Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenská akadémia vied oslávi 70. výročie dvojdňovým festivalom vedy

VEDA NA DOSAH

V piatok 23. júna 2023 a v sobotu 24. júna 2023 sa v Bratislave budú prezentovať pracoviská SAV z celého Slovenska.

Plagát podujatia: Víkend so SAV – oslava 70. výročia akadémie

Víkend so SAV – oslava 70. výročia akadémie. Zdroj: FB SAV

Slovenská akadémia vied (SAV) sa pri príležitosti 70. výročia predstaví širokej verejnosti na podujatí Víkend so SAV. V piatok 23. júna 2023 a v sobotu 24. júna 2023 sa v Bratislave na Námestí M. R. Štefánika budú prezentovať pracoviská SAV z celého Slovenska.

Jedinečná príležitosť, ako spoznať svet vedcov

Návštevníci majú jedinečnú šancu interaktívnym spôsobom nahliadnuť do sveta vedy a spoznať výskumné témy a výsledky vedeckých tímov SAV. Deti aj dospelých čaká viac ako 50 stánkov s rozmanitými expozíciami, aktivitami a súťažami. Prednáškami nabitý piatkový program na pódiu doplní nakrúcanie relácie Experiment s Gregorom Marešom a podvečerný koncert kapely Korben Dallas. SAV bude podujatie aj streamovať https://www.youtube.com/@Slovenskaakademiavied.

Kompletný zoznam aktivít v jednotlivých stánkoch je dostupný na stránke: 70. výročie SAV – Oslávte to spolu s nami!

Prezentácia výskumných tém a výsledkov je nesmierne dôležitou súčasťou vedeckej práce. „Záleží nám na tom, aby obyvatelia tejto krajiny videli, čo naozaj robíme, pretože v konečnom dôsledku väčšina nášho rozpočtu pochádza od daňových poplatníkov. My im vedu musíme čo najviac priblížiť a aj toto je jeden zo spôsobov, ako to urobiť,“  zdôraznil predseda SAV Pavol Šajgalík.

Široké spektrum objavovania

SAV pokrýva široké spektrum vedeckých disciplín, čo sa prejaví aj na rozmanitosti jednotlivých stánkov. V prípade slnečného počasia budú môcť návštevníci sledovať aktuálny obraz Slnka s jeho škvrnami, pripravený bude levitujúci vláčik, ktorým vedci vysvetlia princípy supravodivosti. Viaceré stánky umožnia prostredníctvom mikroskopov nahliadnuť do sveta buniek, pozorovať fascinujúce štruktúry rôznych materiálov alebo skúšať pipetovanie. Nebude chýbať ani skladanie vírusov, testovanie pamäti, meranie telesného zloženia či „chemická kuchyňa“ pre deti.

Milovníci živej prírody sa môžu tešiť na prezentáciu života skrytého pod hladinou s ukážkou preparátov i živých bezstavovcov. Vedci predstavia aj rôzne invázne rastlinné druhy Slovenska, hovoriť budú o kliešťoch alebo parazitárnych ochoreniach, ktoré skúmajú.

Nadšenci histórie si takisto prídu na svoje. Na Víkende so SAV si budú môcť vyskúšať písanie kaligrafickým perom, lúštiť zašifrované dokumenty a spoznávať archeologické lokality Egypta. Fanúšikov literatúry poteší BOOK SWAP – výmena kníh.

Mladá študentka - vedkyňa s mikroskopom. Zdroj: iStockphoto.com

Na podujatí si môžete vyskúšať všeličo. Aj pozorovanie buniek pod mikroskopom. Zdroj: iStockphoto.com

Vedu je potrebné propagovať

Sedemdesiate výročie je pre akadémiu silným impulzom smerom k propagácii vedy. „Byť videný a zrozumiteľný pomáha zdôrazniť nezastupiteľnú úlohu vedcov a SAV pri rozvoji poznania a spoločnosti. Som rád, že takmer všetky zo 45 ústavov SAV tento víkend predstavia svoju činnosť na námestí pred SND v Bratislave, a dúfam, že v nasledujúcich rokoch navštívime s našimi aktivitami aj ďalšie mestá v rámci Slovenska,“ povedal člen Predsedníctva SAV a spoluorganizátor podujatia Marek Radvanský.

Zdroj: TS SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky