Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovensko chce investovať do vodíkových inovácií približne miliardu eur

VEDA NA DOSAH

Na medzinárodnej konferencii pod názvom Vodíkové technológie v doprave sa stretli zástupcovia akademického, verejného aj súkromného sektora.

Pohľad na diskutujúcich v konferenčnej miestnosti počas medzinárodnej konferencie - Vodíkové technológir v doprave. Zdroj: Techevents.eu

Záber z medzinárodnej konferencie Vodíkové technológie v doprave v Bratislave v máji 2022. Zdroj: Techevents.eu

Bratislava sa zhruba v polovici mája stala dejiskom medzinárodnej konferencie zameranej na vodíkové technológie v doprave s podtitulom Pripravení na budúcnosť. Organizátormi tohto podujatia boli Ministerstvo hospodárstva SR, Úrad priemyselného vlastníctva SR a Svetová organizácia duševného vlastníctva, ktorej generálny riaditeľ Daren Tang prišiel osobne prvýkrát na Slovensko a podujatie otvoril.

S prezentáciami sa na javisku stretli zástupcovia akademického, verejného aj súkromného sektora. Práve uvedené tri sektory budú pri rozvoji vodíkových technológií kľúčové. Slovensko plánuje investovať do inovácií spojených s vodíkom približne jednu miliardu eur a Národná vodíková stratégia už dnes ráta s výraznou finančnou pomocou súkromného sektora.

Vedci sú v oblasti vodíkových inovácií najdôležitejší

Bez akademickej obce by však spomenutý trojuholník nebol kompletný, nakoľko práve vedci sú tí najdôležitejší v otázke rozvoja inovácií a sú kľúčom k úspechu vodíka na našich cestách. „Mám predstavu, že vodík nebudeme získavať elektrolýzou, lebo je to málo efektívne. Budeme ho získavať reformovaním vodnej pary a nebudeme ho spaľovať cez palivové články, ale priamo v motore. Toto by napríklad výrazne zefektívnilo a aj zlacnilo osobnú dopravu.“ Takto vidí vodíkovú budúcnosť minister hospodárstva Richard Sulík.

Národná vodíková stratégia sa stala inšpiráciou pre takmer 40 zahraničných rečníkov, ktorí jednoznačne identifikovali, že do roku 2035 budú v doprave bežné vodíkové lietadlá, kamióny či vlaky. Napriek tomu, že momentálne sú vodíkové technológie v doprave stále len v plienkach, Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú v tejto oblasti za sebou úspechy a sú relevantným hráčom na svetovom poli.

„Vodík je téma, ktorú nerozlúskneme sami, ale chceme byť medzi krajinami, ktoré na idúci vlak nastúpia ako prvé, a tak sa môžu stať lídrami budúcnosti. Bolo dôležité inšpirovať sa najnovšími svetovými vynálezmi, aby sme na nich stavali naše inovácie a aby sme odborníkom na tému využitia vodíka a krajinám, ktoré sa už dnes o ňu zaujímajú, pripomenuli, že aj my sme tu a sme pripravení na budúcnosť,“ povedal predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR Matúš Medvec.

Zdroj: TS Techevents.eu
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky