Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astrobiologička Musilová ide na najvyššie vrcholy sveta hľadať extrémofily

VEDA NA DOSAH

Extrémofily, extrémne odolné mikroogranizmy, sú centrom nového projektu Michaely Musilovej, ktorým pokračuje v spolupráci s NASA.

Astrobiologička Michaela Musilová. Foto: archív MM.jpg

Astrobiologička Michaela Musilová. Foto: archív MM

Michaela Musilová – slovenská vedkyňa, astronautka a astrobiologička – sa chce od septembra tohto roku pustiť do nového projektu s názvom Koruna Zeme. „Ide o sériu siedmich výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré mám v pláne absolvovať počas najbližších cca štyroch rokov,“ povedala na tlačovej konferencii, ktorá sa konala na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU). Musilová je na STU hosťujúcou profesorkou, v rámci študijného programu kozmické inžinierstvo prednáša o astrobiológii a vesmírnom výskume.

„Začíname na Kilimandžáre, čo je najvyšší vrchol Afriky, kde vyrážame už 31. augusta tohto roku,“ informovala vedkyňa, ktorá v rámci prípravy na expedície absolvovala aj viacero túr po horách v Ekvádore, Peru a Slovinsku.

Projekt je celosvetovým unikátom

Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily, teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že sú také odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír NASA.

Počas expedícií bude Michaela Musilová a jej tím testovať aj rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Veľmi dôležitá časť projektu je zameraná na vzdelávacie a popularizačné aktivity. Tím chce o realizovanom výskume informovať verejnosť a zapojiť do neho aj mladých ľudí. Do expedícií budú napríklad zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta.

Projekt je celosvetovým unikátom, pretože na týchto vrcholoch sa obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali.

Bude skúmať aj plastové zamorenie vrcholov sveta

Okrem extrémofilov však bude Michaela Musilová so svojím tímom skúmať i zamorenie vrcholov mikroplastami a iným znečistením. „Mojím zámerom je vykonať všetky expedície čo najekologickejšie a čo najhumánnejšie. Chcem poukázať na to, aká krehká je naša planéta a ako sa môžeme o ňu starať lepšie. Máme ju len jednu a ak každý jeden z nás neprispeje svojím dielom k jej záchrane, nepomôže nám ani odsťahovanie sa na Mars.

Ak sa všetko podarí podľa aktuálnych plánov, všetky výstupy by mala ukončiť expedícia na Mount Everest o necelé štyri roky.

Velila vyše 30 simulovaným misiám na Mars

Vedkyňa pokračuje v spolupráci s NASA a vo svojich plánoch byť jedného dňa v posádke, ktorá poletí na Mars. Posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka  výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji HI-SEAS. Velila viac ako tridsiatim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala vyše  štyridsať. Dlhodobo spolupracuje so špičkovými svetovými vedcami a univerzitami a vyšla aj kniha o jej živote Žena z Marsu.

Zdroj: TS tímu Michaely Musilovej
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky