Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nominujte výnimočných učiteľov a učiteľky na Cenu Dionýza Ilkoviča 2024

VEDA NA DOSAH

Cena sa každoročne udeľuje pedagógom i nepedagogickým pracovníkom, ktorí stoja za úspechmi mladých vedeckých talentov.

Banner k nominácii výnimočných učiteľov a učiteliek na Cenu Dionýza Ilkoviča. Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Banner k nominácii výnimočných učiteľov a učiteliek na Cenu Dionýza Ilkoviča. Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Nadácia Dionýza Ilkoviča vyhlásila už v poradí ôsmy ročník Ceny Dionýza Ilkoviča. Cenu každoročne udeľuje pedagógom i nepedagogickým pracovníkom, ktorí sa v rámci mimoškolskej činnosti aktívne podieľajú na rozvoji talentu a zručností v prírodných a technických vedách. Verejnosť môže výnimočných mentorov nominovať od dnes do 30. júna 2024.

Vychovávajú budúce vedkyne a vedcov

Stoja za víťazmi medzinárodných vedeckých olympiád, rozvíjajú ich talent a otvárajú im dvere ku kvalitnému vzdelaniu. Motivujú študentov zostať a neskôr aj pracovať na Slovensku. Za svoju prácu si zaslúžia uznanie, o to viac v čase, keď Slovensko bojuje s klesajúcim počtom absolventov prírodovedných a technických odborov. Výnimoční učitelia a učiteľky vychovávajú budúcu generáciu vedcov a vedkýň.

„Študentov, ktorí majú záujem o štúdium prírodovedných a technických odborov, je čoraz menej. Vzťah k týmto predmetom je potrebné kultivovať už odmalička a centrálnu rolu v celom procese hrajú učitelia. Aj vďaka ich neúnavnej práci u nás môžu rásť nové talenty a môže vznikať komunita, ktorá bude podhubím pre zrod technologických startupov či vedeckých inštitútov a vo výsledku aj konkurencieschopnej krajiny,“ hovorí Martin Plesch, predseda poroty Ceny Dionýza Ilkoviča a prezident Turnaja mladých fyzikov.

13Apr
Plagát podujatia: Cena Dionýza Ilkoviča 2024: Nominujte výnimočných učiteľov a učiteľky, ktorí stoja za úspechmi mladých vedeckých talentov
Výzva | celé Slovensko

Cena Dionýza Ilkoviča 2024: Nominujte výnimočných učiteľov a učiteľky, ktorí stoja za úspechmi mladých vedeckých talentov

Nadácia Dionýza Ilkoviča vyhlásila už v poradí ôsmy ročník Ceny Dionýza Ilkoviča. Cenu každoročne udeľuje pedagógom i nepedagogickým pracovníkom, ktorí...

Kto sa môže prihlásiť?

O Cenu Dionýza Ilkoviča sa môže uchádzať pedagóg aj nepedagogický dobrovoľník, ktorý sa podieľa na rozvoji mimoškolskej činnosti pre žiakov základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia, biológia a informatika.

Výnimočné osobnosti je možné nominovať cez online formulár na stránke www.nadaciadi.sk. Slávnostný galavečer, na ktorom nadácia vyhlási víťazov a udelí Cenu Dionýza Ilkoviča, sa uskutoční v novembri 2024.

Jana Chrappová, víťazka a finalisti siedmeho ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča. Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Jana Chrappová, víťazka a finalisti siedmeho ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča. Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Siedmy ročník vyhrala chémia

Minulý rok odborná porota vybrala troch finalistov, ktorým na slávnostnom galavečeri v bratislavskej Redute ocenenie odovzdal minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker.

Do finálovej trojice sa dostali Ján Motešický, ktorý vyučuje fyziku a informatiku na Základnej škole na Bernolákovej ulici vo Vranove nad Topľou, a Marián Mišenčík z Gymnázia Lipany, ktorý vyučuje matematiku a fyziku. Absolútnou víťazkou sa stala Jana Chrappová z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Cena Dionýza Ilkoviča sa zvyčajne udeľuje pedagógom zo základných alebo stredných škôl. Je však určená aj tým, ktorí sa zaslúžili o podporu aktivít v mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch a o výchovu talentov. A práve o to sa snaží aj víťazka siedmeho ročníka Jana Chrappová: „Oveľa lepšie sa pracuje so študentmi, ktorí sú už na strednej škole motivovaní ísť študovať  prírodné vedy a venujú sa im aj vo svojom voľnom čase. Je dôležité, aby mladí ľudia ešte pred maturitou získali predstavu o slovenských vysokých školách, aby mali prehľad o tom, ako sa tu vyučuje, akí sú tu ľudia, ako vyzerá prostredie. To všetko sú dôležité faktory, ktoré ovplyvnia to, či sa budú hlásiť na slovenskú vysokú školu, alebo odídu do zahraničia.“

Jana Chrappová sprístupnila špičkové laboratória Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na prípravu stredoškolských olympionikov a založila korešpondenčný seminár, do ktorého sa zapájajú mladí chemici z celého Slovenska.

Nominačný proces sa uzavrie v júni

Výnimočných mentorov a mentorky môže nominovať ktokoľvek. Najčastejšie sú to ich kolegovia, riaditelia škôl alebo bývalí či súčasní študenti.

Finalistov spomedzi nominovaných z celého Slovenska následne vyberá odborná porota, ktorá ich pôsobenie a prínos hodnotí na základe dĺžky trvania a udržateľnosti mimoškolskej činnosti, jej výsledkov, rozsahu a inovatívneho prístupu mentorov.

Cena Dionýza Ilkoviča je udeľovaná pod záštitou Ministerstva školstva SR. Finalisti a víťaz získajú nielen vecné ceny, ale rozdelia si aj finančnú odmenu v celkovej výške 6 000 eur.

Ak poznáte niekoho, kto sa v rámci mimoškolskej činnosti zanietene venuje rozvoju talentovaných žiakov a žiačok, využite príležitosť nominovať tieto výnimočné osobnosti cez online formulár na stránke www.nadaciadi.sk.

Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky