Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ocenenie ESET Science Award spúšťa nominácie do svojho 5. ročníka

VEDA NA DOSAH

Nominácie výnimočných vedeckých osobností je možné posielať do 10. mája 2023.

Plagát podujatia: ESET Science Award – Nominácie do 5. ročníka

Zdroj: Tlačová správa Seesame 

Ocenenie výnimočných vedeckých osobností ESET Science Award vstupuje už do svojho piateho ročníka. Jeho cieľom je verejnosti prezentovať úspešné vedecké osobnosti, ktoré pôsobia na Slovensku a posúvajú kvalitu vedy na Slovensku smerom k najinovatívnejším krajinám sveta. Aj tento rok bude medzinárodnej komisii predsedať laureát/ka Nobelovej ceny.

Nominácie na ocenenie sú otvorené do 10. mája 2023 na stránke www.esetscienceaward.sk. Laureátov a laureátky ocenenia spoznáme počas slávnostného galavečera v piatok 13. októbra 2023.

Ocenenie pre tých najlepších

Poslaním ESET Science Award je oceňovať výnimočné vedecké osobnosti vedy a vysokoškolského vzdelávania a mladé vedecké talenty. Takíto jednotlivci prispievajú k tomu, aby sa Slovensko rýchlejšie približovalo ku krajinám, ktoré dosahujú vysokú mieru inovatívnosti.

Krajiny, ktoré sa nachádzajú na prvých miestach rebríčka Global Innovation Index (Švajčiarsko, USA, Švédsko a Veľká Británia), sú zároveň aj krajinami, ktoré sa vyznačujú veľkým počtom nositeľov alebo nositeliek Nobelovej ceny (USA, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko či Švajčiarsko). A práve na takéto výnimočné vedecké osobnosti upozorňuje ocenenie ESET Science Award.

Ocenení na javisku.

Laureáti ESET Science Award 2022. Zdroj: Foto Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Veda bez hraníc

Témou piateho ročníka ocenenia ESET Science Award je Veda bez hraníc, ktorá prezentuje význam nielen medzinárodných spoluprác pre kvalitu vedy, ale aj význam interdisciplinárneho prístupu. „Témou tohto ročníka chceme dať dôraz na zapojenie Slovenska do excelentných vedeckovýskumných projektov a na význam medzinárodných spoluprác. Všetci doterajší laureáti a všetky doterajšie laureátky ocenenia sú skvelým príkladom takého prístupu,” vysvetľuje Paulína Böhmerová, manažérka spoločnosti ESET pre vzťahy s vedeckou obcou.

V roku 2022 sa laureátkou ocenenia stala profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV, ktorá sa zaoberá výskumom liečby rakoviny. „ESET Science Award otvára verejnosti okná do sveta vedy na Slovensku výnimočným spôsobom, v ktorom sa spája rešpekt k tvorivej činnosti a schopnosti odovzdávať poznatky novým generáciám s úctou k ľudskosti a spoločenským hodnotám,” hodnotí ESET Science Award profesorka Pastoreková.

Súťaží sa v troch kategóriách

Ocenenie v týchto dňoch otvorilo možnosť nominovať vedcov a vedkyne do všetkých troch kategórií – Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vo vedeckých kategóriách vyberie medzinárodná komisia, ktorú bude už tradične viesť nositeľ či nositeľka Nobelovej ceny. Nominačný proces je otvorený do 10. mája na stránke www.esetscienceaward.sk.

O Nadácii ESET

Nadácia ESET vznikla v roku 2011 a medzi jej primárne aktivity patrí rozvíjanie vzdelania v oblasti informačných technológií, internetovej bezpečnosti, popularizácie vedy a výskumu, ako aj podpora projektov týkajúcich sa občianskej spoločnosti. Za necelých 10 rokov svojej úspešnej existencie vytvorila Nadácia ESET dlhodobé partnerstvá s organizáciami, ktorých ciele a výstupy prispievajú k naplneniu jej smerovania. Viac informácií nájdete na www.nadaciaeset.sk.

Zdroj: TS Seesame

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky