Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová testovala podmienky pre základňu na Mesiaci

Marta Bartošovičová

Dr. Michaela Musilová na simulovanej misii

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová viedla simulovanú misiu na Mesiac. Dvojtýždňová simulovaná misia sa uskutočnila na sopke Mauna Loa na Havaji vo februári 2019 pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Jej cieľom bolo vykonávanie vedeckých experimentov a testovanie technológií potrebných pre budovanie základne na Mesiaci.

Simulovaná misia sa uskutočnila na výskumnej stanici vo výške 2500 metrov nad morom. Posádka bola uzatvorená v dóme s priemerom iba 11 metrov a do terénu mohla ísť len v skafandri. Členovia posádky jedli astronautskú stravu a mohli si dovoliť  osem minút sprchy za týždeň. Medzinárodná posádka aj napriek tomu dokázala počas ESA misie splniť všetky svoje ciele a zároveň realizovať vzdelávacie projekty.

Experimenty zamerané na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov

V misii Európskej vesmírnej agentúry išlo najmä o experimenty zamerané na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov. Terén v okolí stanice je totiž veľmi podobný povrchu Mesiaca a Marsu, vrátane výskytu množstva lávových útvarov. Na Marse by sa v lávových tuneloch mohol skrývať život, na Mesiaci by sa v nich zasa mohli vybudovať základne pre ľudí. Na mapovanie použili drony a kamery potrebné pre 3D mapovanie. Inžinierka z ESA sa tiež venovala zlepšovaniu skafandrov a technológií, ktoré boli používané pri expedíciach do terénu. „Všetci členovia posádky sa aktívne zúčastňovali na svojich projektoch a  spoločne sme boli schopní naplniť všetky naše ciele. Mňa osobne veľmi potešil pracovitý postoj každého zúčastneného a výborná tímová práca,“ zhodnotila Dr. Michaela Musilová. 

Michaela Musilová v teréne na sopke Mauna Loa na Havaji

 Michaela Musilová v teréne na sopke Mauna Loa na Havaji

Činnosti a výskumné projekty posádky pravidelne monitorovali výskumníci a inžinieri a to v riadiacom stredisku pod dohľadom profesora Bernarda Foinga z ESA, ktorý pôsobí aj ako výkonný riaditeľ Medzinárodnej pracovnej skupiny pre prieskum Mesiaca (ILEWG). Na misii spolupracovala aj holandská univerzita Vrije z Amsterdamu (VU). Dr. Michaela Musilová do misie zapojila tiež Havajskú Univerzity a Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU), kedže na oboch univerzitách pôsobí.

Vlasy ako hnojivo, experiment zo Slovenska

Počas misie posádka realizovala aj projekt gymnázia zo Skalice, ktorý vyhral druhý ročník súťaže Misia Mars. Súťaž bola v roku 2018 organizovaná Slovenskými elektrárňami v spolupráci so SOSA.

Dr. Michaela Musilová pri experimenteVíťazný experiment sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia ako hnojiva pre rastliny počas vesmírnych misií. Boli do neho zapojení gymnazisti Patrik Jozefovič, Tomáš Štrba, Ivan Čermák, Monika Klásková, Patrik Modrovský a ich profesorka PaedDr. Zuzana Formánková. Cieľom gymnazistov bolo ukázať, že aj takéto hnojivá sa môžu vyrovnať bežným dusíkatým. Experiment na simulovanej misii bol úspešný. Zapojil sa do neho každý člen posádky. „Ženy zbierali nielen vlasy, ktoré im pravidelne vypadávali, ale aj tie ostrihané. Rovnako obetovali nejaké vlasy aj muži, no tí predovšetkým odkladali svoje chlpy po holení. Aj vďaka tomu sa nám podarilo nazbierať dostatočné množstvo materiálu na pestovanie špenátu,“ vyzdvihla spoluprácu Dr. Musilová.

Slovenská astrobiologička plánuje ďalšie aktivity

Michaela Musilová plánuje aj naďalej spájať svoje výskumné a vzdelávacie aktivity so Slovenskom. Chce spoluorganizovať ďalšie kolo súťaže, pokračovať vo vedení študentských prác a prehlbovať vesmírne projekty cez SOSA. Medzi ne patria aj prednášky a popularizačné videá pripravené s FEI STU zo simulovanej vesmírnej stanice na Havaji. Na FEI STU sa zároveň pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva, v rámci ktorého by Michaela Musilová vyučovala aj astrobiológiu.

 Mahina Lani – Raj na Mesiaci

Výsledky simulovaných misií vedených Musilovou na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou International Moonbase Alliance (IMA). IMA je medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou sú vesmírne agentúry, firmy a univerzity z celého sveta. Vedenie IMA plánuje začať budovať základňu na Mesiaci v nasledujúcom desaťročí. Prototyp takejto mesačnej stanice sa však plánuje budovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch. Základňa na Mesiaci sa má volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená raj na Mesiaci.

Michaela Musilová na sopke Mauna Loa na Havaji

Michaela Musilová na sopke Mauna Loa na Havaji

„V nasledujúcom roku plánujeme sériu misií s ESA, ILEWG, VU a inými organizáciami. Pre realizáciu simulovaných misií na Mesiac a Mars sme získali granty od viacerých amerických inštitúcií ako Johnsonove vesmírne centrum NASA, University of South Florida, spoločnosti ako SIFT a Ketone Technologies,“ uzatvára Michaela Musilová, ktorá aktívne spolupracuje so svetovými vesmírnymi agentúrami NASA a ESA, ako aj s mnohými firmami a univerzitami po celom svete.  

Na našu otázku, ako a kde sa bude pripravovať na misie, ktoré plánuje uskutočniť v nasledujúcom roku, Michaela odpovedala: „Misie budem pripravovať a riadiť na simulovanej vesmírnej stanici na ostrove Big Island na Havaji. Tam je na sopke Mauna Loa vybudovaná stanica vo výške 2500 metrov, ktorá pôvodne slúžila na simulované misie NASA na Mars. Teraz sme ju prerobili tak, že môže slúžiť aj na simulované misie na Mesiac a budú k nej mať prístup vesmírne agentúry v spolupráci s firmami a inštitúciami z celého sveta. Samotné prípravy na misie tiež prebiehajú na ostrove Big Island, či už na samotnej stanici, v riadiacom stredisku alebo v lávovom teréne na rôznych sopkách.“

Michaela MusilováDr. Michaela Musilová je astrobiologička so zameraním na výskum života v extrémnych prostrediach. Michaela získala svoj doktorát na Bristolskej Univerzite (UK). Študovala a robila výskum na California Institute of Technology (USA), University College London (UK), University of Bristol (UK), Chiba University (Japonsko) a na iných miestach po svete. Získala tak isto výskumný grant pre prácu v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA), spolupracovala na viacerých projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a pracovala pre Londýnske Observatórium. Michaela sa zúčastnila viacero simulovaných misií na Mars ako veliteľka posádky a vedúca výskumu. Patria medzi ne misie na Havaji (HI-SEAS), súčasťou projektu NASA a Havajskej university, a na Mars Desert Research Station v Utahu (USA). Michaela je v súčasnosti riaditeľkou a vedúcou misií HI-SEAS ako súčasťou spolupráce Havajskej university a International MoonBase Alliance (USA). Tiež pôsobí na FEI STU, lektorka pre International Space University (USA) a je vedúcou konzultantkou pre výskum pre Mission Control Space Services Inc. (Kanada).

Medzi ocenenia, ktoré získala, patri Emerging Space Leaders Grant od International Astronautical Federation (2016), ktorý získala ako jedna zo štrnástich ľudí z celého sveta;  Women in Aerospace – Europe Student & Young Professional Award (2016) a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 v roku 2015 vo Forbes Slovensko. Michaela je aj aktívne angažovaná v Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu. Je patrónkou programu na Slovensku a bola zvolená ako Emerging Leader Representative za program pre Európu, Stredomorie a arabské štáty. Jej veľkým snom je zúčastniť sa v budúcnosti vesmírnej misie, snáď aj so zapojením Slovenska, ktorej cieľom bude nájsť život v mimozemskom priestore.

 

Informácie a fotografie poskytla: Dr. Michaela Musilová

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky