Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astrobiologička a marsonautka Michaela Musilová inšpiruje dievčatá. S Duálnou Akadémiou sa tentoraz predstavila v Bratislave

VEDA NA DOSAH

Viac žien v technologických oblastiach by podľa nej nielen zvýšilo diverzitu pracovných tímov, ale prinieslo by aj nové nápady, postupy či empatiu.

Na Duálnej Akadémii v Devínskej Novej Vsi Michaela Musilová prednášala mládeži o svojej práci. Zdroj: Duálna Akadémia

Na Duálnej Akadémii v Devínskej Novej Vsi Michaela Musilová prednášala mládeži o svojej práci. Zdroj: Duálna Akadémia

Na polceste na Mars bol názov podujatia, na ktorom sa len pred niekoľkými dňami na súkromnej strednej odbornej škole automobilovej v Devínskej Novej Vsi v Bratislave predstavila pred zrakmi študentov a študentiek slovenská astrobiologička a marsonautka Michaela Musilová.

Hlavným zámerom podujatia bolo zvýšiť povedomie o potrebách žien v technických odvetviach, ktoré zastrešuje Duálna Akadémia v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia.

Mladým priblížila svoju prácu

Musilová sa vo svojej prezentácii venovala práci astrobiologičky a jej prínosom či výskumom, na ktorých sa podieľala. V diskusii úprimne odpovedala na rôzne zaujímavé otázky z publika. Na záver nechýbala ani autogramiáda knihy Žena z Marsu.

Veliteľka desiatok simulovaných marťanských misií Michaela Musilová, ktorá spolupracuje s vesmírnymi agentúrami, ako je NASA či ESA, je v rámci Duálnej Akadémie patrónkou projektu Som ExpertKA, ktorého cieľom je motivovať viac dievčat k štúdiu na akadémii a prilákať ich do sveta techniky, ktorý je dlhodobo najmä mužskou doménou. Viac žien v technologických oblastiach podľa Musilovej nielen zvýši diverzitu pracovných tímov, ale prinesie aj nové nápady, postupy či empatiu.

Projektom ExpertKA sa Musilová v rámci Duálnej Akadémie snaží namotivovať mladé študentky, aby si plnili svoje sny. Zdroj: Duálna akadémia

Projektom Som ExpertKA sa Musilová v rámci Duálnej Akadémie snaží motivovať mladé študentky, aby si plnili sny. Zdroj: Duálna Akadémia

Musilová je napokon sama dokonalým príkladom toho, že šikovné a cieľavedomé ženy majú v technických odvetviach nezastupiteľné miesto. Ako však počas diskusie uviedla, percentuálne zastúpenie žien v jej odbore síce rastie, no situácia stále nie je ideálna. Práve preto verí v dôležitosť popularizácie svojej práce a dúfa, že aj vďaka nej si mnohé dievčatá a mladé ženy pôjdu za svojimi cieľmi a raz to dotiahnu na miesta, o ktorých možno dnes ani nesnívajú.

Zdroj: TS Duálna Akadémia

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky