Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rezort školstva radí, ako školákom pomôcť so spracúvaním situácie na Ukrajine

VEDA NA DOSAH

Minister školstva Branislav Gröhling odporúča opierať sa o historické fakty a dôveryhodné zdroje informácií.

Modrožlté vyšívané srdce na znak solidarity s Ukrajinou.

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Minister školstva Branislav Gröhling rokoval o prípadných možnostiach spolupráce a ponúknutí pomoci v súvislosti so situáciou na Ukrajine s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfom Kropilom, predstaviteľmi SK 8, ako aj riaditeľmi Regionálnych úradov školskej správy hneď v deň rozsiahlej invázie ruskej armády na Ukrajinu, t. j. 24. februára.

Poradne sú k dispozícii

Rezort školstva zároveň v reakcii na udalosti kontaktoval všetky poradenské centrá (centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie aj centrá špeciálno-pedagogického poradenstva) na Slovensku so žiadosťou o zverejnenie kontaktu poradne viditeľne na ich webovej stránke, v prípade možnosti aj o zriadenie krízovej linky, na ktorej bude nonstop dostupný zamestnanec poradenského zariadenia, a o zaslanie informácie školám, že sú im v prípade potreby k dispozícii.

Ukážka z infografík z dielne rezortu školstva pre žiakov, študentov aj pedagógov. Zdroj: MŠVVaŠ

Ukážka infografík z dielne rezortu školstva pre žiakov, študentov aj pedagógov. Zdroj: MŠVVaŠ

Infografiky pre zvládanie krízovej situácie

Ministerstvo tiež pripravilo pre učiteľov a žiakov infografiky, ktoré odporúčajú, ako sa vysporiadať s prežívaním pocitov pri slovách o vojne. Obsahujú aj všetky dôležité kontakty, na ktoré sa môžu učitelia a žiaci obrátiť.

Všetky infografiky k danej téme nájdete TU.

„Bol by som rád, aby učitelia v týchto dňoch venovali čas vysvetľovaniu tejto situácie žiakom a študentom z pohľadu histórie, ktorá sa nesmie opakovať. Tiež by mali upozorniť svojich žiakov, aby čerpali informácie len z overených a dôveryhodných zdrojov,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Priamo riadená organizácia ministerstva školstva Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) bude zverejňovať základy klinických krízových rád na zvládanie krízových situácií, ako aj ďalšie podporné materiály.

Rovnako bude informovať školy o postupe na zvládnutie krízovej situácie. Zorganizuje tiež veľkokapacitný seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch. Na webovej stránke VÚDPaP tiež pribudne špeciálna záložka ku krízovej intervencii.

Zdroj: TS MŠVVaŠ
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky