Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Máte doma „hlavičku“? Prihláste ju do Letnej školy mladých vedcov 2022

VEDA NA DOSAH

Realizujú sa v nej experimenty, overujú hypotézy a rozširujú vedomosti. To všetko pod vedením ozajstných vedcov!

Banner Letná škola mladých vedcov 2022

Zdroj: SAV

Občianske združenie All4Science pozýva žiakov vo veku od 10 do 15 rokov, ktorí si zaujímajú o svet vedy, aby strávili týždeň, ktorý ňou bude nabitý.

All4Science vzniklo v roku 2018 zo spoločnej snahy niekoľkých mladých vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV) priblížiť vedu a skvalitniť jej popularizáciu žiakom základných škôl. O rok neskôr sa na pôde SAV podarilo zorganizovať prvý ročník letnej školy, ktorej cieľom je predovšetkým zábavnou formou prehĺbiť poznatky žiakov a odovzdať im praktické zručnosti z oblasti chémie, fyziky, informatiky, programovania a biológie.

„Úvodné dva ročníky boli zo strany žiakov vnímané veľmi pozitívne, čomu sa nesmierne tešíme. Zároveň veríme, že i tretí ročník bude opäť nezabudnuteľným zážitkom pre deti aj zapojených vedcov zo SAV,“ hovorí Martin Nosko, riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

O malých vedcov sa postarajú veľkí vedci

Tohtoročný týždeň nabitý vedou, diskusiami a prezentáciami štartuje 18. júla a potrvá do 22. júla 2022.

Žiaci budú podľa svojich vlastných preferencií rozdelení do malých skupín, kde budú môcť pracovať na zaujímavých projektoch pod vedením vedcov z ústavov informatiky, molekulárnej biológie, anorganickej chémie či experimentálnej farmakológie SAV. Nepôjde teda o klasický letný tábor, v ktorom sa deti hrajú či športujú. V Letnej škole mladých vedcov sa realizujú experimenty, overujú hypotézy a rozširujú vedomosti.

Ako sa prihlásiť?

Stačí navštíviť webovú stránku na adrese https://www.all4science.sk/letna-skola-mladych-vedcov-2022/, vyplniť krátky formulár a opísať vlastnú predstavu vedeckého projektu. Zástupcovia SAV následne vyberú cca 30 žiakov, ktorí si v termíne od 18. do 22. júla vyskúšajú prácu v skutočnom vedeckom laboratóriu. Tento projekt je otvorený pre všetkých mladých vedátorov z celého Slovenska. Pre účastníkov pochádzajúcich mimo Bratislavy bude zabezpečené ubytovanie, a to aj vďaka finančnej podpore akadémie vied, ktorá cíti potrebu dopomáhať k motivácii mladých ľudí angažovať sa v oblasti vedy a výskumu.

Ďalším z podporovateľov projektu je i tento rok vzdelávací produkt Fenomény sveta zameraný na zážitkové a medzipredmetové vyučovanie. Okrem množstva zážitkov si tak žiaci z letnej školy odnesú aj balík vzdelávacích materiálov, ktorý budú môcť využívať vo svojej triede počas celého nasledujúceho školského roka.

„Veľmi nás teší, že tento ročník obohatia rady partnerov aj animátori z atraktívneho projektu George Science a mediálne nám s celou komunikáciou pomôže Kooperativa, ktorej tiež mimoriadne záleží na podpore aktivít vzdelávacieho charakteru,“ dopĺňa Martin Nosko.

Viac informácií o Letnej škole mladých vedcov 2022 nájdete po kliknutí na: https://www.all4science.sk/letna-skola-mladych-vedcov-2022/.

TS: SAV
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky