Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach sa v utorok uskutoční Európsky deň jazykov

VEDA NA DOSAH

Do podujatia sa zapojí bezmála tristo žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košického a Prešovského kraja.

Európsky deň jazykov.

Na Filozofickú fakultu UPJŠ sa vracia prestížne podujatie Európsky deň jazykov. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Koniec septembra sa na starom kontinente už tradične spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, ktorý si pripomíname 26. septembra. V metropole východného Slovenska ho však oslávia už v predstihu, a to v utorok 12. septembra.

Po ročnej prestávke sa na Filozofickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach vracia prestížne podujatie Európsky deň jazykov.

Jeho cieľom je povzbudiť obyvateľov členských krajín Rady Európy, aby sa učili jazyky, pretože jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

Do podujatia sa zapojí bezmála tristo žiakov a študentov základných a stredných škôl z Košického kraja a Prešovského kraja. Účasť potvrdilo pätnásť základných a stredných škôl z Košíc, Prešova, Popradu, Trebišova, zo Spišskej Novej Vsi či z Moldavy nad Bodvou.

Európsky deň jazykov sa oslavuje z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu od roku 2001.

Hlavným spoluorganizátorom podujatia v Košiciach je Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach, ktorá zabezpečuje na špičkovej úrovni výučbu anglického, francúzskeho, latinského, nemeckého a slovenského jazyka pre domácich i zahraničných študentov. Organizačne sa na Európskom dni jazykov podieľajú aj Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre preklad a Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike.

Program bude rozdelený do dvoch budov a dvoch turnusov

Program podujatia, ktoré bude prebiehať v areáli fakulty na Moyzesovej 9 v historickom centre Košíc, bude rozdelený do dvoch budov a dvoch turnusov. Oficiálne otvorenie spojené s predstavením študentského divadelného súboru ActofKAA z Bratislavy sa uskutoční v aule na Kostlivého ulici o 9.00 hod. (druhý turnus o 11.00 hod.), ostatné aktivity, napríklad vedomostné kvízy či výstava kníh, sa budú realizovať v budove Platón.

Účastníci Európskeho dňa jazykov sa môžu tešiť i na pestré sprievodné aktivity, medzi nimi napríklad na kvíz Ako dobre poznáš svet Harryho Pottera? „Možno neviete, že tento knižný bestseller bol preložený do všetkých oficiálnych jazykov Európskej únie. S tým súvisí aj ďalšia úloha – žiaci a študenti budú mať za úlohu priradiť názvy prvého dielu knihy k jednotlivým európskym jazykom,“ prezrádza Barbora Tricoire zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

V rámci aktivity Time’s up! budú mať zasa za úlohu za dve minúty vysvetliť, nakresliť alebo opísať čo najviac slov a postáv z Harryho Pottera. „Tento kvíz bude k dispozícii v angličtine, nemčine aj slovenčine. Ako bonus žiakom predstavíme hru Vortoj, ktorá kombinuje jazykové kvízy s pohybom. Nie je totiž tajomstvom, že cvičenie a pohyb zlepšujú našu pamäť a schopnosť učiť sa,“ uzatvára Tricoire.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky