Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Žuvačka na chudnutie

VEDA NA DOSAH

JA Firma GLORY z Gymnázia Trebišovská v Košiciach

Nadváha či obezita prináša so sebou aj zvýšené riziko zdravotných komplikácií. Predísť, resp. zabrániť nadmernému ukladaniu tukového tkaniva môžete zmenou životného štýlu, napríklad pohybovými aktivitami alebo zdravšou stravou. Ideálna hmotnosť človeka sa dá stanoviť jednoducho – BMI (Body Mass Index), Index telesnej hmotnosti. Na webe nájdete množstvo tzv. BMI kalkulačiek vrátane výsledkov či trpíte podvýživou, či máte zdravú hmotnosť, nadváhu alebo obezitu.

Tím mladých podnikateľov predstavil 6. apríla 2016 na Medzinárodnom festivale študentských firiem v Rige svoj podnikateľský nápad, žuvačku na chudnutie. Svoj neobyčajný produkt na festivale aj úspešne obhájili – JA Firma GLORY z Gymnázia Trebišovská v Košiciach vyhrala. Žuvačka na chudnutie obstála v hodnotení odbornou porotou v konkurencii 100 tímov z celej Európy. HerbaFit, teda žuvačka na chudnutie obsahuje látky, ktoré potlačujú chuť do jedla. Pomáha proti nadváhe, uzdravuje, stabilizuje obranyschopnosť, pomáha proti stresu. Žuvačka je prevažne založená na prírodnej báze, obsahuje výťažok z Garcínie Kambodžskej, ktorá tlmí chuť do jedla, L-karnitín, ktorý urýchľuje spaľovanie tukov a xylitol, prírodne Brezové sladidlo, ktoré je štyrikrát sladšie ako normálny cukor, chráni pred kazom a je vhodné aj pre diabetikov. Z tohto zloženia vyplývajú hlavné výhody HerbaFitu: zvyšuje koncentráciu, zabraňuje páleniu záhy, potláča chuť do jedla a posilňuje imunitný systém.

JA Firma GLORY pri Gymnáziu, Trebišovská 12 v Košiciach, vznikla v rámci stredoškolského programu JA Aplikovaná ekonómia. Študentskú firmu tvoria mladí, ambiciózni a kreatívni študenti pod vedením skúsenej učiteľky Márie Kovaříkovej. Viac informácií o programe JA Aplikovaná ekonómia nájdete na www.ae.jaslovensko.sk. „Mojim cieľom v predmete aplikovaná ekonómia bolo naučiť mojich žiakov, dnes úspešných mladých ľudí, ako funguje reálny trh. Dať im reálnu skúsenosť a ponúknuť im praktické zručnosti, ktoré sa im zídu pri prechode zo školských lavíc na trh práce. Naučiť ich premieňať svoje sny na skutočnosť,“ dodala motivátor a učiteľ v jednej osobe Mária Kovaříková.

„Keď sme vstupovali do aplikovanej ekonómie, nemysleli sme si že nám to dá tak veľa. Skúsenosti z veľtrhu v Bratislave a Rige nám dali iný pohľad na svet. Zistili sme, že tímovou prácou a tvrdou drinou sa dajú dosiahnuť vyššie ciele. Výhra na medzinárodnom veľtrhu v Rige, kde sme sa umiestnili na prvom mieste spomedzi 100 tímov, bola už len čerešničkou na torte,“ uviedla Petra Pangrácová, viceprezidentka pre financie v študentskej firme GLORY pri Gymnáziu Trebišovská 12, Košice.

„JA Slovensko podporuje a rozvíja vo svojich vzdelávacích programoch prierezové kompetencie, ktoré pomáhajú mladým ľuďom rozvíjať ich schopnosť tvorivo myslieť a inovovať, posilňujú ich aktívnosť, pružnosť, samostatnosť, schopnosť riadiť projekty a dosahovať výsledky. Po viac ako 20 rokoch pôsobenia na Slovensku, môžeme poukázať na pozitívny vplyv podnikateľského vzdelávania, ktorý potvrdzuje stále viac dôkazov, že mladí ľudia, ktorí absolvujú tieto programy, si vo väčšej miere osvoja podnikateľské postoje, získajú zamestnanie skôr po ukončení štúdia alebo si založia firmu a časom vytvárajú nové pracovné miesta,“ povedal generálny riaditeľ JA Slovensko Adam Šepetka.

 

Junior Achievement Slovensko, n.o. (JA Slovensko, n.o.)
Ako líder v podnikateľskom a ekonomickom vzdelávaní na Slovensku pôsobí od roku 1992. Do programov, ktoré učia skúsenosťou sa ročne zapája približne 17 000 študentov zo 700 škôl. Programy podporujú podnikateľské a ekonomické myslenie a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže. Je členom medzinárodnej siete JA Worldwide® a JA Europe. Viac o organizácií nájdete na www.jaslovensko.sk

Zdroj a foto: JA Slovensko, n.o.

Spracovala: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky