Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Príďte s nami osláviť Medzinárodný deň detí na Železnú studničku

VEDA NA DOSAH

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravuje bohatý program.

Banner ku Dňu detí. Zdroj: MŠVVaŠ SR

Banner ku Dňu detí. Zdroj: MŠVVaŠ SR

Deti čaká pestrý program, zaujímavé ceny a kopec zábavy.

Podujatie k Medzinárodnému dňu detí (MDD) organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) v krásnom prostredí bratislavskej Železnej studničky na Partizánskej lúke. Je určené deťom materských škôl (MŠ) a prvého stupňa základných škôl (ZŠ). Tešiť sa môžete na zábavný, ale zároveň náučný program, ktorý sa začne o 9.00 hodine a bude trvať do 14.00 hodiny.

Na čo sa môžete tešiť

Medzinárodný deň detí je sviatok, ktorý sa na Slovensku slávi od roku 1952. Na tento deň si rezort školstva spolu s priamo riadenými organizáciami pripravil množstvo aktivít, pri ktorých sa zabavia nielen tí najmenší, ale zaujmú aj dospelých.

Príďte si užiť zábavné športové súťaže, vedecké experimenty či stavebnice.

Na svoje si prídu aj najmenší budúci vedci, pre ktorých si Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) prostredníctvom Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pripravilo logické hlavolamy, kvízy, ťaháky s vedeckou tematikou, hravú periodickú tabuľku prvkov a zaujímavé súťaže.

Na úspešných riešiteľov čakajú rôzne ceny!

Skúsiť si môžete aj 3D tlačiareň, laserový vyrezávač či roboty. Na názorných ukážkach budú deťom vysvetlené viaceré fyzikálne princípy, ktoré si budú môcť vyskúšať napríklad aj počas pretekov papierových lietadielok, ktoré si sami vyrobia.

Deti takisto čaká množstvo pohybových aktivít, napríklad puzzle naháňačka, prekážkový beh, diskgolf, preťahovanie lanom či ďalšie športové aktivity. Umelecké duše budú môcť realizovať svoj potenciál maľbou na plátno.

Nesmie chýbať ani program rozvíjajúci vzťah k ochrane prírody. Môžete sa tešiť na sokoliarske vystúpenie, ktoré pripraví ZŠ Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní, spoznávanie prírody interaktívnou formou, napríklad ukážky zvukov zvierat, nahliadnutie do sveta netopierov či lesov okolo nás.

„Počas celého dňa sa bude veľa súťažiť, spoznávať, veríme, že aj smiať a že všetci zažijeme deň, na ktorý budeme spomínať,“ priblížila štátna tajomníčka Svetlana Síthová.

Po dvoch rokoch opäť naživo

„Po dvoch rokoch, keď sme sa nemohli osobne stretávať, sme sa rozhodli osláviť Deň detí s rodičmi a deťmi touto akciou. Verím, že mnohí tu aj spoznajú zamestnancov rezortu a zistia, že ich práca nie je iba o sedení v kancelárii. Je hlavne o tom, aby sme deťom odovzdali čo najlepšie vzdelanie, nadchli ich a pomohli im pripraviť sa na život,“ priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Nachystané budú takisto rôzne kvízy, anketa, kde budú môcť deti hlasovať, čo by chceli v škole zmeniť, technické škôlky, interaktívne aktivity či spoznávanie života ľudí s rôznymi obmedzeniami.

„Deti budú mať počas dňa príležitosť zistiť, aké to je mať dyslexiu, a to vďaka simulujúcim okuliarom. Alebo cez simulujúce rukavice zažijú svet dysgrafika, spoznajú svet nevidiacich či telesne postihnutých,“ dopĺňa Síthová.

 

Zdroj: TS MŠVVaŠ SR
(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky