Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Digitálna knižnica KUBO ponúka škôlkam a školám knihy pre deti

VEDA NA DOSAH

Tú istú knihu môže teraz čítať naraz hoc aj celá škola alebo, naopak, každý žiak niečo úplne iné.

Pohľad na školáčku s batohom a aplikáciu digitálnej knižnice KUBO na obrazovke mobilu Zdroj: Kubomedia

Ilustračný obrázok. Zdroj: Kubomedia

KUBO – detské knihy je prvá slovenská digitálna detská knižnica plná ilustrovaných detských kníh v slovenčine a v angličtine. Hlavnou myšlienkou KUBA je, aby rodičia trávili čas s deťmi pri moderných zariadeniach zmysluplne a bezpečne. Knižnica aktuálne obsahuje takmer tisíc titulov.

Pôvodné autorské encyklopédie sú sprístupnené zadarmo, prístup do beletrie je spoplatnený, pričom sedemdesiat percent z predplatného KUBO zasiela autorom, zvyšok si ponecháva na chod projektu.

Aplikácia je navrhnutá pre smartfóny a tablety, desktop verzia pre použitie v školstve je vo vývoji.

Personalizované čítanie je u nás novinkou

Digitálna knižnica KUBO – detské knihy vznikla ako platforma na streamovanie detskej literatúry, ktorá čitateľom uľahčí, urýchli a zjednoduší prístup k najnovším aj starším titulom. Učitelia v nej získajú jednoduchý prístup k širokému výberu kníh a budú mať možnosť prideľovať knihy žiakom podľa ich záujmov a schopností.

Ide o takzvané personalizované čítanie, ktoré sa na Slovensku v školskej výučbe zatiaľ nepoužíva. Vďaka tomuto rozhraniu sa zadarmo dostanú k širokej ponuke kníh aj deti, ktoré bežne prístup ku knihám nemajú. Učitelia získajú navyše prehľad o čitateľských aktivitách žiakov a ich záujmoch.

S novou aplikáciou pre školy a škôlky prichádza KUBO EDU po verzii pripravenej pre domácnosti s takmer tisíckou titulov.

Pohľad na žiakov a učiteľa, ktorý na tabuli preddváza alikáciu digitálnej kniýžnice KUBO - detské knihy. Zdroj: kubomedia

Ilustračný obrázok. Zdroj: Kubomedia

„KUBO EDU je logickou nadstavbou našej služby, ktorú sme doposiaľ ponúkali primárne pre rodiny. S pojmom personalizovaného čítania som sa v odbornej literatúre stretol už dávno a táto téma ma okamžite zaujala. Predstavte si, o koľko viac by bavilo deti čítať, keby mali na školách prístup ku knihám podľa svojich záujmov a čitateľských schopností,“ hovorí riaditeľ projektu Ondrej Bagin, mimochodom autor poetických textov pre kapelu Kvety nikotínu, v ktorej hrá aj spieva.

Dodáva, že v rámci testovacej spolupráce na školách sa ukázalo, že digitalizácia detskej literatúry je oblasť, ktorá v našom školstve už dlhodobo chýbala, pritom je po nej obrovský dopyt.

„Učitelia začali KUBO EDU používať so žiakmi úplne intuitívne a podľa našich doterajších meraní čítajú skutočne viac. Navyše takto sú knihy prístupné pre všetky skupiny detí bez rozdielu a nemôže sa stať, že by jedna školská knižnica nemala dostatok kníh pre svojich žiakov. Tú istú knihu môže teraz čítať naraz hoc aj celá škola alebo, naopak, každý žiak niečo úplne iné. Digitálna knižnica je totiž nekonečná.“

Okrem administrátorského rozhrania pre učiteľov a doplnenia literatúry patriacej do povinného čítania bude vzdelávacia verzia KUBO EDU obsahovať aj desktop verziu pre osobné počítače a interaktívne tabule. Na vznik KUBO EDU žiada KUBO o podporu aj cez crowdfundingový portál Startlab. Darcom ponúka zvýhodnené polročné a ročné predplatné, špeciálnym bonusom je kombinácia predplatného s nádhernou tlačenou knihou Moniky Kompaníkovej Hlbokomorské rozprávky, ktorá sa dostala medzi Najkrajšie knihy Slovenska a získala prestížne ocenenia doma i v zahraničí.

Zdroj: TS Kubomedia
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky