Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako sa dostať k odborným informáciám? Voľné prístupy poskytuje CVTI SR aj SAV

VEDA NA DOSAH

V čase pandémie sa internetom šíri množstvo dezinformácií, ktoré sa týkajú vírusu SARS-CoV-2. Proti tomuto fenoménu sa dá bojovať rozličnými spôsobmi, jedným z nich je aj voľný prístup k vedeckému obsahu.

Ilustračné foto, Zdroj: Pixabay.com

Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied (SAV) ponúka prístup k informačným zdrojom od spoločnosti Accucoms, ktorá úzko spolupracuje s niekoľkými vydavateľmi. Spoločne podpísali iniciatívu Wellcome Trust-coordinated Initiative. Jej cieľom je pomôcť v boji s pandémiou COVID-19 bezplatným zverejnením vedeckého obsahu.

Svoje databázy sprístupnilo aj vydavateľstvo GALE. Okrem databáz prístupných na základe národnej licencie (AcademicOneFile, GeneralOneFile a Infotrac Custom Journal) môžu užívatelia využiť aj skúšobný prístup do databázy GALE Reference Complete. Prístup funguje prostredníctvom linku www.galepages.com/libsasa , heslo je Slovakia.

V databázach sa nachádzajú aj novinky o súčasnej situácii, ktoré prinášajú svetové noviny, ako sú Financial Times, New York Times alebo The Economist.

Prístup k jedinečnému obsahu celosvetových licencovaných databáz poskytuje aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Aj v momentálnej situácii môžu registrovaní používatelia tieto služby využívať prostredníctvom stránky Vedeckej knižnice.

Zdroj: Slovenská akadémia vied

Centrum vedecko-technických informácií SR

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky