Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Košická medička Ľubomíra Marczellová zozbierala rozprávky od zahraničných spolužiakov do knihy

VEDA NA DOSAH

Členovia Klubu detskej nádeje Spolku medikov mesta Košice z nej čítajú pacientom hospitalizovaným v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.

Medička Ľubomíra Marczellová z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach so svojim literárnym dielkom. Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Medička Ľubomíra Marczellová z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach so svojím literárnym dielkom. Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Študentka 2. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Ľubomíra Marczellová zaznamenala desať rozprávok, ktoré jej vyrozprávali spolužiaci, zahraniční študenti medicíny. Výsledkom ich spolupráce je knižka s názvom S rozprávkou okolo sveta. Na jej vydanie prispela Slovenská nadácia pre UNICEF, zameraná na pomoc deťom.

Členovia Klubu detskej nádeje Spolku medikov mesta Košice budú počas marca čítať tieto rozprávky pacientom hospitalizovaným v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Prvé čítanie v rámci Mesiaca knihy sa začalo tento týždeň vietnamskou rozprávkou Havran a ovocný strom.

Prečo vznikla kniha S rozprávkou okolo sveta

„Už dlhšie pôsobím ako junior ambasádorka Slovenskej nadácie pre UNICEF, no všetky aktivity, pri ktorých som spolupracovala, boli zamerané na staršie deti. Moja mamka je učiteľka v materskej škole, preto mám k malým deťom blízky vzťah a chcela som urobiť niečo špeciálne pre ne. A keďže každé dieťa poteší pekná rozprávka, rozhodla som sa zozbierať rozprávky z rôznych kútov sveta od mojich spolužiakov z lekárskej fakulty a ponúknuť deťom zaujímavé čítanie ako súčasť multikultúrneho projektu pre materské školy. Tie si môžu knihu v elektronickej podobe stiahnuť z webovej stránky UNICEF v rámci programu Škola priateľská k deťom,“ hovorí Ľubomíra Marczellová, ktorá tiež knihu sama ilustrovala, čo bolo pre ňu najťažšie. Keďže ilustrácie sú pri detskej knižke veľmi dôležité a ona nie je maliarka, inšpirovala sa kresbami a obrázkami na internete.

Čítanie z knihy S rozprávkou okolo sveta pacientom hospitalizovaným v Detskej fakultnej nemocnici. Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Čítanie z knihy S rozprávkou okolo sveta pacientom hospitalizovaným v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Zdroj: Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach

Ako poznamenáva študentka všeobecného lekárstva, rozprávka Príbeh o dvoch bratoch, jej najobľúbenejšia, má korene v Sýrii a je o veľkej bratskej láske a spolupatričnosti.

Medzi desiatimi rozprávkami nájdete okrem sýrskej aj grécku, venezuelskú, vietnamskú, nigérijskú, čínsku, švédsku, ruskú, namíbijskú a ukrajinskú.

Kniha S rozprávkou okolo sveta je voľne dostupná na stiahnutie na nasledujúcom linku: Kniha – pracovná (unicef.sk).

Zdroj: TS Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky