Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Texty piesní sú čoraz jednoduchšie aj osobnejšie

Zuzana Šulák Hergovitsová

Vedci analyzovali 12 000 skladieb s anglickými textami naprieč hudobnými žánrami, ktoré vznikli medzi rokmi 1980 až 2020.

Hudobný sluch a nadanie. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Máte pocit, že hudba už nie je tým, čím bývala? Štúdia ukázala, že nejde len o generačnú vec a názor starnúcich hudobných fanúšikov. Výskumníci z univerzity v Innsbrucku sa zamerali na analýzu hudobných textov, ktoré vznikli za posledných 40 rokov.

Texty sú čoraz jednoduchšie

Text piesne je jedným z najvýznamnejších prvkov skladby. Popri melódii skladby a hlasu interpreta má výrazný vplyv na to, či sa skladba poslucháčom bude páčiť alebo nie. Najnovší výskum ukázal, že texty anglických piesní sú čoraz jednoduchšie a lepšie zrozumiteľné. Podľa autorov štúdie, uverejnenej v odbornom časopise Scientific Reports, je to sčasti aj preto, že používajú menej slov. Týka sa to najmä súčasných rapových a rockových skladieb. Okrem toho sú texty tendenčne emocionálnejšie a osobnejšie.

Text piesne ako forma literárneho diela

V úvode štúdie poukazujú autori na to, že americký spevák Bob Dylan, ktorý sa preslávil v 60. rokoch, je i držiteľom Nobelovej ceny za literatúru. V roku 2016 mu bola udelená za prínos nových poetických výrazových prostriedkov „v rámci veľkej americkej pesničkárskej tradície“.

Texty piesní teda možno považovať za formu literárneho diela. „Tak ako literatúru možno považovať za obraz spoločnosti, aj texty piesní poskytujú odraz meniacich sa noriem, emócií a hodnôt spoločnosti v priebehu času,“ uvádzajú autori štúdie. Okrem spomínaného Boba Dylana vstúpili do literárnych vôd taktiež iní hudobníci, napríklad Nick Cave, Patti Smithová či už zosnulý Leonard Cohen (pozn. red.).

Analyzovali 12 000 skladieb

Tím okolo Evy Zangerleovej z univerzity v Innsbrucku analyzoval 12 000 skladieb rapu, country, popu, R&B a rocku (z každého žánra 2400 skladieb), ktoré boli vydané medzi rokmi 1980 a 2020. Odborníci sa pritom zameriavali na slovnú zásobu, čitateľnosť, komplexnosť a počet opakovaných strof. „Jazyk sa zjednodušoval, čo sa podpísalo na čitateľnosti, ako aj na počte komplexných slov. Okrem toho sa častejšie opakujú celé štrukturálne komponenty ako refrén, ale aj jednotlivé strofy,“ uviedla Zangerleová na margo výsledkov, ktoré boli uverejnené v odbornom časopise Scientific Reports.

LP verzus streamovacie platformy

Počas skúmaných štyroch desaťročí sa zmenil tiež spôsob, ako hudbu počúvame. Platne vystriedali kazety, ktoré neskôr nahradili CD. V súčasnosti udávajú tón streamovacie platformy. Práve streamovanie hudby považujú autori za jeden z dôvodov, prečo sú texty jednoduchšie. „Pred 40 rokmi ste si kúpili platňu. Dnes existujú streamovacie platformy, pre ktoré sa hudba produkuje celkom inak. Hudobné dielo musí poslucháča presvedčiť v priebehu prvých 10 až 20 sekúnd, inak prejde na inú skladbu,“ uvádza vedúca štúdie Eva Zangerleová. Podľa spoluautorky Elisabeth Lexovej z Technickej univerzity v Grazi ľudia v hudobnom priemysle tvoria hudbu tak, aby boli skladby „čo najviac streamované, klikané a videné“.

Emocionálnejšie a osobnejšie

Výskumníci zistili aj to, že texty sa stávajú čoraz viac emocionálnejšie a osobnejšie. Ako príklad uvádzajú skladbu Slide Away od Miley Cyrusovej z albumu Genius. Častejšie sa v textoch piesní vyskytujú zámená ja a moje.

V rapových skladbách pribudli pozitívne i negatívne texty. Vo všetkých žánroch sa používa viac slov súvisiacich s hnevom. Najmä v R&B, popových a rockových skladbách sa používa väčšie množstvo slov, ktoré majú negatívny emocionálny náboj. Výsledky tak potvrdili predchádzajúci výskum, ktorý zaznamenal v priebehu času pokles pozitívnych, radostných textov a nárast textov vyjadrujúcich hnev, znechutenie alebo smútok.

Zdroj: science.ORF, The Guardian, Scientific Reports

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky