Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo čítajú naši šikovní IT špecialisti a odborníci v oblasti technológií?

Andrea Fedorovičová

Výber, ktorý vám v tejto chvíli ponúkneme, je skutočne pestrý. Iba tituly o technike nečakajte.

Zľava Mária Virčíková, Lukáš Demovič, Vladimír Cviklovič a Marek Galinski. Zdroje: Oksana Matsak, Vladimír Šimíček/Denník N, Marián Zelenák/CVTI SR a archív MG

Zľava Mária Virčíková, Lukáš Demovič, Vladimír Cviklovič a Marek Galinski. Zdroje: Oksana Matsak, Vladimír Šimíček/Denník N, Marián Zelenák/CVTI SR a archív MG

V druhej časti seriálu o knižkách sme si posvietili na knižnice našich popredných technológov. Medzi ich tipmi nájdete nielen odborné tituly, ale aj viacero vedecko-populárnych kníh. Poďte spolu s nami objaviť ich knižný svet.

Mária Virčíková

Kybernetička

Tipy na dobré knihy od Máre Virčíkovej. Zdroj: koláž AF

Tipy na dobré knihy od Márie Virčíkovej. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka zameraná na technológie vás v poslednom čase najviac zaujala?

V poslednom čase ma veľmi zaujala kniha s názvom Chip War: The Fight for the World’s Most Critical Technology od autora Chrisa Millera. Kniha je fascinujúcim rozprávaním o desaťročnom boji o kontrolu nad technológiou, ktorá sa stala najdôležitejším zdrojom v modernom svete – mikročipmi. Autor nám ponúka hlboký pohľad na geopolitické súboje a transformáciu polovodičov do nevyhnutnej súčasti súčasného života. Je to skvelý zdroj inšpirácie pre každého, kto sa zaujíma o technológie a ich vplyv na náš svet!

Ktorá na technológie zameraná kniha určite nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Zaoberám sa rozšírenou realitou a metódami umelej inteligencie, preto vyberám knihu The Metaverse od Matthewa Balla. Táto kniha je fascinujúcim pohľadom na budúcnosť digitálneho priestoru. Metaverzum je virtuálny svet, ktorý je trvalý, 3D a prepojený. Je oveľa viac než len virtuálnou realitou.

Nachádza sa na rozhraní medzi internetom a fyzickým svetom a je pripravený revolucionizovať každý priemysel a funkciu od financií a zdravotnej starostlivosti po platby, spotrebné produkty a služby. Internet už nebude len na dosah ruky, namiesto toho nás bude obklopovať, pričom naše životy, práca a voľný čas budú prebiehať v metaverze. Kniha predpovedá bilióny nových hodnôt a radikálne premeny v modernej spoločnosti.

Ktorá vedecká biografia či autobiografia vám najviac utkvela v pamäti?

Kniha Láska a veda od pána profesora Jána Vilčeka je jedinečným a obdivuhodným životným príbehom slovensko-amerického vedca, odborníka na virológiu a imunológiu. Okrem odborných kapitol, v ktorých opisuje svoju vedeckú kariéru, sa v knihe dozviete aj o jeho osobnom živote. Vilček sa narodil v Bratislave a jeho cesta zahŕňa prenasledovanie počas druhej svetovej vojny, emigráciu do USA a významný prínos v oblasti medicíny. Jeho výskum viedol k objavom nových génov a proteínov, ktoré naznačili cestu k novým možnostiam liečby autoimunitných a zápalových ochorení. Jeho príbeh je príbehom odvahy, oddanosti vede a humanitárnej práce.

Zaujímam sa tiež o ženské vzory a postavenie žien a za všetky inšpirácie by som vybrala knihu Rise of the Rocket Girls: The Women Who Propelled Us, from Missiles to the Moon to Mars od Nathalie Holtovej. Nathalia rozpráva neuveriteľný príbeh žien, ktoré pracovali v 40. a 50. rokoch ako matematičky v laboratóriu pre pohonné látky, kde pripravovali plány pre prvé rakety. Ich prínos k nášmu chápaniu vesmíru je obdivuhodný, hoci zaň nikdy nedostali dostatočné uznanie.

Vladimír Cviklovič

Odborník na robotiku a Inovátor roka 2022

Tipy na dobré čítanie od Vladimíra Cvikloviča. Zdroj: koláž AF

Tipy na dobré čítanie od Vladimíra Cvikloviča. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka zameraná na technológie vás v poslednom čase najviac zaujala?

