Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Noc múzeí a galérií 2021 na Slovensku bude naživo aj virtuálne

VEDA NA DOSAH

Znovuotvorené expozície a výstavy si môžete pozrieť v malých skupinách. Pestrý bude aj výber kultúrnych online podujatí.

Pozvanka_na_Noc_muzei_a_galerii_2021

Tretia májová sobota patrí už tradične celoeurópskemu podujatiu s názvom Noc múzeí a galérií. XVII. ročník pripadne na 15. mája 2021. Vzhľadom na zložitosť doby, ktorá už druhý rok nepraje hromadným podujatiam, začali kultúrne inštitúcie s prípravou programu opäť predovšetkým vo virtuálnom priestore. V súvislosti s uvoľňovaním protipandemických opatrení je však už zrejmé, že záujemcovia budú môcť mnohé z múzeí a galérií aj skutočne navštíviť.

V obmedzenom režime budú mať možnosť prezrieť si znovuotvorené expozície a výstavy či v malých skupinách absolvovať program v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami vlády SR.

Organizáciu tak ako každý rok prevzalo Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci so Zväzom múzeí na Slovensku (ZMS). Záštitu nad tohoročnou Nocou múzeí a galérií prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

SNM koordinuje múzeá a galérie v hlavnom meste a Bratislavskom kraji, ako aj múzeá SNM na celom Slovensku. Napriek neľahkej ekonomickej situácii v kultúre i v tomto roku sa väčšina z nich rozhodla pre návštevnícky atraktívne vstupné, ktoré je potrebné zaplatiť len v prvej navštívenej inštitúcii. Múzeá SNM na celom Slovensku ponúkajú aj jednotné vstupné 3 €, deti do 10 rokov a osoby ZŤP majú vstup zdarma.

Detská_kresba_budovy_Bibiany_na_bodkovanom_pozadí_Zdroj_Bibiana_Grafika_CVTISR

Ilustračný obrázok. Zdroj: Bibiana. Grafika: CVTI SR

Galéria pre deti – Bibiana pripravila online videá. V nich ukazuje svoje hlavné programy a aktivity, ktoré už roky približujú umenie deťom. Múzeum petržalského opevnenia – Bunker B-S 4 a Súkromné vojenské múzeum B-S 6 Vrba ponúkajú prehliadky interiérov a exteriéru, ako aj krátke videá o svojej činnosti návštevníkom online. Virtuálna prehliadka výstavy Múzea školstva a pedagogiky predstaví Fenomén spolupráce s Ateliérom reštaurovania výtvarných diel.

Múzeum divadelného ústavu pripravilo online program Divadelné prechádzky desiatimi mestami Slovenska! · Múzeum polície po prvýkrát na podujatí sprístupní svoje expozície a prináša opäť virtuálne listovanie žandárskymi príbehmi v dobových časopisoch. Múzeum mesta Bratislavy premietne dokumentárne filmy Na slovíčko s kurátorom a predstaví tvorivý proces vzniku výstav.
Prezentačný a vzdelávací portál Slovakiana pri príležitosti výročia ukončenia II. svetovej vojny prezentuje kolekcie zo zbierok múzeí i galérií a virtuálne výstavy o rasovej nenávisti po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Nový výstavný cyklus Slovenskej národnej galérie Vo výklade bude vo verejnom priestore predstavovať diela vizuálneho umenia, reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života.

Slovenské centrum dizajnu sprístupní znovuotvorenú výstavu Slovenské múzeum dizajnu – 100 rokov dizajnu a novú výstavu 2 x Polonský v Galérii dizajnu Satelit. STM-Múzeum dopravy pozýva na výstavu Volkswagen už 30 rokov „Made in Slovakia“. Stredoeurópsky dom fotografie (SEDF) premietne online program Aktuálne výstavy v SEDF.

Záber_na obraz_krajiny_z_virtuálnej_prehliadky_výstavy_Edmunda_Gwerka_V_Galérii_mesta_Bratislava

Záber z virtuálnej prehliadky výstavy Edmunda Gwerka. Dostanete sa na ňu cez www.gmb.sk, kde nájdete množstvo funkcií. Napríklad plus vám umožní priblížiť sa k obrazu, ďalšia funkcia vám priblíži popis obrazu, iná výber miestnosti, do ktorej chcete vstúpiť . Zdroj: GMB

Galéria mesta Bratislavy vo svojich expozíciách v Mirbachovom a Pálffyho paláci privíta návštevníkov a tí, ktorí do galérie nakuknú len online, sa môžu cítiť ako výtvarný turista. Môžu tiež poslať virtuálnu pohľadnicu z výstavy Edmund Gwerk. Videá z výstav s kunsthistorickým výkladom ponúka Galéria Nedbalka. Seminár Podnikáme umením – ako sa uživiť vlastnou tvorbou uvidíte online z Galérie Umelka.

