojil šport, zábavu a kultúru so sociálnym aspektom.

Viacerí študenti boli ocenení za športové úspechy. Medzi nimi bola aj dlhoročná, veľmi úspešná reprezentantka Slovenska v športovej streľbe Veronika Vadovičová, študentka trénerstva. Doteraz sa zúčastnila na šiestich paralympijských hrách a jej medailovú kolekciu tvoria štyri zlaté medaily z brazílskeho Rio de Janeira, čínskeho Pekingu a japonského Tokia, jedna strieborná medaila z Ria a bronzová medaila z Londýna v Spojenom kráľovstve. Je držiteľkou paralympijského rekordu v zmiešanej streľbe ľubovoľnou malokalibrovkou.

Ocenenie získala aj študentka biochémie Patrícia Guspanová za druhé miesto v kategórii C1 ženy 1000 m a 500 m a za víťazstvo v kategórii C1 ženy 200 m na Majstrovstvách Slovenska v rýchlostnej kanoistike.

Za študentskými úspechmi sú aj výnimoční pedagógovia

Tridsiati pedagógovia vrátane jedného in memoriam získali od rektora UK ocenenie za podporu vedeckých, umeleckých či odborných aktivít svojich študentov.

Sú medzi nimi chirurg a transplantológ Ľudovít Laca, historička Eva Škorvanková, športový fyziológ a popularizátor zdravia Viktor Bielik či teoretický fyzik a popularizátor vedy Juraj Tekel. In memoriam ocenenie získal informatik a didaktik informatiky Peter Tomcsányi, ktorý sa angažoval aj v medzinárodnom výbore súťaže iBobor.

„Študenti, ktorí sa okrem svojich študijných povinností venujú výskumu, spoločensky dôležitým otázkam či športu, a šíria tak dobré meno našej univerzity, si zaslúžia naše uznanie. V dosiahnutých úspechoch ich dennodenne podporujú pedagógovia, ktorí sú ich tútormi, mentormi či vzormi. Som rád, že im môžem aj touto formou poďakovať za reprezentáciu našej alma mater pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva,“ skonštatoval rektor UK Marek Števček.

Zdroj: TS Univerzity Komenského
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky