Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bagala venuje slovenským školám po sto kníh

VEDA NA DOSAH

Kolekcia obsahuje diela strednej a staršej generácie, ale aj prvotiny začínajúcich mladých autorov.

Knihy v pevnej väzbe. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok Zdroj: iStockphoto.com

Vydavateľstvo KK Bagala venuje prostredníctvom novozaloženého Klubu čitateľov pôvodnej slovenskej literatúry sto slovenským stredným a vysokým školám po sto kníh.

Koncom pracovného týždňa to oznámil vydavateľ a propagátor pôvodnej slovenskej literatúry Koloman Kertész Bagala počas autorskej prezentácie knižného debutu Táto izba sa nedá zjesť finalistky Anasoft litera 2022 Nicol Hochholczerovej.

Projektom by podľa vlastných slov rád propagoval a sprístupnil kvalitnú pôvodnú slovenskú literatúru na školách a chcel by tiež povzbudiť mladú generáciu k literárnej tvorbe. „Počas svojej tridsaťročnej vydavateľskej misie som totiž uviedol na slovenský knižný trh už vyše sto debutantov, pričom viacerí z nich dnes patria medzi slovenskú spisovateľskú špičku a sú nezriedka oceňovaní na literárnych súťažiach. Veď napríklad tento rok sú vo finálovej päťke súťaže Anasoft litera štyri diela z produkcie môjho vydavateľstva. Viac som ich tento rok ani nestihol vydať,“ poznamenal Bagala.

Kolekcia kníh obsahuje diela strednej a staršej generácie, ale aj prvotiny mladých začínajúcich autorov, čím dokáže zaujať široké spektrum čitateľov. Ide o reprezentatívny výber diel spisovateľov, ako sú Balla, Vadas, Krištúfek, Mitana, Földvári, Ballek, Milčák, Rakús, Kepplová, Beňová, Uriková či tohtoročná debutantka Hochholczerová.

Prvou je Prešovská univerzita

Prvou školou, ktorá od vydavateľstva prebrala knižný dar, je Prešovská univerzita. Knihy od vydavateľa prevzal riaditeľ Univerzitnej knižnice PU Peter Haľko, ktorý ocenil veľkorysé gesto.

„S vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom spolupracujeme už viac ako dve desaťročia a za ten čas k nám na autorské besedy priviedol viacero zaujímavých literátov – spomeniem len Ballu, Vadasa, Földváriho či Kopcsaya. Vždy to bolo nezabudnuteľné stretnutie, ktoré sa tešilo veľkej pozornosti našich čitateľov. Knihy z jeho vydavateľstva sú v našom fonde početne zastúpené, keďže sú našimi čitateľmi žiadané. Veľmi si preto vážim a oceňujem tento jeho počin, ktorým ešte viac umocní svoje poslanie propagátora pôvodnej slovenskej tvorby,“ vyzdvihol Haľko.

To, že Prešovská univerzita dostala knižný dar ako prvá z vybraných škôl, považuje riaditeľ za ocenenie ich dlhoročnej korektnej a plodnej spolupráce a prísľub jej pokračovania.

Zdroj: TS PU v Prešove

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky