Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ktoré knihy o fyzike, vesmíre a ekológii čítajú naši vedci? Inšpirujte sa

Andrea Fedorovičová
Zuzana Šulák Hergovitsová

V prvej časti seriálu nahliadneme do knižnice vedátora Samuela Kováčika, astrobiologičky Michaely Musilovej a ekológa Alexandra Ača.

Zľava Alexander Ač, Michaela Musilová a Samuel Kováčik. Zdroje: archív AA, archív MM a Diana Michaličová/Aktuality.sk

Zľava Alexander Ač, Michaela Musilová a Samuel Kováčik. Zdroje: archív AA, archív MM a Diana Michaličová/Aktuality.sk

Znova je tu marec, Mesiac knihy, a tak vám opäť prinášame niekoľko knižných tipov priamo od našich vedcov. V prvej časti seriálu sa zameriame najmä na tituly o prírode, vesmíre a fyzike, no chýbať nebudú ani dobré sci-fi či zaujímavé životopisy vedcov. Inšpirujte sa.

Samuel Kováčik

fyzik, známy ako Vedátor

Knižné tipy Samuela Kováčika. Zdroj: koláž AF

Knižné tipy Samuela Kováčika. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka o fyzike vás v poslednom čase najviac zaujala?

Asi to bude The beginning of infinity od Davida Deutscha. Kniha sa snaží nájsť odpoveď na otázku, či má poznanie svoje limity. Nebudem prezrádzať, ale záver je pozitívny!

Ktorá kniha z oblasti fyziky nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Feynmanove prednášky z fyziky, to je klasika. Keď však niečo nové napíše Sean Carroll či Kip Thorne, hneď objednávam. Dokážu o zložitých veciach písať veľmi jednoducho. A takých autorov je, samozrejme, viac. Knihy od Sabine Hossenfelderovej, Franka Wilczeka či Davida Deutscha majú u mňa tiež svoje miesto.

Upútala vás niekedy i kniha o nejakom vedcovi či nejakej vedkyni? Ak áno, ktorá?

To snad nemyslíte vážně! od Richarda Feynmana mala na mňa veľký vplyv – ukázala mi ľudskosť vedy. Ale aj Einsteinova biografia od Waltera Isaacsona je super. Takýchto kníh ale čítam relatívne málo.

Michaela Musilová

astrobiologička

Obľúbené knihy Michaely Musilovej. Zdroj: koláž AF

Obľúbené knihy Michaely Musilovej. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka o vesmíre vás v ostatnom čase najviac zaujala a čím?

Čítam veľa životopisov astronautov. Veľmi ma zaujal napríklad Diary of an Apprentice Astronaut, životopis astronautky Samanthy Cristoforettiovej (talianska astronautka, od roku 2009 je astronautkou Európskej vesmírnej agentúry, pozn. red.).

Ktorá kniha s vesmírnou tematikou nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Osobne mám veľmi rada sci-fi, hoci som teraz dlhšie nič z tohto žánra nečítala. Medzi moje obľúbené však patria knihy ako Duna Franka Herberta či Nadácia Isaaca Asimova. Práve tie ma v detstve inšpirovali, aby som sa viac venovala vede.

Alexander Ač

ekológ

Knižné tipy Alexandra Ača. Zdroj: koláž AF

Knižné tipy Alexandra Ača. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka o ekológii či klimatickej zmene vás v poslednom čase zaujala najviac?

Jedna z najlepších a najobsiahlejších kníh o environmentálnych zmenách a vplyve človeka je kniha Podmanená planéta profesora Bedřicha Moldana. Autor detailne, zrozumiteľne a názorne sprístupňuje čitateľom rastúci vplyv človeka na okolité prostredie a život na planéte, a to nielen z pohľadu klimatickej zmeny, ale v kontexte celej škály činností a pôsobenia človeka na planétu. Podrobne pritom rozoberá lokálne a globálne následky činnosti ľudí a zároveň ponúka aspoň teoretické východiská.

Ktorá kniha z oblasti ekológie nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Jedným z „otcov ekológie“ a zo zakladateľov americkej školy ekológie je Eugene Odum, autor knihy Základy ekológie (1953). Ide o učebnicu napísanú populárnym spôsobom, takže určite zaujme aj laika so záujmom o prírodu. Bez tejto knihy by knižnica zameraná na ekologické vedy určite nebola úplná.

Upútala vás niekedy i kniha o niektorom vedcovi či niektorej vedkyni? Ak áno, ktorá?

Spomínam si, že najväčšiu stopu vo mne zanechala životopisná kniha o Nikolovi Teslovi od Marca Seifera. Nikola Tesla bol jednou z najvýznamnejších a zrejme aj najzvláštnejších osobností vedeckého života minulého storočia. Jeho vynálezy zmenili svet, no jeho famózny život bol možno ešte zaujímavejší…

Tip redakcie

Tip redakcie: kniha Kúsky reality Samuela Kováčika. Zdroj: AF

Tip redakcie: kniha Kúsky reality Samuela Kováčika. Zdroj: AF

Samuel Kováčik predstavil len nedávno pokračovanie svojej debutovej knihy Obyčajné zázraky (Svet očami vedátora). Titul s názvom Kúsky reality približuje tentoraz fyziku neobyčajných vecí, akými sú napríklad čierne diery, kvantový teleport či cestovanie v čase. Autor, známy aj ako Vedátor, sa v knihe zo všetkých síl snaží priblížiť zložité pojmy ľudskou rečou.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky