Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Planéta Venuša: večer Večernica, ráno Zornička

VEDA NA DOSAH

Počas celého nadchádzajúceho leta nám bude ranné brieždenie spríjemňovať planéta Venuša.

Na obrázku je fotografia Venuše v tvare kosáčika, ktorú koncom marca 2025 urobil pomocou ďalekohľadu Maksutov 15/2250 Martin Benko z Astronomického ústavu SAV, v.v.i. v Tatranskej Lomnici.

Fotografia Venuše v tvare kosáčika, ktorú koncom marca 2025 urobil pomocou ďalekohľadu Maksutov 15/2250 Martin Benko z Astronomického ústavu SAV, v. v. i., v Tatranskej Lomnici.

Prečítajte si viac o vedcovi

Bude vychádzať 2 až 3 hodiny pred východom Slnka nad východným obzorom ako mimoriadne nápadný objekt. Venuša je po Slnku a Mesiaci tretím najjasnejším telesom na oblohe.

„Je to preto, že ide o planétu len o málo menšiu ako Zem, ktorá sa k nám môže priblížiť na minimálnu vzdialenosť len 38 miliónov kilometrov. Venuša sa pohybuje okolo Slnka po mierne eliptickej dráhe vnútri dráhy Zeme a na oblohe sa nemôže nikdy vzdialiť od Slnka o viac ako 46 stupňov. Počas jej obehu vnútri dráhy Zeme nevidíme stále osvetlený celý kotúčik, ale len jeho časť privrátenú k Slnku. Venušu tak vidíme zo Zeme v rôznych fázach podobne ako Mesiac,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Venuša

Venuša na rannej oblohe v súhvezdí Rýb začiatkom júna 2025. Zdroj: SAV

Aby sme mohli fázy Venuše pozorovať, väčšina z nás potrebuje použiť aspoň malý ďalekohľad. Za vynikajúcich pozorovacích podmienok je určitá šanca, že ľudia s extrémne dobrým zrakom môžu pozorovať fázy Venuše aj voľným okom.

K fázam Venuše sa viaže aj jedna zaujímavosť z histórie. „Keď v roku 1610 Galileo Galilei namieril na Venušu svoj čerstvo vyrobený ďalekohľad, uvidel planétu v tvare mesiačika. Zavolal svoju mamu, aby sa išla na to prekvapenie pozrieť, a tá sa ho spýtala, prečo je ten mesiačik v ďalekohľade naopak. Galileiho ďalekohľad totiž prevracal a ona mala taký dobrý zrak, že videla Venušu ako kosáčik aj bez ďalekohľadu,“ dodal astronóm.

Zdroj: TS SAV

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup