Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový liek uchvátil odborníkov. Skoncujeme vďaka nemu s obezitou?

Simona Schwarz

Potláča chuť na jedlo a dosahuje skvelé výsledky v klinických štúdiách aj v praxi.

Človek s nadváhou. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Reportéri málokedy informujú o konferenčných miestnostiach, ktoré by praskali vo švíkoch. Výnimkou je posledný článok1 od McKenzie Prillamanovej uverejnený na webovom portáli Nature.

Autorkina respondentka Susan Yanovski v ňom opisuje, že napriek dostatočnému predstihu sa jej na začiatku konferencie ledva ušlo miesto na sedenie a záverečný potlesk po prezentácii výsledkov prirovnáva k ukončeniu šou na Broadwayi.

Hlavnou témou konferencie bola obezita a možnosti jej predchádzania. Účastníkov najviac zaujímali výsledky klinických testov od dánskej spoločnosti Novo Nordisk. Jej vedecký tím viedol šestnásťmesačnú štúdiu2, ktorá mala skúmať vplyv nového lieku na znižovanie hmotnosti u tínedžerov.

Liek prichádza v najvyšší čas

Výskumníci označili svoj nový liek s názvom semaglutide za prelomový. Doteraz sa totiž žiadnemu inému produktu nepodarilo dostatočne znížiť telesnú hmotnosť aj v skupine násťročných pacientov. Tá je všeobecne považovaná za rezistentnú voči farmaceutickej liečbe tohto typu.

Až tretina mladých účastníkov štúdie schudla minimálne dvadsať percent zo svojej hmotnosti. Liek pritom dosiahol rovnaké výsledky3 u dospelých dobrovoľníkov v predchádzajúcich klinických testoch.

Liečba podľa odborníkov prichádza v najvyšší čas. Štatistické porovnanie dát medzi rokmi 1975 a 2016 napríklad ukazuje, že výskyt obezity sa za posledné štyri desaťročia strojnásobil. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zas informuje4 o štyridsiatich percentách dospelých, ktorí trpia nadváhou, a poukazuje taktiež na trinásť percent ľudí trpiacich obezitou.

Ako vedci objavili liečbu na chudnutie

Semaglutide dokáže imitovať skupinu hormónov, zvaných inkretíny. Jedným z nich je GLP-1 hormón, ktorého účinky sú v kontraste s tým, čo v tele spôsobuje cukrovka 2. typu. GLP-1 zvyšuje produkciu inzulínu a znižuje hladinu cukru v krvi.

Vedci si jeho účinky5 všimli už pred dvadsiatimi rokmi a ich závery potvrdila aj americká Správa potravín a liečiv (FDA), ktorá odsúhlasila používanie liekov imitujúcich GLP-1 na liečbu spomínanej cukrovky.

Okrem pozitívneho vplyvu liečiv na hladinu inzulínu sa v klinických testovaniach6 objavil aj nečakaný vedľajší účinok. Ľudia začali chudnúť v priemere o osem percent svojej doterajšej hmotnosti, čo bolo o päť percentuálnych bodov viac, ako výskumníci pozorovali v kontrolnej skupine užívajúcej placebo.

V tom čase to označili za klinicky relevantné, ale ničím výnimočné. Svoje závery prehodnotili až v roku 2021.

Posmech kvôli obezite. Zdroj: iStockphoto.com

Obrázok ilustruje posmech pre obezitu. Zdroj: iStockphoto.com

Farmaceutický liek s výsledkom ako po chirurgickom zákroku

Účinky semaglutidu opísané vyššie sú naozaj prelomové. Vedci doteraz považovali za nemožné farmaceuticky upraviť váhu o viac ako 10 percent bez výrazných vedľajších účinkov. Čím je táto molekula iná?

Od predchádzajúcich liečiv sa molekula semaglutidu líši vyšším časom rozpadu a dlhšie trvajúcou aktivitou v tele. Vedci tiež predpokladajú, že môže mať tiež lepší prístup k oblastiam mozgu, ktoré regulujú chuť do jedla. Okrem znižovania váhy navyše prispieva i k zlepšeniu celkového zdravia srdcovocievnej sústavy.

Po semaglutide sa na trhu objavil liek s ešte lepšími výsledkami. Bol ním tirzepatide. Ten okrem GLP-1 imituje funkciu aj ďalšieho hormónu, ktorý sa podieľa na tvorbe inzulínu. Ide o gastrický inhibičný polypeptid (GIP).

Dôvody, prečo kombinácia uvedených dvoch hormónov funguje lepšie ako použitie len jedného z nich, zatiaľ vedci neobjasnili. Napriek nejasnosti dosahujú výsledky, aké doteraz lekári pozorovali iba s využitím bariatrickej chirurgie, ktorá zahŕňa operácie, napríklad bandáž žalúdka, tubulizáciu žalúdka alebo žalúdočný bajpas.

Účastníci klinických testovaní7 užívajúci tirzepatide schudli počas šesťmesačnej liečby najmenej o tridsať percent zo svojej pôvodnej váhy. Úbytok na váhe ďalej pozorovali rok až dva po skončení štúdie.

Negatívne stránky pozitívnej liečby

Obezita je alarmujúcim problémom, ktorý postihuje veľkú časť populácie. V mnohých prípadoch sú ľudia trpiaci nadváhou nespravodlivo označovaní za lenivých jedincov bez pevnej vôle. Farmaceutický výskum, ktorý poukazuje na biologické procesy spôsobujúce zvýšenie váhy, by mal takéto predsudky vyvrátiť.

Na druhej strane sa odborníci obávajú, že liečba bude zneužívaná spoločnosťou chorobne posadnutou štíhlosťou. Upozorňujú, že ľudia rôznych tvarov a kriviek môžu byť rovnako metabolicky zdraví8.

Ďalšou nástrahou je finančné zaťaženie pacientov. Dnešná cena za mesačnú liečbu sa približuje k sume tisíc dolárov.

Otvorenou otázkou tiež zostáva, či ide o doživotnú liečbu. V spojení so súčasnou cenovkou by to totiž znamenalo, že udržateľné zdravie je dostupné len pre tých najbohatších.

Zdroje: 1.Nature; 2.DOI: 10.1056/NEJMoa2208601; 3.DOI: 10.1056/NEJMoa2032183, 4.WHO; 5. – 8. DOI: 10.1016/0014-5793(87)81430-8

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky