Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Septembrová Vedecká cukráreň: Dokážeme vypočítať všetko?  

VEDA NA DOSAH

V septembrovej prednáške odpovie Daniel Nagaj z Fyzikálneho ústavu na otázku, či existuje niečo, s čím si neporadia ani počítače budúcnosti.

Banner k podujatiu Vedecká cukráreň na tému Hlavolamy a fyzika: čo nám príroda dovolí vypočítať?. Prednášajúci: Mgr. Daniel Nagaj, PhD.

Už v septembri sa môžete tešiť na skvelú prednášku o tom, kde sú hranice informatiky a čo nás čaká v budúcnosti v oblasti výpočtov.

Vyriešiť efektívne všetky hlavolamy a hrať dokonale šach aj go? A čo ak by sme mali k dispozícii aj počítače založené na úplne iných fyzikálnych princípoch ako na tých, ktoré sú v dnešných procesoroch vo vašich mobiloch?

„V prednáške otvorím tému počítačov, ktorých súčiastkami sú jednotlivé atómy a s ktorými sa hráme podľa pravidiel kvantovej mechaniky. Ukážeme si, aké to má výhody, ale nakoniec predsa len prídu aj obmedzenia, pretože niektoré hlavolamy budú príliš ťažké aj pre počítače, ktoré ešte nemáme,“ hovorí fyzik.

Prednášku zverejníme 20. septembra na Youtube aj na portáli Veda na dosah.

Vo výskume spája Mgr. Daniela Nagaja, PhD., teoretickú informatiku – teóriu výpočtovej zložitosti – s teoretickou fyzikou – kvantovou mechanikou a kvantovou informáciou. Snaží sa porozumieť výpočtovej zložitosti (alebo jednoduchosti) simulácie mikroskopických, ale zato mnohočasticových systémov popísaných kvantovou mechanikou.

Cieľom výskumu je nájsť v prírode pozoruhodné a jednoduché fyzikálne systémy, ktoré skrývajú obdivuhodné vlastnosti, napríklad možnosť postaviť z nich počítač/simulátor iných systémov. Na druhej strane hľadá aj také, ktorých vlastnosti (základný stav) veľmi pravdepodobne nie je možné efektívne preskúmať a porozumieť im, pretože ak by sme to dokázali, získali by sme príliš silný výpočtový nástroj.

Septembrová vedecká cukráreň je sprievodným podujatím Festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2021. Opäť sa môžete tešiť na vedeckú jeseň – pripravujeme pre vás online program, súťaže, návštevy škôl a ďalšie zaujímavé aktivity. Hlavný program sa uskutoční 24. 9. 2021.

Súčasťou tohtoročnej Európskej noci výskumníkov budú opäť aj sprievodné podujatia – Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie, grantová zmluva číslo 101036038.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky