Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v Quarku 4/2022

VEDA NA DOSAH

Hlavná téma aprílového čísla Quarku je venovaná tajomným hĺbkam ukrytým pod hladinami tatranských plies.

Obálka aprílového čísla časopisu Quark. Zdroj: Quark

Obálka aprílového čísla časopisu Quark. Zdroj: Quark

Digitálne až na dno plies

V článku Juraja Kapustu z Katedry ekológie a environmentalistiky UKF v Nitre sa dozviete o počiatkoch hĺbkových meraní, batymetrickom mapovaní plies, najnovších metódach výskumu a o tom, čo všetko odhaľujú moderné digitálne modely dna plies.

Kedysi dávno ľudia na základe legiend verili, že tatranské plesá sú bezodné a prepojené s morom. Azda aj preto plesá vzbudzovali pozornosť prvých tatranských bádateľov už pred niekoľkými storočiami. Pokusy o zmeranie tajomných hĺbok ukrytých pod ich hladinami viedli k počiatkom hĺbkových meraní.

Keď pred takmer 300 rokmi spustil rektor Kežmarského lýcea Juraj Buchholtz ml. špagát zaťažený kameňom na dno Čierneho plesa (pozn. leží v Doline Zeleného plesa), určil jeho hĺbku až prekvapujúco presne na približne štyri metre. Jeden z jeho študentov sa ponoril pod hladinu a priniesol vzorku sedimentu z dna. Éra hĺbkových meraní tatranských plies sa začala. Prvé batymetrické mapy, zobrazujúce hĺbku a celkovú topografiu dna, vznikli až po uplynutí ďalšieho storočia.

Moderný digitálny model dna plesa umožňuje trojrozmerný plastický pohľad dovnútra jazernej panvy. Na rozdiel od hĺbkových batymetrických máp zobrazuje nielen lepšie priestorové rozloženie hĺbok, ale môže uchovávať podstatne viac informácií. Ide teda o akúsi násobne detailnejšiu mapu plesa zobrazenú v 3D priestore.

Kreslenie pod zemou

Na Slovensku je známych asi 7 500 jaskýň. O tom, ako prebieha mapovanie jaskyne, sme sa rozprávali s Alexandrom Lačným z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Správy CHKO Malé Karpaty.

Polárny trezor

Svalbard Global Seed Vault na Špicbergoch funguje ako depozit a záloha vzoriek semien kultúrnych rastlín z celého sveta. Obsahuje aj 1 082 vzoriek zo Slovenska. Posledné z nich pribudli vo februári.

Čaro slepých uličiek

Neexistuje oblasť techniky, ktorej história by bola len zoznamom triumfov. Ani doprava nie je výnimkou a na jeden prevratný vynález môže pripadať aj niekoľko neúspešných pokusov.

Dopamín a spánok, Obrnené baktérie, Desaťnohý osmonoh, Fekáliami proti alergiám, Zmätená voda, Aj hmyz je na slané, Ako zdravo starnúť, Nezvyčajné splynutie, Kašľajúci dinosaurus, Ťažký život v mrazničke, Zemiaky z banánového vrecka, Vymieranie na jar. To je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v aprílovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.

Výber článkov z aprílového čísla časopisu Quark

Google nechce googliť

Určite ste už niečo vyhľadávali na internete, použili ste stránku google.sk a túto činnosť ste nazvali slovami niečo si idem vygoogliť. A presne tomu chce spoločnosť Google zo všetkých síl zabrániť.

Esemesky za milión

Ako je možné, že v súčasnosti väčšina predplatených programov zahŕňa neobmedzený počet SMS a aké nečakané skutočnosti sa za nimi skrývajú?

Lipidoví nanozáchranári

Cielený transport účinnej zložky mRNA vakcín proti covidu-19 na určené miesto v organizme je možný vďaka ich ochrannému obaleniu v tukových nanočasticiach.

Ďalšia planéta u susedov

Tím astronómov využívajúci ďalekohľad VLT (Very Large Telescope) na Európskom južnom observatóriu (ESO) v Čile našiel dôkazy prítomnosti ďalšej planéty obiehajúcej okolo hviezdy Proxima Centauri – najbližšej hviezdy k nášmu Slnku.

Motýle s ostrohami

V prírode sa môžeme stretnúť s mnohými druhmi motýľov. Druhy z čeľade vidlochvostovité patria k najkrajším a najväčším denným motýľom u nás.

Aká potrava, také perie

Existuje málopočetná skupina vtákov, ktorých perie je sfarbené do ružova až červena. Na rozdiel od väčšiny vtáčích druhov ide o sfarbenie, ktoré nemusí byť stabilné.

Nevyspytateľný apríl

Naši predkovia vravievali: „Jar má sedem druhov počasia, aprílu ani jedno z nich nechýba.” Mesiac apríl sa na Slovensku skutočne vyznačuje typicky premenlivým charakterom počasia.

Nový život starých baní

Staré bane, ak sa rovno nezasypávali, sa často používali na skladovanie odpadu. Existujú aj výhodnejšie možnosti. V Austrálii sa opustená zlatá baňa mení na energetický komplex.

Nie je chodec ako chodec

Obyvatelia a ostatní používatelia miest majú niekoľko možností, ako sa pohybovať verejným priestorom. Niektoré z nich sa pritom považujú za udržateľnejšie ako ostatné.

Zemiak vs nôž

Prvé tri Newtonove pohybové zákony sa volajú zákonmi, pretože by mali platiť vždy. Alebo je to trochu inak?

Teplo, teplejšie, najteplejšie

Pod pojmom varenie rozumieme postup úpravy potravín teplom. Existuje určitá teplota, môžeme ju nazývať kritická, pri dosiahnutí ktorej sa potraviny stanú uvarenými.

Tvar atómov

Atómy sú veľmi maličké a nemáme šancu vidieť ich ani voľným okom, ani najlepším mikroskopom. Napriek tomu majú svoju štruktúru a má zmysel pýtať sa na ich tvar.

Ako vzniká kooperácia

Dôvera a altruizmus sú slová, ktoré nám teraz chodia často po rozume. Niekedy sa podrazíme a nedodržíme dohodu. Za bežných okolností to však, našťastie, neplatí a môžeme si dôverovať. Matematika sa otázkou, ako vzniká spolupráca, zaoberá už takmer storočie.

Výročie legendárnej kométy

Halova-Boppova kométa sa stala najpozorovanejšou kométou 20. storočia. Objavená bola v júli 1995, ale mesiacom jej najlepšej jasnosti a pozorovateľnosti bol apríl 1997.

Vedľa seba a predsa sami

Pred Homo sapiens obývali Euráziu neandertálci a denisovania, ktorí sa občas krížili. Vedci objavili striedanie osídlení neandertálcami a sapientmi na jednom mieste, ale bez vzájomného ovplyvnenia.

Kolo, kolo mlynské

O sile vody asi nikto nemusel poúčať generácie ľudí, ktoré sa usádzali na brehoch vodných tokov. Bola zjavná a často ničivá. Istý čas trvalo, než sa ľudstvo naučilo vodnú energiu spoľahlivo využívať pre seba.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. apríla 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo svojej schránke.

Zdroj: Quark
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky