Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Košice po piaty raz ožijú inováciami na SlovakiaTech Forum-Expo 2023

VEDA NA DOSAH

Návštevníkov a návštevníčky podujatia čakajú zaujímavé prezentácie, prednášky a aktivity v duchu hesla: AI revolution is here.

Banner k SlovakiaTech Forum-Expo 2023. Zdroj: SlovakiaTech

Banner k SlovakiaTech Forum-Expo 2023. Zdroj: SlovakiaTech

V dňoch 19. – 20. septembra 2023 sa v košickom Kulturparku uskutoční 5. ročník najväčšej inovačnej a technologickej konferencie a veľtrhu na Slovensku SlovakiaTech Forum-Expo 2023.

Pod jednou strechou sa opäť stretnú vedci, vynálezcovia, vývojári, startupisti, predstavitelia technických univerzít, podnikatelia i štátni predstavitelia, všetci s rovnakým cieľom – priniesť do života čo najviac inovácií.

Hlavnými partnermi podujatia sú Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Generálnym partnerom je automobilka Volvo Cars, ktorá chce svojím partnerstvom vyjadriť záväzok voči regiónu východného Slovenska, kde chystá tretí európsky automobilový závod vo Valalikoch.

Nový podnik bude stopercentne klimaticky neutrálny a bude vyrábať výlučne elektrické autá. V ambícii spoločnosti stať sa do roku 2030 výrobcom plne elektrických áut a do roku 2040 byť klimaticky neutrálnou spoločnosťou ide o dôležitý míľnik.

Riaditeľ spoločnosti Volvo Car Košice osobne vystúpi aj na pripravovanom Volvo Stage, ktorého prioritou je predstaviť inovácie a investície vo východnom regióne a zelené technológie, prostredníctvom ktorých sa spoločnosť zaväzuje podporovať inovácie a udržateľnosť v rámci regiónu.

Spoločnosť Volvo Cars, ktorá ohlásila vstup na Slovensko minulý rok, plánuje v novom závode vo Valalikoch zamestnať 3 300 ľudí. Prostredníctvom subdodávateľských firiem si nájde prácu ďalších vyše 10 000 zamestnancov.

Témou bude aj umelá inteligencia

Okrem dosiahnutia klimatickej neutrality a udržateľnosti spoločnosti Volvo bude témou tohtoročnej konferencie i umelá inteligencia. Prezrádza to napokon aj slogan podujatia, ktorý tentoraz znie: „AI revolution is here./Revolúcia umelej inteligencie je tu.”

Okrem iného bude reč o integrácii umelej inteligencie do rôznych oblastí života (zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, vytvárania nových pracovných miest, výroby a maloobchodu) a do kreatívnej spoločnosti, čeliacej novým výzvam a obmedzeniam. Priestor dostane aj otázka bezpečnosti technológií (kybernetická bezpečnosť, hacking, identita a súkromie, obranné technológie, financie a blockchain a podobne).

Počas 2 dní sa na 3 pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia vedy, školstva, technologických firiem, startupov a investorov, ale aj predstaviteľov štátu.

Bohatý sprievodný program

Návštevníci a návštevníčky SlovakiaTechu 2023 sa môžu tešiť i na expozície TU a UPJŠ v Košiciach a rôznych slovenských inovatívnych a technologických firiem. Dozvedia sa o novinkách z oblasti startupov, môžu sa zúčastniť na workshopoch, minifilmovom festivale či Hackathone a ďalších sprievodných aktivitách.

„Tento ročník SlovakiaTechu len potvrdzuje to, čo sme si pri jeho založení zaumienili – prinášať inovácie a spájať inovačné a technologické zázemie na Slovensku,” uviedol prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov. Bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda. „Snažíme sa vytvoriť účinný trojuholník medzi vládou, firmami a univerzitami a práve SlovakiaTech Forum-Expo 2023 je na to vynikajúcou príležitosťou,“ uzatvára Miškov.

Zdroj: TS SlovakiaTech

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky