Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ženám stačí menej pohybu ako mužom, aby boli v dobrej kondícii

VEDA NA DOSAH

Výsledky štúdie ukázali, že ženy dokážu z každej minúty miernej až intenzívnej fyzickej aktivity vyťažiť viac ako muži.

Bežiaca žena

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

To, že pohyb a šport prospievajú zdraviu, nie je žiadna novina. Podľa nedávnej americkej štúdie sú ale ženy vo výhode. Na dosiahnutie pozitívneho účinku na srdce a celkové zdravie im stačí kratšia fyzická aktivita ako mužom.

Športom k zdraviu

Vedci analyzovali údaje pochádzajúce od vzorky 412 413 dospelých z obdobia rokov 1997 až 2019. Zistili, že muži musia športovať okolo 300 minút týždenne, aby sa u nich znížilo riziko úmrtia. Ženám stačí len necelá polovica, 140 minút týždenne. Štúdia tímu okolo Marthy Gulatiovej zo Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles bola uverejnená v odbornom časopise Journal of the American College of Cardiology (JAAC).

Dospelí vo veku od 27 do 61 rokov, z toho 55 percent žien, poskytli vedcom formou dotazníka informácie súvisiace s fyzickou aktivitou, ktorú vykonávajú počas týždňa. Vedci skúmali údaje týkajúce sa frekvencie, trvania, intenzity a typu fyzickej aktivity s ohľadom na pohlavie. Išlo o pohybové aktivity rôznej intenzity – od pomalej chôdze cez aerobik až po silový tréning.

Na základe údajov potom vypočítali, do akej miery sa znížilo riziko úmrtia vďaka športovej aktivite a aj to, o koľko menej osôb utrpelo infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu, ktoré sú dôsledkom srdcovo-cievnych ochorení.

V prípade žien aj menej často stačí

Mierne cvičenie – napríklad rýchla chôdza niekoľko hodín týždenne – znížilo riziko úmrtia v priemere o 15 percent u mužov a o 24 percent u žien v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa nehýbali. V prípade kardiovaskulárnych ochorení sa riziko úmrtia znížilo o 14 percent u mužov a dokonca až o 36 percent u žien.

Podľa spoluautorky štúdie Susan Chengovej, riaditeľky Inštitútu pre výskum zdravého starnutia na oddelení kardiológie v Smidtovom srdcovom inštitúte (Smidt Heart Institute), môže byť i mierna pohybová aktivita prospešná. „Aj nižšia miera pravidelného pohybu môže mať veľký úžitok. Platí to najmä pre ženy.“ Chengová dodáva, že 20 až 30 minút pravidelnej intenzívnej aktivity niekoľkokrát do týždňa môže mať oveľa väčší osoh, ako si možno uvedomujeme.

Efekt aeróbneho aj silového cvičenia

Výskumný tím skúmal stredne intenzívnu až intenzívnu aeróbnu fyzickú aktivitu, napríklad rýchlu chôdzu alebo bicyklovanie, a zistil, že táto fyzická aktivita mala v prípade mužov najväčší efekt, ak jej venovali päť hodín týždenne, kým ženy dosiahli rovnaký prínos pri čase približne 2,5 hodiny týždenne.

Toto podľa štúdie platí i pre silové cvičenie. Pravidelným posilňovaním sa u žien znížilo riziko úmrtia o 30 percent. V prípade mužov to bolo len o 11 percent. Ženy sú vo výhode, aj čo sa týka dĺžky cvičenia. Stačí im 57 minút intenzívneho tréningu, u mužov je to o takmer polovicu viac, 110 minút.

Muži vo voľnom čase športujú viac

Pozitívom tejto štúdie je podľa Gulatiovej zistenie, že ženy dokážu z každej minúty miernej až intenzívnej fyzickej aktivity vyťažiť viac ako muži. Vedci preto dúfajú, že výsledky štúdie budú ženy motivovať, aby sa viac hýbali. Na to, aby docielili pozitívny účinok na zdravie, totiž nemusia vynaložiť toľko času ako muži.

Z prieskumu údajov tiež vyplýva, že muži majú, pokiaľ ide o pravidelné cvičenie, náskok. Ako príklad výskumníci uvádzajú, že 28 percent z nich chodilo každý týždeň na silový tréning. U žien to bolo len 20 percent. Či je to preto, že testovaní muži boli ambicióznejší alebo mali jednoducho viac času, vedci neskúmali.

Zdroj: Cedars Sinai, ORF.science, GEO.de

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky