Vedci vyvracajú, že ľudia sú zlí. Neplatí to ani o vlkoch. I keď boj protikladov prebieha už na bunkovej úrovni.
Pandémia ochorenia COVID-19 podnietila v ľuďoch záujem o vlastné zdravie a všeobecnú obranyschopnosť organizmu. Ucelené poznatky v ľahko stráviteľnej forme ponúka knižná novinka Philippa Dettmera s príznačným názvom – Imunita.
Pre tých, ktorí cez letné mesiace uprednostňujú ľahké čítanie s pozitívnym odkazom, môže byť vhodnou voľbou kniha Ľudskosť Rutgera Bregmana.
Náročnejších čitateľov zas môže zaujať reportáž Projekt vlk, ktorej autorom je švédsky novinár Lars Berge.
Lars Berge: Projekt vlk
V mytológii je vlk často zobrazovaný ako symbol zla alebo diabla. Aj v slovenských ľudových rozprávkach jeho postava číha na nevinné dievčatá a v nestráženej chvíli rad-radom prehĺta malé kozliatka. Je však takáto reputácia oprávnená? Prečo ľudia v lesoch tolerujú medvede a líšky, ale vypustenie vlka do divej prírody je často kontroverznou témou?
Lars Berge vo svojej knihe hľadá odpovede nielen na predchádzajúce otázky, ale aj pravdu o nešťastnom incidente spojenom s vlkmi v jednej z najväčších švédskych zoologických záhrad.
Čitateľovi v jednotlivých kapitolách ponúka sprostredkovaný náhľad do vyšetrovacieho spisu a zároveň pohľad na ľudské poznatky o komplikovanom vzťahu človeka a zvieraťa. Vieme naozaj všetko, čo by sme mali vedieť? A dokážeme si priznať, že nestojíme na vrchole potravovej pyramídy?
Rutger Bregman: Ľudskosť. Optimistická história človeka
Autor knihy si zaumienil využiť necelých 500 strán textu na to, aby čitateľa presvedčil, že ľudia vôbec nie sú zlí. Svoje argumenty pri tom vystaval na príkladoch z celej 200-tisícročnej histórie ľudstva.
Popiera scenár vykreslený v apokalyptických filmoch, ktoré zobrazujú prírodné pohromy alebo vojnu. Vo svojej knihe vysvetľuje, že len malá časť populácie by si pred pomocou blížnym zvolila rabovanie alebo násilnosti. Zároveň čitateľovi podsúva myšlienku, že ľudia sa budú správať podľa toho, čo od nich očakávame. Jeho rada je teda jednoduchá: očakávajte to najlepšie.
Philipp Dettmer: Imunita. Cesta dovnútra záhadného systému, ktorý vás drží nažive
Philipp Dettmer vedie jeden z najsledovanejších populárno-náučných kanálov na platforme youtube s názvom Kurzgesagt – In a Nutshell (voľne preložené: V skratke). Jeho videá s plnofarebnými animáciami približujú sledovateľnom témy z oblastí biológie, chémie aj fyziky. Každé z nich má niekoľko miliónov videní.
Tento úspešný formát sa Philipp Dettmer rozhodol preniesť aj do knižného formátu. Jednotlivé kapitoly sú krátke, krásne ilustrované a čitateľa lákajú vtipnými názvami.
Na prvý pohľad zaujme skôr mladšie publikum, no množstvom informácií prekvapí aj skúsenejšieho čitateľa populárno-náučnej literatúry. Ako z názvu vyplýva, hlavnou témou je obranyschopnosť organizmu, ktorú sa autorovi podarilo opísať z viacerých hľadísk vrátane aktuálnej pandémie koronavírusu.