Univerzitná knižnica v Bratislave otvorí výstavu pri príležitosti Roku slovenského divadla Za oponou času. Bratislavské divadlá v archívnych dokumentoch. Ústredie ľudovej umeleckej výroby prezenčne aj virtuálne ponúka pestrý program pre malých aj veľkých návštevníkov, v ktorom pútavou formou predstaví ľudové remeslá. Vodárenské múzeum BVS okrem videí o histórii vodárenstva a vodných zdrojov pozýva prevetrať sa do krásnej vodárenskej záhrady. Geopark Karpaty pripravil Život pod zemou ako virtuálnu prehliadku z pripravovanej expozície v priestoroch štôlne Budúcnosť.

Minimodel_budov_a_krajiny_z_expozície_Bratislavského_vodárenského_múzea_Zdroj_BVM

Miniatúrny model budov a krajiny z expozície Bratislavského vodárenského múzea. Zdroj: BVM

Spolok Permon Marianka – Miniexpozícia ťažby a spracovania bridlice v Marianke sprostredkuje online vysielanie Banské expozície v Malých Karpatoch. Predaj pamätnej eurobankovky s motívom múzea a niekoľko virtuálnych prehliadok ponúka návštevníkom Malokarpatské múzeum v Pezinku. Mestské múzeum Pezinok sprístupní pre návštevníkov výstavu Petra Konečného Minimal. Mestské centrum kultúry Malacky (MCK) na Záhorí pozýva na prehliadku Múzea M. Tillnera, Galérie MCK Malacky a krypty pod františkánskym kostolom. Habánske múzeum Veľké Leváre pozýva na prehliadky Habánskeho dvora pre menšie skupiny návštevníkov. Kunsthalle Bratislava pripravilo online aj prezenčné rodinné aktivity v podobe participatívnych hier s kresbou.

Program múzeí Slovenského národného múzea môžete rovnako sledovať z pohodlia domova alebo sa vybrať vzhliadnuť výstavy, ktoré boli ešte donedávna pre návštevníkov uzavreté.

Múzeum kultúry karpatských Nemcov si pripravilo vedomostné kvízy o karpatských Nemcoch.
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku okrem prezenčných prehliadok výstav, expozícií a prezentácie nového vydania slovenského prekladu diela Imre Madácha: Tragédia človeka pozýva aj na virtuálny program. Múzeum židovskej kultúry bude v sobotu otvorené len pre online návštevníkov, ktorým premietne dokumenty k výstave o Leopoldovi „Jimovi“ Šťastnom. Všetkým, ktorých zaujíma problematika židovskej kultúry, múzeum predstaví Kreatívneho sprievodcu SNM – MŽK. Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku premietne videá s tematikou stálej expozície a predchádzajúcich podujatí Noci múzeí a galérií.

foto z výstavy Tomáša Hulíka Odvrátená tvár Slovenska (SNM): Foto: Tomáš Hulík

Fotografia z výstavy Tomáša Hulíka Odvrátená tvár Slovenska (SNM): Foto: Tomáš Hulík

Prírodovedné múzeum prezentuje výstavu fotografa a dokumentaristu Tomáša Hulíka a k nej sprievodný program formou videodebát s odborníkmi o stave prírodného i kultúrneho dedičstva na Slovensku. Historické múzeum opäť sprístupňuje výstavy, napríklad Trianon – Zrod novej hranice či Divadelné storočie. Návštevníkov prevedie aj po areáli svojho sídla – Bratislavského hradu. S lišiakom Žigom si deti môžu overiť vedomosti v kvíze Ako dobre poznáš najstaršie dejiny Slovenska? Putovať za hodnotami či započúvať sa do historiek o famóznom L. v. Beethovenovi môžete v kaštieli Dolná Krupá počas nočného čítania pod hviezdami. Archeologické múzeum na podujatie nakrútilo snímok Otázky pre archeológov, kde archeológovia odpovedajú na zaujímavé otázky svojich návštevníkov.

Celý program Noci múzeí a galérií na Slovensku 2021 nájdete po kliknutí na tento link Domov – Noc múzeí a galérií (nmag.sk), ale aj na našom portáli v aktuálnych podujatiach po kliknutí na túto pozvánku, kde si ho viete naplánovať do vášho Google kalendára.

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky