Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Láskavec, plodina budúcnosti: Jedli ho Inkovia, Aztéci i Mayovia

VEDA NA DOSAH

Láskavec je superpotravina, ktorú v Južnej Amerike poznajú už tisíce rokov. Jeho semená sa vyznačujú vysokým obsahom bielkovín, škrobu, tukov a sú zdrojom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny.

Súkvetie láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Súkvetie láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

V Ústave genetiky a biotechnológií rastlín Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre skúmajú zatiaľ jediné slovenské odrody láskavca. Plodina, ktorá je v Južnej Amerike známa viac ako 8 000 rokov a bola súčasťou každodennej potravy Inkov, Aztékov i Mayov, priťahuje v posledných rokoch záujem pestovateľov, šľachtiteľov a výrobcov potravín u nás i v zahraničí.

Seméná láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Semená láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Neobsahuje lepok

„Láskavec (Amaranthus sp.) je takzvaná pseudoobilnina. Semená pseudoobilnín majú podobné zloženie a spracovanie ako semená obilnín, ibaže neobsahujú lepok. Výrobky z láskavca sú vhodné na konzumáciu pri bezlepkovej diéte. Okrem toho sa semená láskavca vyznačujú vysokým obsahom bielkovín, škrobu, tukov a sú zdrojom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Významnou zložkou je tiež skvalén, ktorý je veľmi silným antioxidantom a má široké využitie v kozmetickom i farmaceutickom priemysle,“ uviedla Monika Szabóová z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV, v. v. i.

Sadenice láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Sadenice láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Slovenské odrody

V rokoch 2013 až 2016 uznali prvé dve slovenské odrody láskavca: Pribina a Zobor. Odrodám udelili šľachtiteľské osvedčenie a sú právne chránené na území Slovenska, ako aj na území štátov Európskej únie. Charakteristické pre ne je trvalé zvýšenie hmotnosti tisíc semien a väčšie semená v porovnaní s pôvodnými genotypmi i komerčnými odrodami.

Pod vedením doktorky Andrey Hricovej prebieha na pracovisku SAV multidisciplinárny výskum láskavca, ktorý je zameraný na štúdium adaptability láskavca k stresovým podmienkam prostredia, ako je napríklad soľ, ťažké kovy a ich kombinácia v pôde. Vedecký tím sa zameriava aj na skúmanie účinku vybraných benefičných prvkov (napríklad kremíka a selénu) na zvýšenie odolnosti láskavca proti spomínaným faktorom, na štúdium nutričných vlastností, ako aj na možnosti jeho využitia v potravinárstve.

Dospelé rastliny láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Dospelé rastliny láskavca. Zdroj: Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

Odolná rastlina

„Okrem unikátnych nutričných vlastností sa láskavec vyznačuje odolnosťou proti mnohým chorobám, toleranciou sucha, zasolenia, vysokých teplôt a predstavuje tak dôležitú alternatívnu plodinu v podmienkach súčasného globálneho otepľovania. V  pripravovaných projektoch Horizon Europe chceme v spolupráci so súkromným sektorom testovať pestovanie láskavca metódami alternatívneho poľnohospodárstva a z nutričného hľadiska sa zamerať na jeho ďalšie využitie v potravinárskom priemysle,“ doplnila Monika Szabóová.

Zdroj: TS Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky