Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci k veci

Monika Tináková

Rečníci Science Slam SAV s organizátorkou Simona Andraščiková a trénerom workshopu Petr Sucháček zo Science slam MUNI – s: Martin Plávala, Kamila Urban, Majka Kováčová, Tracyho Tiger, Jakub Drabik, Simona Andraščiková, Jana Brndiarova a Petr Sucháček

6 vedcov na jednom pódiu priblíži vedu verejnosti tak, ako sme to v našom prostredí ešte nezažili. Slovenská akadémia vied prináša na Slovensko popularizačný projekt Science Slam, ktorý chce verejnosť presvedčiť o tom, že vedec vie byť aj dobrý herec. O svojej práci vie hovoriť jednoducho a zábavne, no či sa mu do tejto role naozaj podarí vložiť všetko, rozhodne vo finále publikum. Science Slam si kladie za cieľ nielen pobaviť, ale najmä informovať, vzdelávať a odhaliť vedu v inom svetle.

„Projektom som sa inšpirovala v Brne, kde je Science Slam organizovaný už po desiatykrát. Vo svete Science Slamy získavajú na popularite – s víťazom sa napríklad chystáme na celoeurópske kolo. Túto udalosť prinášame na Slovensko a chcem z toho urobiť každoročnú tradíciu spojenú s Mladými vedcami SAV. Mladí vedci SAV sa tak naučia ako organizovať podobné podujatia, rečníci získajú vďaka workshopom zručnosti prezentovať svoj výskum zaujímavo a pútavo,“ povedala Simona Andraščiková, ktorá sa inšpiruje zakladaním projektu na Slovensku od kolegov z Masarykovej univerzity v Brne.

Science Slam SAV

Počas prvého Science Slam-u SAV sa verejnosti predstavia 3 mladé vedkyne a 3 mladí vedci. Jakub Drábik z Historického ústavu sa zamyslí nad tým, ako sa z veľkolepých vízií stane zločin.

„V období pred druhou svetovou vojnou volili fašistov milióny ľudí po celej Európe. Aj keď sa nakoniec demokratickou cestou dostali k moci len v dvoch krajinách, silní boli takmer všade. Vo svete otrasenom krízou a problémami sa mnohým mohlo zdať, že sú to práve fašisti a ich vízia, čo môže ich krajinám pomôcť. Málokto si uvedomoval, že táto fašistická vízia v sebe nesie zárodky najstrašnejších zločinov a že nech znie akokoľvek lákavo a presvedčivo na začiatku, nevyhnutne musí končiť v koncentračných táboroch, plynových komorách a masových hroboch,“ povedal Jakub Drábik z Historického ústavu SAV.

Filip Kvetoň z Chemického ústavu si pripraví vystúpenie pod názvom: Vie cukor zachraňovať životy a odhaľovať veľké ochorenia?

„Chemický ústav je známy ako centrum sacharidov na Slovensku. V tíme môjho vedúceho – Dr. Jána Tkáča, sa venujeme diagnostike rôznych chorôb – rozličné typy rakovín, vírusových (chrípka, kliešťová encefalitída) alebo autoimunitných ochorení (reumatoidná artritída). Každá zmena cukru na povrchu bunky vyvolaná chorobou nám vie povedať, ako sa bunka mení a čo sa v nej odohráva. My vieme tieto zmeny identifikovať a vďaka tomu včas detegovať jednotlivé ochorenia,“ povedal Filip Kvetoň z Chemického ústavu SAV.

Počas večera Science Slam-u SAV svoje výskumné témy uvedie aj Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie. Vystúpi s témou: Kto riadi naše učenie? Martin Plávala z Matematického ústavu zodpovie otázku: Čo majú spoločné kvantové počítače a ľudské myslenie? Jana Brndiarová z Elektrotechnického ústavu objasní, na čo je najtenší materiál na svete a Mária Kováčová z Ústavu polymérov vysvetlí, ako môže niečo ničiť baktérie iba dotykom.

Projekt organizuje v rámci akadémie novovytvorená skupina Mladých vedcov SAV.

„Myšlienka založenia skupiny Mladí vedci SAV, ako priestoru pre vzájomnú komunikáciu všetkých mladých vedcov a vedkýň, študentov a študentiek na všetkých ústavoch SAV, začala vznikať už v lete 2017. No reálne sme začali fungovať koncom minulého roka, preto nás nesmierne teší a sme hrdí, že vo februári organizujeme prvý Science Slam SAV. Popularizáciu vedy pre verejnosť, najmä pre mladých ľudí, považujeme za veľmi dôležitú a veríme, že aj vďaka našim aktivitám sa k nám bude pridávať stále viac nádejných mladých vedcov a vedkýň,“ hovorí Michal Procházka, predseda skupiny Mladí vedci SAV.

Michal Procházka z Ústavu polymérov SAV počas prednášky mladým žiakom v rámci „Roadshow“ mladých vedcov po školách

Science Slam umožňuje stretávanie vedcov z rôznych odborov a výskumných oblastí a prináša tak nové inšpirácie a prieniky medzi výskumnými oblasťami. Sieť popularizátorov vedy každoročne vďaka tomuto podujatiu rastie a do tejto siete sa tento rok prihlási aj Slovensko. Súčasťou príprav na podujatie je organizácia workshopov, na ktorých sa rečníci učia, ako zdokonaliť svoj prejav, zjednodušiť tému výskumu, či prekonávať trému.

Podujatie sa uskutoční 27. 2. v bratislavskej Novej Cvernovke vo večernom čase medzi 18.00 – 21.30 hod. Vzniká aj vďaka Sokratovmu inštitútu, ktorý podporuje a motivuje mladých ľudí na Slovensku k aktivite a pomáha im preniesť nápady do praxe.

Udalosť je otvorená širokej verejnosti a vstup je zadarmo.

Facebooková stránka udalosti

Webová stránka udalosti

 

Spracovala: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Zdroj úvodné foto (16 02 2019): https://www.facebook.com/mladivedciSAV/

Foto Michal Procházka: Vlado Šimíček, SAV

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky