Najväčším pokladom krajiny nie sú zásoby zlata a ropy, ale zvedaví ľudia.
V piatok 23. septembra 2022 na Námestí M. R. Štefánika v Bratislave Vedecký veľtrh už po piaty raz otvoril svoje brány nadšencom vedy, výskumu a nových technológií. Aktuálny ročník podujatia sa uskutočnil vďaka neziskovej organizácii Omniveda/VEDA NÁS BAVÍ v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Bratislave a so Slovenskou technickou univerzitou (STU) v Bratislave.
Vystavovatelia prezentovali rôzne oblasti vedy – genetiku, fyziku, chémiu, informatiku, robotiku, elektrotechniku či astronómiu. Cieľom organizátorov veľtrhu bolo hravou formou priblížiť vedu žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým.
Veda je naša budúcnosť
Vysoké a stredné odborné školy, priemyselné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa na veľtrhu zúčastnili, prítomným priblížili skutočnosť, že veda je v každodennom živote všade okolo nás.
Z pódia ľudí privítal patrón podujatia a bývalý minister školstva SR Juraj Draxler. „Sme veľmi radi, že ste tu. Robte to čo najjednoduchšie, prechádzajte sa medzi stánkami a pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma. Verím, že dnes dostanete veľa odpovedí na otázky zo sveta prírody aj spoločenských vied. Najväčším pokladom krajiny nie sú zásoby zlata a ropy, ale zvedaví ľudia. Začína sa to však všetko od vás, detí a študentov,“ povedal Draxler v úvode.
Slovenská akadémia vied (SAV), ktorej ústavy nesmeli na podujatí chýbať, ukázala počas pandémie, ako veľmi sú veda a bádanie pre spoločnosť dôležité. „Úloha vedcov v spoločnosti je nezameniteľná. S mnohými z nich sa môžete stretnúť aj dnes v stánkoch,“ lákal študentov štatutárny zástupca predsedu a podpredsedu SAV pre oddelenie vied Martin Venhart. SAV je vedecká inštitúcia, ktorá pokrýva široké spektrum vedeckých odborov od prírodných vied, ako je matematika a fyzika, cez lekárske vedy až po spoločenské a humanitné.
Študenti si mohli formou interaktívnych experimentov overiť mnohé skutočnosti a javy. Vysoké a stredné odborné školy mali príležitosť predstaviť šikovných študentov a predviesť ich vynálezy, s ktorými neraz získali ocenenia doma i v zahraničí. „V niektorom z týchto stánkov môže na vás čakať krajšia budúcnosť,“ nabádal žiakov moderátor veľtrhu Richard Vrablec. „Hľadajte svoju budúcnosť, nevyčkávajte, ona za vami nepríde,“ doplnil.
Spolu s Marcelom Novákom, expertom finančného vzdelávania Národnej banky Slovenskej republiky, a Máriou Jendrišákovou, manažérkou pre korporátne záležitosti zo spoločnosti Danone, si rečníci symbolicky pripili čistou vodou, základnou a najdôležitejšou tekutinou ľudstva.
Genetika naša každodenná
Katedra genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave sa na podujatí zúčastňuje už od prvého ročníka. Návštevníkom sa snaží priblížiť základné prvky z oblasti genetiky, s ktorými pracuje a s ktorými sa môžu neskôr stretnúť pri štúdiu na PRIF UK.
„Priniesli sme náš modelový organizmus, vínnu mušku Drosophilu melanogaster, a jej rôzne mutantné línie a kmene, ktoré sa odlišujú v rôznych znakoch, ako je dĺžka krídel alebo sfarbenie očí. Ďalším modelovým organizmom je jednobunková zelená riasa, ktorá sa dá pestovať na pevných alebo tekutých médiách. Je zaujímavá preto, lebo poslúžila ako model ľudského ochorenia. Tak ako niektoré bunky v mozgu a obličkách človeka aj ona má bičíky,“ uviedla genetička Andrea Ševčovičová.
Študenti sa mohli zblízka pozrieť aj na kvasinku Saccharomyces cerevisiae alebo preparáty deliacich sa buniek pod mikroskopom. Zároveň mali možnosť vyskúšať si experiment, v ktorom pomocou balónika a sklenej banky sledovali schopnosť kvasiniek fermentovať. „Pri tomto procese sa uvoľňuje oxid uhličitý a balónik, ktorý je pripevnený na hrdle banky, sa vďaka tomu nafúkne,“ priblížila Ševčovičová. Študenti a zamestnanci fakulty genetiky okrem iného prispievajú aj na svoj youtubový kanál prednáškami pre učiteľov, žiakov stredných škôl i pre širokú verejnosť, ktorú zaujíma genetický výskum.
Nadšení technologickí stredoškolskí a univerzitní inovátori
Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Bratislave predstavila na Vedeckom veľtrhu rôzne elektrotechnické projekty študentov, z ktorých väčšinu vyrobili na 3D tlačiarni. Medzi vystavovanými exponátmi bol modulárny 3D podvozok autodráhových autíčok na diaľkové ovládanie, automatická brána ovládaná cez internet s využitím IoT, LED lampa ovládaná cez telefón a rotačná svetelná hlava.
„Naše štúdium zasiahla pandémia koronavírusu, od polroka prvého do polroka tretieho ročníka sme mali len online výučbu,“ uviedol jeden zo štvrtákov v stánku. Práve v ich odbore sú prezenčné hodiny a prax kľúčové.
Návštevníci si mohli prezrieť naprogramované hračky, ktoré dokážu zostrojiť aj prváci, napríklad ľahkú tlačidlovú hru alebo štýlové RGB LED svetlá na stenu s dotykovým displejom, ktoré menia intenzitu sfarbenia. Starší žiaci dokonca prerobili vysávač na robota. So strojom, ktorý zbiera predmety zo zeme, sa im podarilo vyhrať druhé miesto na európskej súťaži ECER.
Autonómne auto z výroby FIIT STU v Bratislave
Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave venovala svoju expozíciu problematike inteligentnej dopravy. Na mieste vystavovali prototyp vozidla Land Rover Defender. Strojníckej fakulte STU v Bratislave, úzko spolupracujúcej s FIIT, ho zapožičal Martin Venhart.
„Na auto sme nastavali kvantum technológií, ktoré sú pre autonómnu jazdu potrebné a v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky momentálne testujeme pripravenosť slovenských ciest na to, aby sa takéto vozidlá v budúcnosti nasadzovali,“ uviedol Marek Galinski. „Výhodou je, že priemysel je súčinný, a spolupráca s firmami a so štátnym segmentom je pre našu prácu naozaj kľúčová,“ doplnil.
Návštevníci si mohli v stánku prezrieť aj živý prenos z lidaru (laserového radaru), ktorý sleduje okolie auta v rozmedzí 360 stupňov. Technológia zobrazuje prostredie do sto metrov a funguje na báze 32 lúčov. „Lidar meria reflexivitu povrchu, čiže to, ako sa lúč odráža, vzdialenosť objektu aj teplotu svojho prostredia,“ podotkol Galinski. Na streche auta bol pripevnený aj satelit na starlink, satelitný internet od Elona Muska, ktorý je na Slovensku dostupný asi pol roka.
Inteligentný skleník
Ústav informatizácie, automatizácie a matematiky na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave si pre záujemcov pripravil dva experimenty. Prvým bolo inverzné kyvadlo, ktoré sa snažilo pomocou pohybu vozíka stabilizovať predĺženú časť zariadenia, aby smerovala nahor.
Stánok pútal pozornosť študentským projektom, inteligentným skleníkom, ktorý nesie názov VESNA. Nachádzajú sa v ňom senzory na meranie vlhkosti a osvetlenia prostredia. Údaje sa potom odosielajú cez cloud do mobilnej aplikácie, pomocou ktorej si používateľ môže nastaviť vyhovujúce podmienky. „Dokážete regulovať vyhrievanie alebo zavlažovanie pomocou ventilátora, ktorý vodu uvádza do pohybu. Na hornej strane skleníka sú LED pásiky, pomocou ktorých si nastavíte intenzitu osvetlenia,“ uviedla Erika Pavlovičová.
Skleník je vhodný pre všetky typy rastlín, v ideálnom prípade by mohol v budúcnosti fungovať s databázou rastlín a ich optimálnymi podmienkami, ktoré si prístroj načíta a v skleníku ich vytvorí. Viac informácií o tomto projekte sa dočítate na našej stránke Veda na dosah už čoskoro.