Veľmi zaujímavý pohľad na veci prináša kniha Technology vs. Humanity od Gerda Leonharda. Vo sfére vedy, ale i mimo nej sa snažíme prísť na nové poznatky a často sa stáva, že strácame nadhľad. Autor veľmi vhodnou cestou nastoľuje otázky, ktorými sa bude musieť naša spoločnosť určite v najbližších rokoch zaoberať.

Ktorá na technológie zameraná kniha určite nesmie chýbať vo vašej knižnici?

V technike a technológiách je neodmysliteľnou súčasťou automatizácia. V technickej knižnici podľa môjho názoru určite nesmie chýbať kniha Automatické řízení od Jaroslava Balátěho. Získané vedomosti z tejto knihy sú nadčasové a vytvárajú veľmi dobrú bázu pre rozvoj v oblasti riadenia a regulácie. Pre vývoj regulátorov je dnes najprínosnejšou kapitola Diskrétní systémy řízení.

Ktorá vedecká biografia či autobiografia vám najviac utkvela v pamäti?

Zaujímavých autobiografických kníh, ktoré som čítal, je viac a všetky odporúčam prečítať. Ak by som však mal vybrať len jednu z nich, potom tú o Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi Kúzelník spod Kahlenbergu od Margity Valehrachovej. Veľmi sa mi páči nielen spôsob, akým je napísaná, ale podnetné sú aj samotné informácie o životnej ceste tohto génia.

Lukáš Demovič

Vývojár aplikačných softvérov

Obľúbené knihy Lukáša Demoviča. Zdroj: koláž AF

Obľúbené knihy Lukáša Demoviča. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka vás v poslednom čase najviac zaujala?

Knihy o technológiách popravde veľmi nečítam, no keďže som vzdelaním fyzikálny chemik, mám veľmi rád exaktné myslenie a rozhodovanie založené na logických argumentoch. Práve z tohto dôvodu ma zaujala kniha Sila rozumu v bláznivej dobe od Jána Markoša.

Ktorá kniha určite nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Keďže moja práca je, asi rovnako ako u väčšiny ľudí v IT, veľmi sedavá a niekedy aj stresujúca, napadá mi titul Kniha, ktorá vám možno zachráni život od Grahama Lawtona vo výbornom preklade Sama Trnku.

Ktorá vedecká biografia či autobiografia vám najviac utkvela v pamäti?

Popravde neviem, či som vôbec niekedy čítal nejakú biografiu. Z významných vedeckých osobností je mi však najsympatickejšie pôsobenie, vystupovanie a pedagogické majstrovstvo Richarda Feynmana. Takže ak by som mal v budúcnosti siahnuť po tomto žánri, vybral by som si jeho biografiu.

Marek Galinski

Odborník na komunikačné architektúry a počítačové siete

Tipy na knihy od Mareka Galińského. Zdroj: koláž AF

Tipy na knihy od Mareka Galinského. Zdroj: koláž AF

Autobiografiu Richarda Feynmana Vy asi žartujete! by ste našli i v knižnici Mareka Galinského.

„Ide o neuveriteľne ľahké a vtipné nahliadnutie do myšlienok tohto slávneho fyzika a držiteľa Nobelovej ceny. Určite odporúčam aj ako čítanie pre tých, ktorí sa vedy „boja“ alebo ich bližšie nezaujíma,“ tvrdí mladý odborník.

Na Vianoce si zároveň urobil radosť najnovším titulom Samuela Kováčika Kúsky reality, ktorý sme už v predchádzajúcom texte tejto série predstavili ako tip redakcie.

Na ktorú knihu s technickým zameraním nedáte dopustiť?

Pre mňa osobne bola prelomová kniha Velký průvodce protokoly TCP/IP a DNS od autorskej dvojice Kabelová a Dostálek. Tú som začal čítať niekedy v sedemnástich a zrejme ma zaujala natoľko, že som sa práve pre ňu rozhodol študovať a neskôr aj profesijne venovať problematike počítačových sietí. Takže asi bude mať v mojej knižnici navždy čestné miesto. A ak niekoho zaujímajú počítačové siete, je to skvelá kniha pre začiatočníkov.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky