Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rezort školstva ocenil najvýraznejšie osobnosti poradenského systému

VEDA NA DOSAH

Pomáhajú každý deň tým najzraniteľnejším z nás – deťom a mladým ľuďom – zdôraznila štátna tajomníčka rezortu Svetlana Síthová.

Mladá žena sa delí o svoje problémy s psychoterapeutkou. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Vo štvrtok 17. februára sa už po tretí raz konal galavečer, počas ktorého Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie rozdalo ocenenia Osobnosť poradenstva 2021.

Celkovo sa ceny rozdali v piatich kategóriách, a to Mladý talent poradenstva, Osobnosť poradenstva 2021, Dlhodobý prínos v systéme poradenstva a prevencie, Cena pre výnimočné poradenské zariadenie 2021 a Špeciálne ocenenie MŠVVaŠ SR.

Mená a poradne, ktoré sú svetlom v tme pre mnohé deti, mladých ľudí a rodičov a súčasne laureátmi sa včera večer stali:

– Mgr. Petre Andelovej z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Bernolákova v Holíči bolo odovzdané ocenenie psychologička v kategórii Mladý talent poradenstva,

– PaedDr. Martina Rzymanová, vedúca Centra špeciálno-pedagogického poradenstva pri spojenej škole na Partizánskej ulici v Poprade, bodovala v kategórii Osobnosť poradenstva 2021,

– PhDr. Ľubomír Tichý, riaditeľ Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Banskej Bystrici, získal ocenenie Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie za Dlhodobý prínos v systéme poradenstva a prevencie v roku 2021,

– Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Námestove a Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva v Poprade, kam putovala cena pre výnimočné poradenské zariadenie 2021,

– prof. PhDr. Peter Seidler, CSc., ktorý pôsobí na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre, si prevzal špeciálne ocenenie MŠVVaŠ SR.

Skupinová fotografia z podujatia Osobnosťami poradenstva 2021 aj s ocenenými. Zdroj: MŠVVaŠ

Ocenené Osobnosti poradenstva 2021 s ostatnými účastníkmi podujatia. Zdroj: MŠVVaŠ

Nominovaných boli stovky

Komisia vyberala víťazov zo stoviek nominácií. „Bolo pre nás veľmi príjemným prekvapením, že bolo do tohto ročníka Osobnosti poradenstva nominovaných tak veľa osôb a poradní. Je to znak toho, že veľa ľudí v tejto oblasti robí svoju prácu dobre a práve nominácie na toto ocenenie sú pre nich neoceniteľnou spätnou väzbou,“ opísala štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová, ktorá sa v roku 2019 stala laureátkou ocenenia v kategórii Mladý talent poradenstva a v rámci tohto ročníka bola súčasťou hodnotiacej komisie.

Práve počas uplynulých rokov, keď celú spoločnosť zasiahla pandémia koronavírusu, sa ukázalo, aký dôležitý je funkčný a spoľahlivý poradenský systém, v ktorom pracujú zapálení a odhodlaní ľudia. „Odborníci a odborníčky z poradenských zariadení, ktorí sa zúčastnili na oceňovaní, pracujú s láskou, odhodlaním a zanietením, pomáhajú každý deň tým najzraniteľnejším z nás – deťom a mladým ľuďom. Želám im, aby ich ocenenie hnalo vpred, a nám prajem, aby bolo čoraz ťažšie vybrať víťaza medzi toľkými silnými kandidátmi,“ uviedla Síthová.

„Na rezorte školstva môžeme byť hrdí na to, koľko kvalitných odborníkov a zariadení nám v systéme funguje. Našou snahou je tento systém ďalej skvalitňovať a vytvárať mu optimálne podmienky na to, aby pomoc pre tých, ktorí to potrebujú, prichádzala včas a bola na najvyššej úrovni. Želám nám ako spoločnosti, aby sme prácu odborníkov z poradní potrebovali čo najmenej a v prípade, že ju potrebovať budeme, aby bola kvalitná a profesionálna,“ uzavrela Svetlana Síthová.

Zdroj: Tlačová správa MŠVVaŠ
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky