Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Vedecká kaviareň MEDicína

VEDA NA DOSAH

Med je naša tradícia. Nestihli ste vianočný špeciál s Marcelou Bučekovou? Pozrite si video.

 

O mede a jeho využití v medicíne sme sa rozprávali v decembrovej Vede v CENTRE vo štvrtok 15. decembra 2022. Hostkou vianočného špeciálu bola Mgr. Marcela Bučeková, PhD., z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied.

Med poznali už Egypťania

História medu siaha do dávnej minulosti, včely sa vyvinuli spolu s kvitnúcimi kvetmi a zažili ešte aj dinosaurov. Civilizácia a ľudstvo sa vyvíjalo s včelami už od nepamäti. Najstaršia zmienka pochádza spred 12- až 16-tisíc rokov z jaskynnej maľby neďaleko Valencie v Španielsku.

Starovekí Egypťania využívali med nielen ako ochucovadlo, ale aj ako liečivo a kozmeticky prípravok. Med si obhajuje svoje miesto i v súčasnej medicíne a je súčasťou liečby rôznych ochorení. „Med je definovaný ako prírodná sladká látka produkovaná včelou medonosnou,“ uvádza vedkyňa Bučeková. Môže pochádzať z nektáru rastlín, výlučkov hmyzu alebo rastlín. Včely výlučky zbierajú, obohacujú ich vlastnými látkami a skladujú zlatú tekutinu v plástoch. Poznáme dva hlavné druhy medu – nektárový alebo medovicový (z výlučkov).

Blahodarné účinky

Med je v podstate sladký cukorný roztok tvorený najmä monosacharidmi (70 percent), no aj oligosacharidmi. Môže v ňom byť až 15 percent vody, jej podiel však záleží tiež od sezóny, pretože niekedy sa včelám nepodarí vodu dostatočne odpariť. Súčasťou jeho zloženia sú aj minerály a iné látky, ktorých prítomnosť je veľmi dôležitá, hoci sa vyskytujú len v 1 percente.

Aby sa med v chlade a vlhku nepokazil, je prirodzene antimikrobiálny. Človek využíva túto jeho vlastnosť vo svoj prospech. Rozšíreným použitím je lokálna liečba na hojenie rán v oftalmológii alebo pri dentálnej hygiene. Systémovo využívame med pri liečbe dýchacích ciest, pečene a tráviaceho traktu. Medicínske medy sú registrované ako lekárska pomôcka a spĺňajú náročne predpisy. Navyše musia byť vysoko sterilizované, aby sa do nich nedostali nežiaduce mikroorganizmy. Využívajú sa vo forme masti, gélu, ale aj náplasti. Medicínsky med bol schválený prvýkrát v Amerike v roku 2008.

Pravidelné užívanie medu pôsobí blahodarne na dýchacie cesty, zlepšuje spánok, znižuje hladinu cukru v krvi, diastolicky krvný tlak, zápalové markery a LDL cholesterol.

Baktérie sú všade okolo nás, niektoré sú prospešné, iné nám spôsobujú vážne ochorenia. Medzi hlavné antibakteriálne zložky medu patrí cukor, metylglyoxal, polyfenoly, glykozooxidáza a defenzin 1, ktorý je súčasťou včelej imunity. Glukozooxidáze, ktorá sa nachádza v podhltanových žľazách včiel, sa vo svojom laboratóriu venuje i doktorka Bučeková. Práve jej tím dokázal prítomnosť tohto enzýmu v mede, jeho koncentrácia však medzi rôznymi druhmi varíruje.

Mechanizmus pôsobenia

Baktérie medzi sebou komunikujú. A práve med, s najväčšou pravdepodobnosťou jeho vodná fáza, v ktorej sú rozpustené cukry, narúša tento typ spojenia. Med pôsobí aj na rast buniek, bráni ich replikácii, čím zabraňuje množeniu baktérií. Naviac blokuje mechanizmus, ktorý slúži na vypumpovanie toxických látok, pri jeho naruší dochádza k ich akumulácii a následnej deštrukcii. Medy pôsobia na rôzne fázy vývoja baktérií, nejde len o jeden mechanizmus. Zabraňujú navyše tiež ich adherencii (priľnutiu) na sliznicu.

Mgr. Marcela Bučeková, PhD., pôsobí v Laboratóriu apidológie a apiterapie v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (ÚMB SAV) v Bratislave. Špecializuje sa na výskum včelích produktov, a to predovšetkým proteínov včelieho pôvodu a ich biologických vlastností. Počas doktorandského štúdia sa v spomínanom ústave v odbore molekulárna biológia venovala charakterizácii imunomodulačných účinkov medu a včelej kašičky v procese hojenia rán. V roku 2018 získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2017/2018 v kategórii prírodné vedy a chémia.

Za svoje úspechy vo výskume získala príspevok z Podporného fondu Štefana Schwarza. Okrem publikačnej práce sa zaoberá i popularizačnými aktivitami. Je spoluzakladateľkou projektu Medové laboratórium. V ňom zaviedli testovanie antibakteriálnej aktivity medov, ktorú si môžu dať otestovať včelári, výrobcovia medov aj konzumenti.

Medové laboratórium získalo Cenu za transfer technológií v kategórii Počin v oblasti transferu technológií v rámci konferencie COINTT 2022 (Cooperation Innovation Technology Transfer). ÚMB SAV dostal za metódu stanovenia antibakteriálneho potenciálu medu v súťaži exponátov na Medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex 2022 v Nitre cenu Zlatý kosák v kategórii veda a výskum.

Čo je vedecká kaviareň?

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE organizuje pre širokú verejnosť pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

(JM)

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky