Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Univerzitný technologický inkubátor STU otvára program ŠTART

VEDA NA DOSAH

Od nového akademického roka privíta Slovenská technická univerzita v Bratislave všetkých, ktorí majú inovatívny a technologický nápad.

Banner podujatia: Program ŠTART 2022

Program ŠTART. Zdroj: STU InQb

Univerzitný technologický inkubátor (InQb) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave pozýva na prihlasovanie do jesenného kola programu ŠTART, vďaka ktorému si môžu študenti STU otestovať svoj podnikateľský nápad.

Do programu ŠTART je možné prihlásiť sa do 25. septembra cez webstránku inqb.sk. Inkubačný program začína 3. októbra 2022 a končí v polovici januára 2023 podujatím Startup Pitch.

Kto sa na ňom môže zúčastniť?

Pomoc s rozvojom podnikateľského nápadu môžu využiť všetci študenti, absolventi a doktorandi STU, ako aj iných vysokých škôl. Počas 3 mesiacov si v programe ŠTART overia, či ich produkt v podobe výrobku alebo služby bude predajný a konkurencieschopný na trhu.

Pred pustením sa do reálneho podnikania a založenia si startupu je dôležité, aby si každý človek s podnikateľským nápadom overil, či bude o jeho službu alebo produkt záujem. „Treba mať na pamäti, že produkt netvoríme pre seba, ale pre druhých ľudí. Dokážeme im ním uľahčiť život, vyriešiť problém či firmám znížiť náklady,“ hovorí vedúca Univerzitného technologického inkubátora STU Andrea Miklasová.

Program InQb

V inkubátore STU získa každý jeden člen základné podnikateľské vedomosti, možnosť konzultovať projekt s mentormi a odborníkmi z praxe (na individuálnych, ako aj skupinových konzultáciách), získať kontakty na investorov, VC fondy či crowdfundingové platformy, možnosť začleniť sa do startupovej komunity vďaka networkingu či účasti na rôznych národných a medzinárodných súťažiach, podujatiach organizovaných priamo v InQb alebo partnerských organizáciách (Forbes 30 POD 30, Demo Day, Hackathon a iných).

„Univerzitný technologický inkubátor STU poskytuje priestor pre rozvoj inovatívnych myšlienok. Všetci členovia v programe ŠTART môžu využiť služby InQb zdarma a zároveň pracovať priamo z coworkingu na FEI STU v Mlynskej doline,“ dodáva Andrea Miklasová.

„Na finálnu prezentáciu sa zvykne prebojovať iba polovica z členov v programe, čiže okolo 7 až 8 ľudí alebo tímov. Okrem cenných rád od poroty majú možnosť získať finančné výhry, kontakty či potenciálnych zákazníkov,“ doplnila Miklasová. Do programu je vybraných 15 projektov, ktoré ponúkajú inovatívne riešenia alebo novú technológiu, pričom je ideálne, ak je produkt škálovateľný.

Univerzitný technologický inkubátor STU

Univerzitný technologický inkubátor STU je najstarším univerzitným inkubátorom na Slovensku. Od svojho založenia v roku 2005 podporil vznik viac ako 84 startupov, ktorých výnosy prekročili 19,3 milióna eur.

Jeho misiou je pomáhať všetkým podnikavým ľuďom s inovatívnym a technologickým projektom zvalidovať ich nápad a podporiť rozvoj ich startupu. Ponúka dva typy programov, a to 3-mesačný program ŠTART a 2-ročný program INQB.

Viac sa o programe ŠTART dozviete na https://www.inqb.sk/sk/programy/start.

Zdroj: TS STU

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky