Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vrak stredovekej lode z Tallinnu ukrýval najstarší kompas v Európe, ale aj lodné potkany

VEDA NA DOSAH

Vrak objavený už v roku 2022 v Talline v ulici Lootsi vydal zaujímavé nálezy, ktoré odborníkom pomáhajú rekonštruovať minulosť.

Najstarší kompas nájdený vo vraku lode v Talline.

Kompas nájdený vo vraku lode v Tallinne je pravdepodobne najstarším kompasom v Európe. Zdroj: Estonian Maritime Museum

Vrak dobre zachovanej stredovekej obchodnej plachetnice, ktorá, ako sa ukázalo, je jednou z najväčších v Európe, bol objavený už v roku 2022 v prístave neďaleko historického centra mesta Tallinn v ulici Lootsi. Ide o pozostatky stredovekej kogy, ktorá mala dĺžku 24,5 metra a šírku 9,5 metra. Nájdený bol pod ulicou v Tallinne na pozemku, na ktorom sa malo začať stavať.

Neuveriteľné pozostatky stredovekej obchodnej lode sa nachádzali päť metrov pod úrovňou ulice v bývalom ústí rieky Härjapea, ktorá dnes už neexistuje.

Koga

V období 13. až 15. storočia boli kogy rozšírenými obchodnými loďami. Koga vznikla začiatkom 13. storočia z nefu. Slúžila na obchodné účely (prepravila až 200 t nákladu), v prípade nutnosti bola používaná aj ako vojnové plavidlo. Využívali ju pobrežné štáty severnej Európy najmä v Baltskom mori a Severnom mori, zriedkavejšie v Stredozemnom mori. Po založení nemeckej Hanzy, do ktorej patril aj Tallinn, sa stala na viac ako dve storočia najpoužívanejším typom hanzovej lode.

Jedným z najznámejších vrakov je brémska koga, ktorá bola objavená pred 60 rokmi v rovnomennom nemeckom hanzovnom meste. Brémska koga je o niečo menšia ako objavená koga z Tallinnu.

Pozoruhodný vrak z Tallinnu rozpráva príbeh o premenách morí

Celá oblasť okolo estónskeho Tallinnu je bohatá na lodné vraky. Približne až do 18. storočia sa táto lokalita nachádzala pod morskou hladinou. V období 13. storočia bola až dva metre pod vodou. Koncom 30. rokov 20. storočia bola oblasť zasypaná popolom a domácim odpadom. Lode tu boli buď úmyselne potopené, alebo v priebehu času prikryté nánosmi bahna.

V prístave neďaleko historického centra mesta Tallinn v ulici Lootsi bol v roku 2022 objavený vrak stredovekej kogy.

V prístave neďaleko historického centra mesta Tallinn v ulici Lootsi bol v roku 2022 objavený vrak stredovekej kogy. Zdroj: Estonian Maritime Museum

„Pod vodou sa pravdepodobne nachádzali plytšie pieskové hrebene, ktoré bolo ťažké zmapovať, pretože menili tvar a polohu v dôsledku posunov ľadu a búrok. Naša loď sa našla pod nánosmi na jednom z takýchto hrebeňov,“ uviedol Mihkel Tammet z Muinasprojekt OÜ, vedúci archeologického výskumu. Podľa archeológa Priita Lättiho sa neďaleko nachádza v zemi ešte jeden starší a menší vrak.

„Nateraz je však najlepšie uchovaný v zemi – nachádza sa tam už stáročia a ďalšie stáročia tam aj zostane. Dúfame, že výskumné metódy a poznatky sa časom zlepšia, takže sa nemusíme ponáhľať, aby sme všetko hneď vykopali. Všetko, čo sa počas stavebných prác dostane na povrch, bude, samozrejme, vykopané,“ dodal.

Vrak plný pokladov

Výkopové práce a výskum viedli Mihkel Tammet a Silver Jäger z Muinasprojekt OÜ. Po ukončení prác bol vrak prevezený do Estónskeho námorného múzea. V súčasnosti prebiehajú na vraku konzervačné práce.

Odborníci pomocou dendrochronologickej metódy určili, že drevo použité na stavbu lode pochádza približne z roku 1360.

Ako uvádza estónska verejnoprávna tlačová agentúra ERR, archeológ Priit Lätti z Estónskeho námorného múzea v štúdiu Terevision nedávno prezentoval niekoľko artefaktov objavených vo vraku stroskotanej kogy, známej ako Lootsi kogg, medzi ktorými je aj najstarší stále funkčný suchý kompas v Európe.

Kým stredoveké lode nájdené v Nemecku a Nizozemsku bývajú väčšinou prázdne, v prípade tých estónskych je to skôr naopak. Aj teraz mali archeológovia šťastie. Lätti uviedol, že estónske stredoveké lode skutočne vynikajú medzi ostatnými podobnými nálezmi, pretože nie sú prázdne.

Tie naše sú plné nálezov, ktoré nám poskytujú vodidlo o všetkom od stravovacích návykov na palube cez oblečenie až po navigačné vybavenie.

Čriepky, z ktorých skladajú obraz minulosti

Tak tomu bolo i v prípade vraku objaveného v ulici Lootsi. Pri archeologickom výskume a dodatočnom čistení lode v múzeu odborníci objavili niekoľko pozoruhodných nálezov, napríklad nástroje, zbrane, ale aj koženú obuv.

Koža ako i samotná obuv sa zachovali v mimoriadne dobrom stave, takže vedci na základe analýzy dospeli k viacerým záverom. „Odborník topánky preskúmal a zistil, že boli značne opotrebované. V niektorých prípadoch boli dokonca opravené pomocou príručných nástrojov,“ uviedol výskumník. Napríklad jedna topánka mala uvoľnenú podrážku.

Vo vraku hanzovej kogy archeológovia našli aj dobre zachovanú koženú obuv. Zdroj: ERR

Vo vraku hanzovej kogy našli archeológovia aj dobre zachovanú koženú obuv. Zdroj: ERR, Patrik Tamm

Nájdená obuv podľa Lättiho naznačuje, že loď stroskotala. „Nemyslím si, že inventár zostal len tak na lodi. Najpravdepodobnejšie je, že loď stroskotala. Ľudia ju museli narýchlo opustiť a všetko zanechať na palube,“ uviedol.

Najstarší kompas v Európe

Bádateľ priniesol do štúdia drevenú lyžicu, ktorá pochádza z roku 1300 a pravdepodobne sa ňou konzumovalo jedlo podobné kaši.

Potkany nájdené vo vraku

Potkany nájdené vo vraku lode. Zdroj: Estonian Maritime Museum

Medzi najprekvapivejšie a najzaujímavejšie nálezy však patria dobre zachované zvyšky dvoch lodných potkanov a lodného kompasu, ktorý je považovaný za najstarší dochovaný kompas v celej Európe. Na vraku v súčasnosti pracujú archeológovia Estónskeho námorného múzea a konzervátori z Fínska.

Zdroj: news.err, The Estonian Maritime Museum, MAA, Ancient Origins, Encyclopedia Beliana

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky