Pitie zeleného čaju podľa japonských vedcov pomáha v boji s demenciou a má aj ďalšie zdravotné benefity.

Hlavným rizikovým faktorom demencie je starnutie. Zdroj: iStock.com/Zinkevych
Zelený čaj, ktorý obľubujú najmä v oblastiach západnej Ázie, obsahuje kofeín, polyfenoly a vitamíny, ktoré majú neuroprotektívne účinky. Tie pôsobia antioxidačne a protizápalovo. Podľa štúdie vykonanej v Japonsku, v rámci ktorej skúmali 8 766 seniorov nad 65 rokov, pitie zeleného čaju pomáha pri prevencii demencie.
Znižuje krvný tlak
Hlavným rizikovým faktorom demencie je starnutie, ktoré spôsobuje rôzne zmeny v mozgu, jednou z nich je napríklad atrofia. Tá zodpovedá za stratu neurónov a spojení medzi nimi. Preto ľudia s mozgovou atrofiou zabúdajú, majú problémy s myslením, pamäťou a vykonávaním jednoduchých úloh alebo problémy s rečou.
Rozvoj mozgovej atrofie je spôsobený nielen vysokým vekom, ale aj pridruženými faktormi, ako je napríklad poranenie hlavy či mozgu, dedičné ochorenia mozgu (Huntingtonova či Alzheimerova choroba) aj nadmerné pitie alkoholu a fajčenie.
Japonskí vedci porovnali spotrebu zeleného čaju a kávy so skenmi mozgu pomocou magnetickej rezonancie, ktorá merala celkový objem mozgu a vlastnosti piatich oblastí mozgu. Jedna štúdia z roku 2020 naznačuje možnú spojitosť s pitím zeleného čaju a nižším krvným tlakom, pričom nízky krvný tlak má priaznivý vplyv na zníženie rizika demencie.
Podľa japonských vedcov má práve zelený čaj možný podiel na znížení rizika demencie. Okrem toho obsahuje menej kofeínu ako káva. Podľa novej štúdie môže pitie zeleného čaju za menší počet lézií bielej hmoty v mozgu, čo môže poskytovať určitú ochranu pred demenciou.

Proces spracovania čajových lístkov. Zdroj: iStock.com/happylemon
Pomáha bojovať proti nádorom
Zelený čaj obsahuje látku katechín, prírodný antioxidant, ktorý bojuje proti nádorom a pomáha pri liečbe karcinogénov. Tí, ktorí pili tri šálky zeleného čaju denne, mali priemerne o tri percentá menej lézií bielej hmoty v porovnaní s tými, ktorí pili jednu šálku denne. Tí, ktorí pili sedem až osem šálok denne, mali o šesť percent menej lézií v porovnaní s tými, ktorí pili jednu šálku denne.
Zistenia vedcov naznačujú, že už tri šálky zeleného čaju denne môžu predchádzať vzniku demencie. Napriek tomu odborníci dodávajú, že účinok zeleného čaju musia skúmať dlhodobejšie. Navyše nejde o kauzálnu štúdiu, ktorá by priamo skúmala príčinu a následok, a výskum bol zameraný výlučne na japonskú populáciu.

Príprava zeleného čaju je v Ázii rituál. Zdroj: iStock.com/kuppa_rock
Ďalšie benefity
Pitie zeleného čaju má množstvo ďalších benefitov. Nielenže pomáha ako prevencia rakoviny, má protizápalové vlastnosti, ale pomáha aj pri chudnutí či ochoreniach srdca. Zelený čaj znižuje vysokú hladinu cholesterolu v tele a môže znížiť aj riziko vzniku mŕtvice.
Podľa štúdie z roku 2017 zlepšuje naše kognitívne funkcie – najmä pamäť či pozornosť a celkovo funkciu mozgu. Pravdepodobne za to môžu zložky ako spomínaný kofeín, ale aj aminokyselina zvaná L-teanín, ktorá má množstvo výhod. Zlepšuje spánok, pomáha pri uvoľnení, znižuje krvný tlak a zároveň posilňuje imunitný systém.
Zelený čaj má jednu z najvyšších koncentrácií antioxidantov zo všetkých čajov. Má prirodzene nízky obsah kalórií a obsahuje menej kofeínu ako čierny čaj a káva. Nemali by ste ho však piť v neskorších hodinách či pred spaním, aby ste si nenarušili spánok.
Zdroje: Nature, Cleveland Clinic, ScienceDirect (1, 2), MedicalNewsToday (1, 2), DOI: 10.1016/j.phymed.2017.07.008
(RR)