Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Výskum vedcov z SPU pomôže vytvoriť geneticky špičkové populácie hovädzieho dobytka

VEDA NA DOSAH

Súčasťou projektu NUKLEUS bolo genetické testovanie zvierat, ako aj zlepšenie parametrov chovov na Slovensku s využitím vysokokvalitných embryí.

Výskum vedcov z SPU pomôže vytvoriť geneticky špičkové populácie hovädzieho dobytka. Zdroj: SPU

Výskum vedcov z SPU pomôže vytvoriť geneticky špičkové populácie hovädzieho dobytka. Zdroj: SPU

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa podieľala na projekte NUKLEUS, ktorý bol zameraný na zvýšenie genetickej hodnoty, zdravia a úžitkovosti hovädzieho dobytka. Súčasťou projektu bolo genetické testovanie zvierat, ako aj zlepšenie parametrov chovov na Slovensku riadenou reprodukciou s využitím vysokokvalitných embryí.

Projekt realizovalo konzorcium zložené z troch subjektov verejného výskumného sektora a dvoch firiem. Za verejný sektor to boli SPU v Nitre, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum a Centrum vedecko-technických informácií SR. Za podnikateľský sektor boli v projekte Slovenské biologické služby, a. s., ako žiadateľ a spoločnosť DEWEX, s. r. o. Konzorcium pokrylo širokú škálu problematiky od riadenej reprodukcie hospodárskych zvierat cez zlepšovanie genofondu, výživy, ustajnenia a welfare zvierat až po kvalitu produkcie a tvorbu databáz.

Ako ochrániť spermie počas zmrazovania?

Za SPU zabezpečovala výskum Fakulta biotechnológie a potravinárstva SPU a Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov SPU, realizoval sa v univerzitnom Výskumnom centre AgroBioTech. Pozostával z troch hlavných častí. Prvou bol výskum kryoprotektívnych látok, ktoré dokážu chrániť spermie býkov počas zmrazovania.

„Proces spracovania a uchovávania inseminačných dávok je už na takej úrovni, že oplodnenie zvierat je úspešné na 80 – 90 percent. Napriek tomu existuje problém, že niektoré spermie sú citlivé na zmrazovanie v tekutom dusíku. Jednou z tém, ktorými sme sa zaoberali, bol preto výskum kryoprotektívnych látok,“ priblížil dekan Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU Norbert Lukáč. Vedcom sa podarilo vyvinúť zmes, ktorá chráni spermie býkov počas zmrazovania. V súčasnosti prebieha záverečné testovanie a postupná aplikácia do receptúry v rámci zmrazovania.

lovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa podieľala na projekte NUKLEUS

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa podieľala na projekte NUKLEUS. Zdroj: SPU v Nitre

Veľký záujem o genetické testovanie

V rámci druhej časti výskumu sa vedci zaoberali genomickou analýzou hovädzieho dobytka. Keďže chovatelia zväčša nemajú financie na to, aby si dávali vypracovávať analýzu, bol o takúto možnosť obrovský záujem. Prihlásilo sa niekoľko desiatok podnikov a otestovalo sa 4300 zvierat, pričom záujem bol ešte väčší.

„Genetické testovanie zvierat odhalí gény, ktoré sú zodpovedné napríklad za produkciu mlieka, množstvo tuku, bielkovín, dojiteľnosť, teľnosť alebo náchylnosť na ochorenia, tých parametrov je veľa,“ vymenoval profesor Lukáč. V rámci podielu bielkovín v mlieku je rozhodujúce zastúpenie jednotlivých bielkovinových frakcií.

„Ak má zviera ten správny genotyp CSN2, je vhodné na chov, pretože mlieko od takejto kravy priaznivo pôsobí v rámci liečby a prevencie viacerých civilizačných ochorení a pre konzumentov je celkovo prijateľnejšie a ľahšie stráviteľnejšie. Zvieratá, ktoré takýto genotyp nemajú, sa potom dajú vyselektovať a nepoužívať ďalej na chov,“ vysvetlil Lukáč.

Zaobstaranie kvalitných embryí

Treťou časťou projektu zo strany SPU bolo obstaranie vysokokvalitných embryí, ktoré sú nositeľmi takých vlastností, ktoré zlepšia parametre produkcie a kvality mlieka. Na základe zadaných kvalitatívnych parametrov sa vysúťažila firma, ktorá dodala embryá. Tie sa potom distribuovali do rôznych chovov, ktoré splnili zooveterinárne a ďalšie podmienky. Aktuálne je už projekt ukončený a jeho výsledky sa premietajú do praxe.

„V súčasnosti sa už rodia z týchto embryí teliatka, ktoré sa stanú jadrom geneticky kvalitného chovu hovädzieho dobytka na Slovensku,“ podčiarkol profesor Lukáč.

Projekt s názvom Tvorba nukleových stád dojníc s požiadavkou na vysoký zdravotný status cestou využitia genomickej selekcie, inovatívnych biotechnologických metód a optimálneho manažmentu chovu (NUKLEUS) bol podporený sumou 7,6 milióna eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Zdroj: SPU Nitra

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky