Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ministerstvo školstva otvorilo výzvu pre vysoké školy z Plánu obnovy a odolnosti SR

VEDA NA DOSAH

Jej cieľom je spájanie vysokých škôl do väčších celkov. Môžu sa do nej zapojiť do 25. novembra 2022.

Profesor so študentkou a študentom v univerzitnej knižnici. Zdroj. iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Podpora strategického rozvoja vysokých škôl, zvyšovanie konkurencieschopnosti vysokých škôl prostredníctvom spájania vysokých škôl do väčších celkov, budovania integrovanej infraštruktúry, ako aj komplexnej modernizácie výskumnej, vzdelávacej a ubytovacej infraštruktúry. To je hlavným cieľom výzvy, ktorú vyhlásilo MŠVVaŠ SR z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Vďaka tejto výzve môže škola okrem financií získať synergie, a to tým, že sa spoja vysoké školy. Ďalej väčšiu viditeľnosť v rámci Slovenska a aj európskeho priestoru a vďaka koncentrácii vedcov vznikne kritická masa, ktorá vytvorí viac excelentných výstupov,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu, výskum a vysoké školstvo Ľudovít Paulis.

Ďalšia výzva podporí i projektový manažment škôl

Výška finančných prostriedkov určených na túto výzvu je viac ako 120 miliónov eur. Podmienkou pre zapojenie do výzvy je záväzok minimálne dvoch alebo viacerých verejných či štátnych vysokých škôl k vzájomnému splynutiu alebo zlúčeniu. Následne bude môcť žiadateľ čerpať sumu z Plánu obnovy odolnosti až do výšky 60 miliónov eur. Oprávnenými žiadateľmi sú verejné vysoké školy a štátne vysoké školy. Školy majú možnosť zapojiť sa do 25. novembra 2022, keď sa výzva uzatvára.

„Výzva, ktorá je teraz vypísaná, je zameraná čisto na infraštruktúru, ale už v najbližších týždňoch bude nasledovať ďalšia výzva. Jej cieľom bude podporiť projektový manažment škôl, ktoré sa chcú spájať, sú ochotné „zdieľať“ svoje najlepšie a silné stránky, chcú vytvoriť pridanú hodnotu, ktorá prispeje k tomu, aby ponúkali čo najlepšie výsledky či prostredie pre šikovných mladých ľudí zo Slovenska aj zahraničia,“ uvádza riaditeľ odboru vzdelávania, inovácií a verejných financií na sekcii plánu obnovy Úradu vlády SR Peter Goliaš.

Cieľom je tiež umiestnenie v renomovaných rebríčkoch vysokých škôl

Z dlhodobého hľadiska je cieľom vypísanej výzvy umiestnenie aspoň jednej slovenskej vysokej školy medzi TOP500 vysokými školami sveta v renomovaných rebríčkoch a umiestnenie ďalších slovenských vysokých škôl pravidelne medzi TOP1000.

„Trh s vysokoškolským vzdelávaním je globalizovaný. Vysoké školy súťažia o granty, študenta nielen medzi sebou tu na Slovensku, ale aj v európskom priestore, ktorý je otvorený. Tam sa ťažko súťaží s vysokými školami a univerzitami, ktoré majú násobne väčší počet študentov. Preto chceme, aby mali školy možnosť väčšej vizibility a väčšieho renomé a rozhodli sme sa podporiť takéto aktivity,“ uzavrel Paulis.

Zdroj: TS MŠVVaŠ SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky